Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Radyasyon nedir , radyasyon hakkında bilgi Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Radyasyon Sisi Nedir Kısaca Radyasyon Nedir Ve İnsanlara Etkisi Radyasyon Nedir Ve İnsan Üzerindeki

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Radyasyon nedir, radyasyon hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Radyasyon nedir?  Radyoaktif element denilen bazı elementlerin atom çekirdeğinin kendiliğinden parçalanarak etrafa yaydığı alfa, beta ve gama gibi ışınlara radyasyon denir. Çevreye yayılan bu ışınlar, canlı hücreleri doğrudan etkileyerek mutasyon denilen genlerdeki bozulmaya neden olur. Çok yoğun olmayan radyasyon, canlının bazı özelliklerinin değişmesine neden olurken yoğun radyasyon, canlının ölümüne neden olabilir. Örneğin; 1945'te Japonya'ya atılan atom bombası, atıldıktan sonraki 7 gün içinde, vücutlarının tamamı 10 saniye radyasyon almış insanların % 90'ı hiç bir yara ve yanık izi olmadan öldü. 26 Nisan 1986'da Çernobil'deki nükleer kazanın; ani ölümler, gebe kadınlarda düşük olayları, kan kanseri, sakat doğumlar gibi olumsuz etkileri oldu.
  Bir çevredeki belli bir dozun üzerinde olan radyasyon, canlının vücut hücrelerini etkileyerek doku ve organlarda bozulmalara, anormalliklere, üreme hücrelerini etkileyerek doğacak yavrularda sakatlıklara neden olur. Uzun süre radyasyon etkisinde kalmanın yaratacağı sonuçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:


  •Kanser oluşması
  •Ömrün kısalması (erken ölümler)
  •Katarakt oluşması
  •Sakat ve ölü doğumlar
  Radyasyonun zararlı etkilerinden korunmak için, alınabilecek başlıca önlemler şunlardır:
  •Özel giysiler (kurşun önlük, özel maske) kullanılmalıdır.
  •Radyasyon kaynağından uzak durulmalı, en kısa sürede radyasyonlu ortam terk edilmelidir.
  •Radyasyonlu cihazlarla yapılan teşhis ve tedaviye sık sık başvurulmamalıdır.


  Radyasyon, doğadaki radyoaktif maddelerden çok, bunların kullanıldığı ortam ve olaylardan çıkar. Bunlar; nükleer santraller, nükleer enerjiyle çalışan gemiler ve nükleer denemelerdir. Ayrıca teşhis ve tedavide kullanılan bazı cihazlar, tıbbi malzemelerin ve suların dezenfekte edilmesi için kullanılan araçlardan da radyasyon yayılmaktadır.

  .....
  Çevremizdeki pek çok cihaz ( Tv, Radyo, CepTelefonları, Röntgen, Tomografi, Tıbbi cihazlar vs.) büyük oranda radyasyon kaynağıdır bu nedenle radyasyondan tamamen kurtulmak mümkün değildir fakat zararlarını en aza indirmek mümkündür.
  Kullanmadığınız elektronik aletleri kapatın ya da fişten çıkartın.
  Bilgisayar monitörü alırken düşük radyasyonlu olmasına dikkat edin. Üzerinde “Low Radiation” etiketi bulunan monitörleri tercih edin ya da LCDmonitörler kullanın çünkü LCD monitörler CRT monitörlere göre daha az radyasyon yayarlar.
  Floresan lambaları gece lambası ya da okuma lambası olarak kullanmayın.
  Yattığınız ya da dinlendiğiniz yerde televizyon vb. elektronik cihazları bulundurmamaya özen gösterin veya fişini çekin.
  Elektrikli saatleri, radyoları veya alarmları yatarken başucunuzda bulundurmayın mümkünse pilli cihazlar kullanın.
  Cep telefonu kullanmadığınız surece kapalı tutun ve açıkken kalp hizasında bulundurmayın.
  Eğer telefonla konuşma çılgınıysanız kulaklık kullanmaya özen gösterin.
  Cep telefonu alırken SAR değerini kontrol edin. SAR<1 W/kg olan cep telefonlarını tercih edin ve son zamanlarda piyasayı kuşatan çin malı telefonları kullanmamaya özen gösterin çünkü o telefonların bir çoğu testlerden geçirilmemiştir.
  Saç kurutma makinesini sık sık kullanmamaya özen gösterin ve mümkünse akşamları kullanmayın.
  Mikrodalga fırınlar çok oranda radyasyon yaydıkları için çalışırken en az 1 m. uzakta durun.
  Elektrikli traş makinesi kullanmayın veya şarjlı kullanın.
  Televizyonu en az 2 m. uzaklıktan seyredin.
  Çamaşır veya bulaşık makinaları çalışırken yakınında bulunmayın.
  Cep telefonu baz istasyonlarının evlerinizin çatısına ve okullara hatta yakın çevrenize bile takılmasına izin vermeyin. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri