Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

2018 2018 ek yerleştirme ne zaman yapılacak Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Memur Alımı Ne Zaman Yapılacak Kpss başvurusu ne zaman yapılacak Eurovision ne zaman

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  ek yerleştirme ne zaman yapılacak

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  2018 ÖSS Ek Yerleştirme Ne Zaman Yapılacak

  Yerleştirme sonuçları 13 Ağustos 2018 tarihi itibariyle açıklanmış bulunmakta. Bir yükseköğretim öğretim programına yerleşemeyen adaylar için ÖSYM tarafından ikinci bir hak verilecek. Her yıl yapılan bu uygulamaya bu yılda yapılması kesin gözüyle bakılıyor. ÖSYM 2. yerleştirme işlemleri üniversitelere kayıt işlemlerinden sonra başlayacak. Bir yükseköğretim programını kazanıp da süresi içersinde kayıt yaptırmayan adaylardan boşalacak yerlere ikinci bir yerleştirme yapılacak. İkinci yerleştirme tarihlerini üniversite kayıt tarihlerinden sonra takip edebilirsiniz.


  EK YERLEŞTİRME İÇİN UYARI

  Ek yerleştirme için başvuracaklara önemli bir uyarıda bulunan Yarımağan, şunları söyledi:

  ”Merkezi yerleştirmede kontenjanı boş kalan programların minimum puanları yok. Minimum puanları olmadığı için ek yerleştirmede bu programları herkes isteyebilir.

  Mesela bir programın 50 kişilik kontenjanı varsa burada 1 kişilik boş yer bile kalsa minimum puanı oluşmuyor. Böylece ek yerleştirmede burayı herkes tercih edebiliyor.

  Ek yerleştirmede minimum puan kontenjanı dolan programlarda oluyor.

  Eğer bir programın kontenjanı 50 ise biz oraya 50 kişiyi yerleştirmişsek ve oraya 1 kişi kayıt yaptırmadıysa, o 1 kişilik kontenjan için ek yerleştirmede tercih yapabilmek için o programa son yerleşen adaydan daha yüksek puana sahip olmak lazım.

  Ama 50 kişilik kontenjanı olan bir programa kontenjan dolmadıysa onun minimum puanı yoktur, ek yerleştirmede herkes orayı isteyebilir.

  Dolayısıyla ek yerleştirmede minimum puanı olmayacak çok sayıda program olacak. Özellikle vakıf üniversitelerinde.

  Ek yerleştirme ciddi bir şanstır, yerleşmeyenler için. Oralarda isterlerse yerleşebilecekleri programlar bulabilirler.”

  İKİNCİ EK YERLEŞTİRMEYE GEREK YOK

  Ek yerleştirmelerde boş kontenjanların dolmaması halinde ikinci bir yerleştirme yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine Yarımağan, şöyle konuştu:

  ”Ona gerek yok. Gerek olacağını sanmıyorum çünkü aday birinci yerleştirmede istemeyip ikinci yerleştirmede isteyecek gibi bir durumun söz konusu olacağını sanmıyorum.

  Bazı adaylar var mesela, sadece tıp istiyor ve yerleşemiyor. Mesela ek yerleştirmede tıplarda boş kontenjan pek yok ama aday ‘tıp bölümüne puanım yetmedi eczacılıkta boş yer var, isteyebilir miyim’ diye düşünüp fikir değiştirip orayı tercih ederse yerleşme şansları yüksek olur.”

  Sınavsız geçiş dahil, tercih yapma hakkı bulunan 1 milyon 542 bin 583 adaydan 1 milyon 104 bin 763′ünün tercih gönderdiğinin anımsatılması üzerine Yarımağan, ”Bu, her sene böyledir.

  140 puanı geçen herkes tercih yapma hakkına sahiptir. Zaten adayların bir kısmı lisans programlarına girmeyi amaçlıyor.

  Onlar 180 puanı bulamayınca tercih yapmıyor veya 180′i geçse bile puanını yeterli bulmuyor ve tercih yapmak yerine gelecek seneyi beklemeyi tercih ediyor.

  Tercih yapma hakkı olanların genelde yüzde 70′i tercih yapıyor. Bu oran bu sene de tuttu” dedi.

  Yarımağan, üniversitelerin geçen sene oluşan taban puanlarının bu yıl yeni sisteme benzetim çalışmasına göre oluşturulan puanlarda ”isabet sağlanıp sağlanmadığının” sorulması üzerine Yarımağan, ”Son yerleşen adayın başarı sırası geçen seneki ile bu sene kılavuzda verdiğimizin arasında çıktı ama bazı programlar daha da geriye, bazı programlar da daha da ileriye gitti” diye konuştu.

  Kaynak: eğitimsistem 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri