Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

çevredeki eğitsel ve sosyal imkanlar Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Eğitsel Ve Sosyal Faaliyetlerinizde Demokrasinin Hangi İlkelerini Uyguluyorsunuz çevredeki sorumluluklarımız nelerdir çevredeki haklarımız nelerdir çevredeki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 12      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  çevredeki eğitsel ve sosyal imkanlar nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Eğitsel İmkanlar


  Okul
  İnsanların özellikle de çocukların eğitilmek amacıyla toplandıkları yerdir. Okul sözcüğü genellikle ilk ve ortaöğretimi kapsar. Ama ABD, Kanada ve Türkiye gibi bazı ülkelerde kolej ya da üniversite düzeyindeki yükseköğretim kurumları da okul kapsamına girer. Birçok ülkede, belirli bir süre için tüm çocukların yararlanabildiği, devlet desteğinde okullar vardır. Ama eğitim sistemlerinde ül*keden ülkeye büyük farklar gözlenmektedir. Bazı ülkelerde zorunlu öğrenim için belli bir yaş sınırı konmuştur. ABD'de çocuklar, deği*şik eyaletlerin yasalarına göre 15-18 yaşına kadar okula devam etmek zorundadır. Avru*pa'da bu yaş 15-16 arasında değişir. Ülkemiz*de temel eğitim 7-14 yaş arasındadır. Dünya*nın bazı yoksul ülkelerinde parasız ya da devlet desteğinde açılan okullarda okuma yazma ve basit aritmetikten başka pek bir şey öğretilmez. Bazı azgelişmiş ülkelerde ise okula gitme zorunluluğu yoktur. Ayrıca, pa*rasız eğitim olanağının sağlanmadığı ülkeler de bulunmaktadır.

  Dersane
  eğitim kurumlarının değişik aşamalarındaki sınavlarını geçebilmek amacıyla, normal eğitim ve öğretime ek olarak yapılan, eğitimin olmazsa olmazı haline getirilmiş, öğretmenleri ve öğrencileri ile birlikte başlı başına bir dünya olan, bir sektör halini almış yardımcı eğitim sistemidir.

  Kütüphane

  eğitim kurumlarının değişik aşamalarındaki sınavlarını geçebilmek amacıyla, normal eğitim ve öğretime ek olarak yapılan, eğitimin olmazsa olmazı haline getirilmiş, öğretmenleri ve öğrencileri ile birlikte başlı başına bir dünya olan, bir sektör halini almış yardımcı eğitim sistemidir.


  Sosyal İmkanlar

  Tiyatro Nedir?

  Tiyatro, çeşitli tiyatro gösterilerinin izleyici önünde oynandığı yere denir. Tiyatro sözcüğü Yunanca’da “seyirlik yeri” anlamına gelen teatron’dan türetilmiş, dilimize İtalyanca’daki teatro sözcüğünden geçmiştir. Tiyatro, hayatta gelip geçmiş veya olabilecek yada tümüyle imgesel olayların belli yerlerde, yetenekli kişilerce (artistlerce) seyirciler önünde canlandırılması sanatıdır. İçinde bu sanatın gösterildiği yapıya tiyatro, burada temsil edilmek üzere hazırlanmış yazıya da tiyatro yapıtı (piyes) denir. Günümüzde modern bir tiyatro binası başlıca üç bölümden oluşur. İzleyicilerin oturarak oyunu izlediği oditoryum, oyunun sergilendiği sahne, sahnenin iki kenarında ve arkasında çeşitli dekor ve gereçlerin bulunduğu sahne arkası yada kulis.


  Tiyatro yapıtları Anadolu’nun Eski Çağ’da gelişmiş büyük kentlerinde (Side, Aspendos, Efes, Bergama vBulletin.) ve Ege uygarlığının geliştiği ülkelerde, üstleri açık olarak (açık hava tiyatrosu), özellikle dağların ve tepelerin yamaçlarında, eteklerinde kuruludur. Seyircilerin oturacakları yerler, basamaklar ve yarım daireler oluşturacak biçimde yükselirdi (anfiteatro). Yarım dairenin ortasında ve en alt sıranın önünde orkestra, gerisinde oyuncuların soyunma odaları ile depolar vardı.


  Tarih boyunca toplumların değişimine paralel olarak tiyatro çeşitli evrimler geçirmiştir. Mesela Romalılar ayrı biçimde taştan, büyük tiyatrolar yaptılar. Roma tiyatrosunda basamaklı sıralara duvarlar destek oldu. Sahnenin de değişik bir görünüşü vardı. Yerler sınıflara göre ayrılmıştı.
  Ortaçağ Avrupa’sında dinsel konularla ilgili temsiller kiliselerde verildi. Daha sonra tiyatro kiliseler dışında da gelişti. Temsiller kent meydanlarına kurulan salaş sahnelerde verilmeye başlandı.

  Konser

  Konser Bir grup müzisyen tarafından, bir dinleyici topluluğuna verilen müzik gösterisi. Gösteri, solistler tarafından icra ediliyorsa, buna “resital” denir. Sosyal bir müessese olarak halka açık konserler ilk defa 18. yüzyılda, opera ve resital ile birlikte ortaya çıktı. Yirminci yüzyılda, radyo ve ses kayıt cihazlarının keşfine kadar Avrupa ve Amerika’da konserler yaygın şekilde verilmekteydi. Günümüzde de çeşitli konserler verilmekte ve kalabalık bir dinleyici kitlesi 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri