Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kırsal yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri nelerdir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Kentsel yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri nelerdir Kırsal yerleşim yerlerinde yaşamanın olumlu ve
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 31      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kırsal yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kırsal yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri

  Köylerimizin sorunları köyde yaşayan vatandaşlarımızın ihtiyaçlarından kaynaklanır. Bu ihtiyaçların sıralanmasında sağlık eğitim aydınlanma iletişim ulaşım ve ısınma gibi sorunlar başta gelir.

  Sağlık sorunları
  Köylerimiz nüfusları az olan yerleşim yerleri olduğu için pek çoğunda hastane veya sağlık ocağı gibi kurumlar yoktur. Bu bakımdan ihtiyaç duydukları anda doktor hemşire sağlık memuru ve ebe gibi sağlık personelinden istifade etmeleri mümkün değildir. Bu gereksinimleri için en yakın kasaba veya kente gitmeleri gerekmektedir. Bu durum hemen müdahale edilmesi gereken hastalar için olumsuz sonuçlara yol açabilir. Özellikle anne ve çocukların doğum anında ve sonrasında bir sağlık personeli kontrolünde olmamaları ölümlere neden olabilmektedir.

  Köylerimizde ayrıca yeterince gerekli önlemler alınmadığı için sıtma verem ve çocuk felci gibi hastalıklar da sıkça görülmektedir. Devletimiz halkımızın da desteğiyle köylerimizin sağlık sorunlarını planlı bir şekilde gidermeye çalışmaktadır.

  Eğitim sorunları
  Eğitim toplumların kalkınmasında büyük önem taşır. Bu bakımdan devletimiz hemen hemen okulsuz köy bırakmamıştır. Ancak köylerdeki nüfusun çok hızlı artması ulaşım iletişim gibi sorunlarının henüz tamamıyla çözümlenememiş olması buralardaki eğitimi olumsuz yönde etkilemektedir.

  Özellikle köy okullarımızın bazılarında öğretimin henüz birleştirilmiş sınıflarda yapılması önemli bir sorundur. Bu okullarımızda zaman zaman öğretmen ve araç gereç sıkıntısı da çekilmektedir. Ancak devletimiz köylerimizin eğitim sorunlarını çözmek için bazı projeler geliştirmiştir. Taşımalı eğitim sistemi yatılı bölge okulları uygulaması ve ücretsiz kitap dağıtımı bunlardan bazılarıdır.

  İletişim sorunları
  Telefon faks radyo televizyon gazete vb. iletişim araç ve yayınlarının köylerimize ulaştırılması gerekmektedir. Köylerimizin pek çoğunda bu tür olanaklar sağlanmıştır. Vatandaşımız yurt dışında bulunan bir yakınıyla kolayca haberleşebilmektedir. Günümüzdeki iletişim araç ve gereçleri çağın gelişmelerine uygun olarak yurdun her köşesine ulaştırılmaya çalışılmaktadır.

  Ulaşım sorunları
  Köylerimizin kalkınmasında yollar önemli bir etkendir. Köyde yaşayan vatandaşlarımız ürünlerini kara yolu aracılığıyla pazar yerlerine götürürler ve sattıkları ürünlerin geliriyle geçimlerini sağlarlar. Bu bakımdan köyleri daha büyük yerleşim birimlerine bağlayan yolların yeterli düzeyde olması gerekmektedir. Ayrıca bu yolların yılın her gününde hizmete açık olması da önemlidir. Ancak köylerimizin bir kısmı doğal şartların yarattığı olumsuzluklar nedeniyle henüz bu olanaklara yeterli düzeyde kavuşmuş değildir. Her alanda olduğu gibi devletimiz bu konuda da halkımızın katkısıyla köylerimizin ulaşım sorunlarını çözmeye çalışmaktadır.

  Isınma sorunları
  Kırsal yerleşmelerden olan köylerimizde vatandaşlarımız ısınmak için yakıt olarak tezek odun kömür ve gaz kullanırlar. En yaygın olarak kullandıkları yakıt maddesi odun ve kömürdür. Odunun yaygın kullanımı ormanlarımızın bilinçsizce kesilip yok edilmesine neden olmaktadır. Bu olumsuzluğu gidermek için belediyelerin ve valiliklerin ortak planlama ve yardımıyla köylerimizde kalitesi yüksek kömür kullanımının yaygın hale getirilmesi gerekmektedir.

  Aydınlanma sorunları
  Yurdumuzda bugün elektriği olmayan köy sayısı çok azalmıştır. Köylerimizin tümünün elektriğe kavuşturulması aydınlanma ile birlikte çeşitli iletişim araçlarının kullanımını da artıracaktır. Böylece köylerimizde günlük yaşam kolaylaşacak; insanlarımız yurdumuz ve dünya ile ilgili haberleri anında öğrenmiş olacaklardır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kırsal bölgelerde hızlı nüfus artışından dolayı tarım alanlarının küçük parçalara ayrılması

  Kırsal kesimlerdeki eğitim ve sağlık hizmetlerinin yeterince gelişmemiş olması

  Tarım alanlarında makine kullanımının artması ile birçok insanın işsiz kalması

  Genellikle kırsal kesimdeki ekonomik yetersizlikler insanların göç etmesine neden olur.


 5. Kayıtsız Üye

  --->: Kırsal yerleşim yerlerinde yaşamanın olumsuz yönleri nelerdir
  Kırsal bölgelerde hızlı nüfus artışından dolayı tarım alanlarının küçük parçalara ayrılması

  Kırsal kesimlerdeki eğitim ve sağlık hizmetlerinin yeterince gelişmemiş olması

  Tarım alanlarında makine kullanımının artması ile birçok insanın işsiz kalması

  Genellikle kırsal kesimdeki ekonomik yetersizlikler insanların göç etmesine neden olur.


 6. Kayıtsız Üye

  teşekkürler işime yaradı bu yazı


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri