Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

eleştiri türündeki kısa yazı ve metin örneklerine ihtiyacım var ödevim için gerekli bir konu bu Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Anı Türünde Yazı Örnekleri Kısa
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 121      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Eleştiri Türünde Kısa Yazı Örnekleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  eleştiri türündeki kısa yazı ve metin örneklerine ihtiyacım var ödevim için gerekli bir konu bu

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Anı Türünde Yazı Örnekleri Kısa
 3. Makale Türünde Kısa Yazı Örnekleri
 4. Günlük Türünde Yazı Örnekleri Kısa
 5. Paylaş Facebook Twitter Google


 6. Sponsorlu Bağlantılar
  Eleştiri Yazısı Örneği (1)

  Ne kadar da fazla dizi ve film oynuyor televizyonda değil mi? Hangimiz bu dizi ve filmlerin hepsini izliyor acaba? Televizyonda yayınlanan diziler hiç de gerçeği yansıtmıyor. Bu diziler kendimizin ve toplumun ekonomik düzeyini yansıtmayıp halkımızın sorunlarına ve yaşam zorluklarına da değinmiyor. Gerçekten de gerçeklikten çok uzaklar. Bu dizi ve filmler hiçbir konu hakkında bir bilgi ya da öğüt de vermiyor üstelik. İzleyicilere bilgi vermek şöyle dursun onları sahte duruşlarıyla olumsuz etkiliyorlar. İzleyiciler ne yazık ki kendilerini diziye kaptırıyor ve adeta dizinin başrol oyuncularını ilah gibi görüyorlar. Özetle onların hayatını benimsiyor ve onlar gibi yaşamaya çalışıyorlar. Bu tarz dizi ve filmlerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Aynı sigara ve bulaşıcı hastalık gibi onlardan da kurtulmak bir hayli zordur. Sahi, bu akşam hangi dizi oynuyor televizyonda?

  Eleştiri Yazısı Örneği (2)

  Eleştiri adı : Halikarnas Balıkçısı

  Halikarnas Balıkçısı takma adıyla tanınan Cevat Şakir Kabaağaçlı (1886-1973), öykücü ve romancı olarak, Ege ve Akdeniz kıyılarımızın, ekmeğini çekişe dövüşe denizden çıkaran yoksul, ama namuslu insanlarının yaşam serüvenini, bu bölgelerin taşı toprağı, ormanı dağı, mitolojisi efsanesiyle birlikte, şiirsel bir anlatımın bütün sıcaklığında coşa taşa edebiyatımıza mal eden ilk ve tek sanatçıdır.
  Daha babasının (Şakir Paşa) elçi olarak bulunduğu Atina’da geçen çocukluk günlerinde filizlenip, Oxford’daki tarih öğreniminde daha bir gelişerek bilinçlenen mitoloji merakı, meraktan da öte tutkusu, o taşkın deniz sevgisiyle sarmaş dolaş olarak, hikâye ve romanlarına yansır.

  Eleştiri Yazısı Örneği (3)

  Mona Lisa'nın Gülüşü Niçin Bu Kadar Özel?

  Mona Lisa tablosunu herkes bilir. Bugüne kadar hiçbir tablo onun kadar taklit edilmedi. Tablodaki gizemin Mona Lisa'nın gülüşünde olduğu söylenir. Peki bu gülüş neden bu kadar ilgi çekici?

  Paris'teki Louvre müzesinin bir salonunda kalın bir cam vitrinin arkasında sergilenen Mona Lisa tablosunu her yıl milyonlarca ziyaretçi büyük bir hayranlıkla izliyor. Aynı salonda en az bu tablo kadar hatta daha güzel eserler de sergilenmekte ama hiçbirinin önünde Mona Lisa'daki kadar büyük bir izdiham yaşanmıyor. '

  Herkes kim olduğu bile bilinmeyen bir kadının resmini mümkün olduğu kadar yakından görebil*mek için cam vitrinin önündeki ahşap engele kadar ulaşmak için büyük bir çaba harcıyor.

  Evet, tablodaki kadının kimliği hala bir sır perdesinin ardında gizli. Kimi uzmanlar ressamın ken*disini kadın kimliğiyle resmettiğini söylerken, kimileri da Vinci'nin hiçbir model kullanmadığını, bunun yerine hayalindeki bir kadını resmettiğini düşünür.

  Bilindiği kadarıyla tablo 16.yy'da Mailand'da (Kuzey İtalya) yapılmış. Ressam, tabloyu ölümünden kısa bir süre önce kral Franz l'e sattığı için tablonun kimin tarafından sipariş edildiği bile bilinmemekte. Bir zamanlar Napolyon'un yatak odasını da süsleyen tablo, 20.yy'ın başından bu yana Paris'teki Louvre müzesinde sergilenmekte.

  İlginin nedeni
  Peki Mona Lisa tablosu niçin bu kadar ilgi çekmekte? Birçokları b.unu gizemli gülüşüne bağlıyor*lar. Aslında dikkatli incelendiğinde gülüşün gerçek bir gülüş olmadığı görülmekte. Gizemli gülüş izleyi*cinin bakış açısına göre mutluluğu veya üzüncü yansıtır. Ressam bu etkiyi tabii ki bilerek yaratmıştır. Mona Lisa'nın dudaklarına ve ağız çevresine dikkatlice baktığınız zaman kenarlarının hiç de belirgin çizilmediğini görürsünüz.

  Fakat Mona Lisa'nın diğer dikkat çekici bir özelliği de bakışları. İzleyici nereden bakarsa baksın, Mona Lisa sanki hep doğrudan doğruya onun gözlerinin içine bakıyor gibi duruyor.

  Leonardo da Vinci, bilimsel deneyimlerini eserlerinde kullanan ender sanatçılardan biriydi. Eserle*rinde özellikle de izleyicinin üzerindeki optik etkiye önem veren ve üçboyutlu görüntülere yaklaşmaya çalışan ressam, her sanatçının eserlerini kusursuz olarak yaratabilmesi için doğayı çok iyi bilmesi ge*rektiğine inanırdı. .

  Kim bilir belki de bu tabloyu bu kadar eşsiz kılan bilim ve sanatın buluşmasıydı. 7. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 8. katerina

  Hello I am katerina


 9. Misafir Üye

  Bence çok güzel örnekler verilmiş benim işime yaradi


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri