Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

aydının doğal güzellikleri nelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın ülkemizin doğal güzellikleri nelerdir Türkiyenin doğal güzellikleri nelerdir Aydının Tarihi Yerleri, Aydın ili Tarihi Yerleri ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 12      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Aydının Doğal Güzellikleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Aydın'ın Tarihi ve Doğal Güzellikleri misafirlerini bekliyor

  Apollon Tapınağı, Tralleis Antik Kenti ve Milet Müzesi ile tarih tutkunlarına seslenen Aydın, zengin bitki örtüsüyle ilgi çeken ''Güzelçamlı Milli Parkı'' ve mavi bayraklı plajlarıyla doğaseverleri bekliyor.

  Geçmişi MÖ 6. yüzyıla uzanan Aydın, tapınakları, örenyerleri, müzeleri ve turistik ilçeleriyle Türkiye'nin turizmde parlayan yıldızı konumunda bulunuyor.

  Ünlü tarihçi Heredot'un ''En güzel gökyüzünün altı ve en güzel uygarlıklar vadisi'' olarak adlandırdığı Aydın, tarih boyunca Afrodisias, Milet, Alinda, Didim, Nysa, Prien, Magnesia uygarlıklarına kucak açmış.

  -APOLLON TAPINAĞI-

  Didim'in girişindeki, Batı Anadolu kıyılarının en etkileyici bağımsız anıtı olarak kabul edilen Apollon Tapınağı'nı, her yıl yüzlerce yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor.

  Tapınağın boyutları ve benzersiz planı kadar bugüne kadar çok iyi korunmuş olması da tarihseverleri çekiyor. Helenistik dönemde tasarlanan Apollon Tapınağı, dev boyutlu mimarlık yapıtlarının Roma dönemine has olmadığını kanıtlıyor. Milet ve çevre kentlerden gelenlerin, Panormos Limanı'ndan karaya çıkarak tapınağa kutsal bir yolla ulaştıkları sanılıyor.
  Bir çoğu 1858 yılında Newton tarafından British Museum'a gönderilen tapınaktaki heykellerin, MÖ 6. yüzyılda yapıldığı biliniyor. Heykeller, çoğu dik biçimde oturan figürleri betimliyor ve bazılarında yazıtlar yer alıyor.

  -TRALLEİS ANTİK KENTİ-


  Efsaneye göre, Argoslular ve barbar Trakyalı Tralleislilerce kurulan, ancak daha önceleri Karialılarca kullanılan Tralleis, İÖ 334'te İskender tarafından alınmasından sonra Helenistik krallıklar arasında sık sık el değiştirmiş.
  Tralleis, Bergama Krallık Çağı'nda yontuculukta zirveye ulaşmış, Bergama Zeus Sunağı'nda çalıştıkları bilinen Apollonios ve Tauriskos isimli iki büyük yontu ustasını yetiştirmiş.
  Antik kentte bugün ayakta kalan tek yapı, yörede ''Üçgözler'' olarak adlandırılan İS 2. yüzyılda yapılan Gymnasiona'ya ait kalıntı. Bunun dışında agora ve tiyatro kentin diğer önemli yapıları arasında bulunuyor.

  -MİLET MÜZESİ-


  Aydın'ın Söke İlçesi'ne 40 kilometre uzaklıktaki Miletos Antik Kenti içinde yer alan Milet Müzesi, 1973 yılında açıldı.
  Genellikle Milet'te bulunan arkeolojik eserlerin yer aldığı müze, havuzlu bir hol ile bu hole açılan biri asıl salon, diğeri de daha küçük olan ikinci bir salondan oluşuyor. Müzede, Miken seramiklerinin yanı sıra Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait eserler bulunuyor. Ancak müze binasındaki çatlaklar, kapatılmasına sebep oldu.
  Milet Müzesi'nin yanındaki dünyaca ünlü Afrodisias Müzesi de her yıl yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri halinde.

  -GÜZELÇAMLI MİLLİ PARKI-


  Aydın'ın Kuşadası ve Söke ilçeleri sınırları içindeki ''Büyük Menderes Deltası Güzelçamlı Milli Parkı'', zengin bitki örtüsüyle dikkat çekiyor.
  Parkta, özellikle defne ve kestane ağaçlarıyla canlı ve sağlıklı maki örnekleri yer alıyor.
  Öte yandan, parkta nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan Akdeniz foku ve deniz kaplumbağaları için yaşama ve üreme ortamı bulunuyor.


  -MAVİ BAYRAKLI 16 PLAJ-

  Türkiye'nin önemli turizm merkezleri arasında yer alan Kuşadası ve Didim'in birçok plajı, temizliği ve doğal güzelliğiyle mavi bayrağa sahip bulunuyor.
  Kuşadası'ndaki Alaçay, Dilek Yarımadası, Sevgi Plajı, Aslanburnu, Papaz Hamamı, Pigale ve Kadınlar Denizi, Didim'deki Altınkum ve Çamlıkburun, mavi bayraklı plajlar arasında öne çıkıyor.

  -KAPLICALAR-

  Kuşadası'na bağlı Davutlar Beldesi'nde sıcaklıkları 23,5- 26 derece arasında değişen 3 kaplıca bulunuyor.
  Çok sayıda turistin ziyaret ettiği beldedeki kaplıcaların en büyük özelliği, 1 litre suda 5 gram mineral yoğunluğuna sahip olması.
  Türkiye'de ilk kez 200 yıl önce İncirliova İlçesi'nde başlayan deve güreşi geleneği, aralıksız sürdürülüyor. Güreşler, yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekiyor.

  Kaynak: Aydın Ajans

 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  çookkkk teşekkürr ederimm


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri