Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

çanakkale savaşında mucizevi olaylar nelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın çanakkale savaşında mustafa kemal'in başarıları çanakkale savaşında mustafa kemalin görevi çanakkale savaşında mustafa kemal Çanakkale

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  çanakkale savaşında mucizevi olaylar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Çanakkale Savasinda yasanan mucizevi olaylar

  SEYIT ALI ONBASI:

  Çanakkale Savaslari'nda Deniz Savaslari sirasinda Seddü'l- bahir açiklarinda bulunan düsman gemileri Morto Koyu ile Seddü' l- bahir tepesini sürekli bombardiman altina almislardi. Türk mukavemeti gittikçe azaliyordu. Kendilerini Allah' in koruyuculuguna birakan Türk birlikleri sehitlik mertebesine ulasmayi arzu edercesine, kaçmak yerine son gayretleriyle mücadele ediyorlardi.

  Bu sirada bir Ingiliz gemisinden atilan büyük bir bomba Morto Koyu sirtlarindaki bir topçu birligimizi toptan imha etti. Içlerinden yalnizca Seyid Ali Çavus kurtulmustu. Çavus etrafindaki manzara karsisinda duydugu izdirap ile dünyada esine az rastlanacak bir olay gerçeklestirdi.

  Duydugu aci ile normalde üç kisinin zor tasidigi 257 kiloluk bombayi yerinden tek basina kaldirdi, tasidi, topun namlusuna sürdü ve atesledi. Bu mermi gidecegi yeri de biliyordu. Queen Elizabeth gemisinin bacasindan içeri girdi ve gemi ortadan ikiye ayrilarak batti.

  Burada, 257 okkalik bir mermiyi kaldirarak olaganüstülük gösteren Seyit Ali Onbasi ile ilgili menkibeyi Mehmet Ihsan GENISÇAN, eserinde söyle anlatiyor:

  " Ne hikmetse bataryada tek top ayakta kalabilmis, fakat onun da vinci kirilmis oldugundan mermileri namluya sürülemiyordu. Yüzbasi Hilmi Bey , etrafindan birilerinden yardim alabilmek düsüncesiyle bataryadan uzaklastigi sirada Nigdeli Ali ile Koca Seyit ümitsiz ve perisan ne yapacaklarini düsünüyorlardi.

  " Ulu ve yüce Allah' tan baska hiçbir güç ve kuvvet yoktur. " duasi Seyit' in agzindan nûr tanesi gibi dökülmeye basladi.

  Seyit Ali, bu duayi defalarca okudu. Bu yakaris süphesiz hiç kimseninkine benzemiyordu. Ask ile kendinden geçmesi ve 257 okkalik top mermisini kucaklayip omzuna almasi bir oldu. Demir basamaklari tam üç kez inip çikti. Yaninda bulunan Nigdeli Ali, Seyit ' in gögüs ve omuz kemiklerinin çatirtisini duyuyor, hayret ve dehset içinde kaliyordu. Topun namlusuna sürülen üçüncü mermi savasin kaderini böylece degistiren olayi yaratmis ve Ingilizler' e ait "Ocean" isimli zirhli, bu merminin isabetiyle korkunç yara almistir.

  Ayni gün geç saatlerde Çanakkale Bogazi Müstahkem Mevki Kumandani Cevat Pasa, ödül olarak Seyit' e onbasilik rütbesini verdi. Merminin bir defada kendi huzurunda kaldirilmasini istedi. Bunun üzerine Seyit Onbasi, Cevat Pasa' ya su cevabi verdi:

  " Ben bu mermileri kaldirirken gönlüm, Allah'in feyziyle doldu. Ancak bu kuvvetin sirri o anda bana Allah' in ihsan ettigi bir vergi idi. Bu agirligi kaldiracak kadar bir makam varmissam bu dua ve riza ile olmustur. Ancak simdi kaldirmam mümkün degildir kumandanim
  _____________________________________________
  CONKBAYIRI ÜZERINDEKI BULUTLAR :
  Çanakkale' de en çok anlatilan menkibe sudur:

  Conkbayiri' nda kara savaslari sirasinda 57 tümen her gün çamasir degistirir. Kirlilerini yikar çalilara asar ve ertesi gün için kurumus. Sebebi ise eger sehit olurlarsa Allah'a temiz kiyafetlerle varmaktir. Savasa çikmadan önce namazlarini kilar ve ibadet ettikten sonra savasa baslarlarmis. Maneviyati kuvvetli bu insanlar Conkbayiri' inda düsman tarafindan kistirildiklari anda gökten beyaz-gri bir bulut kümesi 57. Tümenin üzerine inmis ve bulut yok oldugunda düsman askerleri ne olup bittigini anlayamamislar. Zira ortada tek bir Türk askeri bile yokmus. Gemiden bu olayi seyreden Ingiliz Amirali Hamilton daha sonraki savas anilarinda da bu olayi anlatmaktadir

  __________________________________________________ ____
  BULUTUN KORUMASI

  Menkibelerde bir baska mucizevî yardim da bir Ingiliz Alayinin bulutlarin içinde kaybolusu biçimindedir. Olay su sekilde anlatilmaktadir;

  " O gün Kraliyet Alayi taze kuvvetlerle bu saldirida görev aldi. Sag cenahta yer alan bu alay, daha az bir mukavemetle karsilastigi için hizla ilerlemeye baslamisti. Alay, Azmak Deresi' nin kuru yatagini geçmis, Kayacik Agrili mevkiinden Damakçi Bayiri'na dogru yürüyordu. Karsilarinda küçük bir tepe vardi. Tepenin üzerinde garip, soluk renkte bir bulut durmaktaydi.alay, sol taraftaki Agil Dere' ye inmeden tepeye dogru ilerledi ve bulutun içine girip kayboldular. Yâni alanda askerlerin Mestan Tepe' den saskin bakislari arasinda 7-8 degisik bulutla daha birleserek Trakya istikametine dogru uçup gittiler. Orada bulunan 267 Ingiliz askerinden hiçbirinin izine bir daha rastlanamamistir."
  __________________________________________________ ____________---
  NUSRET MAYIN GEMISININ MUTLAK YAKALANISTAN KURTULMASI

  Nusret Mayin Gemisi Çanakkale savasina noktayi koyacak olan görevine çiktigi gece Karanlik Liman ile Seddülbahir arasindaki mayinlari toplayip yerini degistirirken O''nu koruyan Anadolu Feneri de bir Ingiliz Gemisi üzerine projektörleri dikmis ve gemiyi takibe almisti. Fakat birden Anadolu Feneri ariza yapti. Nusret Mayin Gemisi telasla isiklarini söndürdü. Ingiliz gemisi bu sefer kendi projektörleriyle denizi taramaya basladi. Geçen dakikalar içinde Nusret Mayin Gemisi tam yakalanacagi anda birden Anadolu Feneri tekrar çalismaya basladi. Ingiliz gemisinin projektörleri üzerine kendi projektörlerini dikti ve iki isik arasinda kalan Nusret muhakkak bir hezimetten kurtuldu. Görevini yerine getirip geri döndügünde bu heyecana kalbi dayanamayan gemi kaptani ,Hakki Bey' in nasini da karaya çikardi. Anadolu Feneri' nin hiçbir tamirat yapilmadan kendiliginden çalistigini ögrenen gemi komutani Nazmi Bey, bu olayin bir mucize oldugunu daha sonraki günlerde yazdigi günlügünde bildirmektedir 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri