Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Karşılıklı etkileşim nedir ve nasıl olmalıdır? Karşılıklı etkileşim piramidi gakkında bilgi veriniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Logo Nedir Nasıl Olmalıdır Kuşlar Ve İnsanlar Arasındaki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Kayitsiz Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Karşılıklı etkileşim nedir ve nasıl olmalıdır?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Beslenme Dinamiği (Trofodinamik )

  Yaşam topluluğunu oluşturan organizmalar tarafından birincil üreticilerin ürettiği besin maddeleri beslenme zinciri yolu ile parçalanmaktadır. Bu organizmalar bir beslenme ağını oluşturmak-tadırlar. Beslenme ağında termodinamik yapı içinde madde ve enerji akışı gerçekleşmektedir.

  Ekosistemin beslenme ağı canlı ve cansız bileşenlerden oluşmaktadır. Canlı organizmaların birbirine olan ilişkileri av-avcı, ev sahibi - parazit, bitki-besin maddesi v.b. gibi ilişkilerdir. Ayrıca her beslenme kademesindeki türler ve fertler arası yarış görülmektedir.

  Canlılar karşılıklı olarak birbirlerine destek sağlıyor olabilir-ler , bu takdirde sembiyoz yaşıyorlar demektir.
  Aynı beslenme kademesinde diğer organizma türlerine katlanmak ve destek olmak da kommensalizmuz ' dur. Adjutorizmuz ise karışık hayvan sürüsü nedeni ile koruma dokusunun oluşmasıdır.

  Her organizma türünün yatam topluluğnda belirli bir işlevi vardır: a.) türler arası ilşkideki türün konumu
  b.) çevre faktörüne bağlı olarak türün madde ve enerji dönüşümündeki özgün verimi.
  İekil de bir zooplankton Daphnia'nın ekolojik Nische' si görül-mektedir. Nische burada diğer organizmalara ve çevre faktörlerine karşı ilişkilerin oluşturduğu dinamik bir sistemdir. Canlı ile çevresinin karşılıklı etkileşimi sırasında bir Nische oluşmak-tadır.

  Biyomas piramidi

  Nitelik olarak trofik

  Enerji piramidi

  Beslenme zincirini oluşturan bireyler arasında bir beslenme piramidi, bir ekolojik piramid olarak meydana gelmektedir. Sucul ve karasal ekosistemler için ayrı ayrı oluşmaktadır. Bitkiler- Herbiforlar-Karniforlar şeklinde üstüste yığılarak ifade edilmektedir.

  Sayısal piramid (fert sayısı piramidi), biyomas piramidi (kütle piramidi), bağlı enerji piramidi. Görüldüğü gibi enerji piramidi"
  birirncil ürticiden tüketicinin en üst kademelerine kadar giden bir beslenme zinciri sonucunda oluşmaktadır. Dünyada yılda net birincil ürün üretim miktarı 1.64 x 10 11 ton bitkisel biyomas kurumaddesidir. Bu biyomas yeme ve yenilmeler sonucunda bir organizmadan diğer organizmaya aktarılmaktadır: 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri