Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

sigara ve alkol hangi organlarımızı etkiler bilgi Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Sigara Ve Alkol Hangi Hastalıklara Yol Açar sigara ve alkol hangi organlarımıza zarar
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 19      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Question sigara ve alkol hangi organlarımızı etkiler

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Alkolün Vücuda Verdiği Zararlar

  Sigaradan itibaren bütün içki ve uyuşturucuların en büyük zararı beyne ve merkezî sinir sistemine dönük olup,diğer bütün organlara da sayısız zararları söz konusudur.

  İçkinin kalbe zararları: Alkol, kalp ve cilt damarlarını genişletir. Kalbin çalışma hızını artırır, kan dolaşım düzenini bozar, damarların sertleşmesine,tansiyonun artmasına,felç ve ânî ölümlere sebep olur.

  İçkinin karaciğere zararları: Karaciğer hücrelerinde yağlanma meydana gelmesine, siroz hastalığına sebep olur, karaciğer büyür. Karaciğerin vazifesi dışarıdan gelecek zararlı maddeleri zararsız hale getirmektir.Karaciğer,içkiyi zararsız hale getirmek için çalışırken fazla yorulur,vazifesini tam yapamaz olur, bir çok zararlı maddenin vücuda girmesine ve çeşitli hastalıklara sebep olur.

  İçkinin böbreklere zararları: Alkollü içkinin hangi çeşidi olursa olsun böbrekleri bozar, zamanla iş göremez hale getirir. İdrar bolluğu veren bira, böbrekleri temizlemez,bilâkis yorar.İçki,böbrek iltihaplarına, idrarda şeker ve cerahat gibi anormal cisimlerin meydana gelmesine yol açar.

  İçkinin mide ve barsaklara zararları: İçki mide iç zarında yanma hissi meydana getirir, mideyi bozar, ağrı yapar, mide hastalıklarından olan gastrit ve ülsere sebep olur. Hazımsızlık, dolayısıyla iştahsızlığa sebep olur. Bağırsak ishallerine, iltihaplarına ve çalışma düzeninin bozulmasına sebep olur.Zararlı şişmanlığa meydan verir.

  İçkinin akla zararları: İçki akıl ve hafızayı zaafa uğratır.Kıskançlıklar ve unutkanlık meydana getirir. İrade kuvvetini azaltır, ne yaptığını - ne söylediğini bilmez bir hale getirir.İçki beyni uyuşturur, yürümekte zorluk çekilir, kol ve bacak çekilmelerine, yüz ifadesinde bozukluklara sebebiyet verir.İnsan,irade ve dengesini kaybeder.

  İçkinin sinir sistemine zararları: Sinirler alkole karşı hassastır,sinir hücreleri zedelenir. El titremeleri, tikler, felçlerden tutun, bütün ani ölümlere varıncaya kadar nice felaketlere sebebiyet verir. Heyecan, telaş, korku, sinir buhranları ve kıskançlık, çeşitli rûhî bozukluklar, içkinin meydana getirdiği normal hallerdendir.


  Sigaranın vücutta izlediği yol:
  Sigara organları nasıl etkiler
  Ağız ve burun
  Nefes borusu
  Yemek borusu
  Mide (tükürükle)
  Hava yolları (bronşlar)
  Akciğerler (hava kesecikleri). (Burada kılcal damarlardan kana emilir kalbe gelir ve sonra kalp taralından tüm vücuda pompalanır.)
  Damar sistemi yoluyla tüm vücudu dolaşır.
  İltihap: Sigara içindeki yabancı maddeler dokularda irritasyon (zedelenme) ve hasar oluşturur. Buna karşı savunma amacıyla kandaki savunma hücreleri iltihap alanına toplanır.
  Kanser: Sigara içindeki kanserojen maddelerin en yoğun ve uzun etki ettikleri organlar başta olmak üzere vücudun her yerinde tüm kanserlerin oluşma riski yükselir.
  Damar çeperinde kırılma ve tıkanmaamarların zamanla daralmasıyla tüm dokulara gelen kan ve oksijen miktarı azalır. Dokunun beslenememesi sonucunda zamanla hasar ve çürüme gelişir.
  Sigara dünyadaki en tehlikeli ve en yaygın alışkanlıktır.
  Sigaranın solunum sistemlerine zararları
  Üst solunum yolları;
  Kronik farenjit
  Larenjit
  Tekrarlayan enfeksiyonlarla ses teli nodülleri
  Kadınlarda ses teli kalınlaşması
  Alt solunum yolları;
  Tekrarlayan bronşitler
  Zatürreler
  Verem riskinde artış
  Kronik bronşit
  Amfizem
  Kanser. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri