Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Türklerin misafirperverliği ile ilgili kompozisyon lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Peygamber Efendimizin Merhameti İle İlgili Kompozisyon, Hz. Muhammedin Merhameti İle İlgil Yangından Korunma Haftasıyla
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 71      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Türklerin Misafirperverliği İle İlgili Kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Türklerin Misafirperverliği

  Konukseverlik Türklerin en önemli özelliklerinden biridir. Misavirperverlik Türkleri diğer toplumlardan ayıran değerlerinden biridir. Misafir Türk toplumunda çok önemlidir. Türklere göre zorlu hayat koşulları karşısında insanların misafirperverlikleri sayesinde yaşamları kolaylaşır, ilişkileri gelişir ve kendilerini güvende hissederler.

  Türkler misafirlerini el üstünde tutarlar. Misafir için en güzel yemekleri yapar, en güzel odayı ayırır ve misafirlerin her ihtiyacını karşılamak için uğraşırlar. Böylece misafir kendini yabancı gibi hissetmez.
  Bu nedenledir ki misafirperverlik ülkemizin en tanınmış özelliklerindendir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. TÜRK MİSAFİRPERVERLİĞİ

  Turistlerin ve Latin kökenli yabancıların Türklerin misafirperverliği konusundaki değerlendirmeleri çok ilgi çekicidir. Acaba Türkü bu denli iyilik ve mütevazi görünüşe ne itmektedir?

  Özü Türk olan yaklaşım tok gözlüdür. Platonizm ile İslamiyet’in uyuşmadığı ana nokta burasıdır. Platonizm toplumu soyup soğana çeviren insanların topluma daha fazla katkıda bulunduğunu söyler. İnanmayacaksınız ama emperyalizm düşüncesi de Platonizm ile ilişkilidir. Yolsuzluk yapınca bir potansiyel doğar. Bu potansiyel topluma fayda sağlayacak ekonomik etkilenimi harekete geçirir. Nitekim dünyayı bugüne taşıyan Avrupa bu soysuzluğu ile yarattığı zenginliği dünyaya mal etmeye çalışmaktadır.

  Türklerin tok gözlülüğü ve hak adalet çerçevesinde insan sevgisi bilinci çok farklıdır. Nitekim Yakın Çağı yaratan zenginliğin Platonizmden kendine pay çıkarması doğaldır. Türklerin bugünkü durumu ise yolsuzluğun muteber dünya yarattığı Batıya kendini benzetmeye çalışmasıdır.

  Platonizm yanlış olabilir. Ama doğal olarak yarattığı potansiyel anlam taşımaktadır. Platonizm Yahudilerin buluşu değildir. Hıristiyanlar Platonizmi Latin uygarlığının temel felsefesi nasıl yapmışlar anlayabilmek mümkün değildir. Aslında Rönesans ile İsa öğretisi bir tarafa itilmiş ve Yunan düşünselliği ve acımasızlığı ön plana alınmıştır. Latin soyunda öz bireysel tutarsızlıkla ve dengesizlikle ilgilidir. Bireysel tatminsizliğin ölçüsüzlüğü acımasızlıkla ve dengesizlikle ilgilidir. Hayrı ve şerri insanlığın bilemeyeceği gerçeği burada yatmaktadır.

  Türk misafirperverliğinin temel öğesi kendine güvendir. Kendine yakın geleni kendine yakın hisseder. Ve onun için elinden gelenin en iyisini yapar. Türk, insan sevgisi yüksek bir kültürdür. Bu nedenle sadece Türk onurunda yabancıya saygı gösterme ölçüsü yüksektir. Araplar yabancıyı umursamaz. Yahudiler küçük görür, Latinlerse uzak durur.

  Ahir zaman entellektüelitesi sosyalite yaratırken insan sevgisinin önemini ön plana çıkarır. Zira insanlık kardeşlik bazlı bir varlığa dayanır.

  Dede Korkut kadının hasını tarif ederken gelen misafiri hoşlayanı ön plana çıkarmaktadır. Demek ki bin yıl önce de kadın ile belirlenen bir misafirperverlik hakimdi. Bugün de evimize biri gelecek olsa kadının benimsedikleri hoşlanır genellikle. Aile olmayı ve kadınla-erkeğin ortak çevre oluşturmaları tabiî ki önemlidir. Ama sosyalite bilinci tarif edilmediği için insan sosyal olmayı da önemsememektedirler.

  Netice olarak misafirperverlik insan sevgisi ve kendine güvenin ortak bileşkesi olarak görülebilir.


 5. Kayıtsız Üye

  Misafirperverlik

  Türk halkının temel değerlerinden biriside misafirperverliktir. Misafirperverlik; konuğa verilen önem, değer ve yaklaşımdır.
  Türkler de misafir ağırlamak, misafire verilen değer ve ona yüklenen anlam oldukça önemlidir. Türklere göre zorlu hayat koşulları karşısında insanların misafirperverlikleri sayesinde yaşamları kolaylaşır, ilişkileri gelişir ve kendilerini güvende hissederler.
  Misafirperverlikle ilgili çok eskiden yaşanmış bir iki olayı örnek vermek istiyorum.

  Yaşlı teyze anlatıyor:

  “Biz misafir ağırlamaya çok alışıktık. Bir gün, “Bugün misafir gelmedi başım ağrıyor” demişti anneannem. Bu lafı söyledikten biraz sonra bir atlı kapıyı çaldı. Anneanneme bunu söyleyince sevindi. Gelen bir Ermeni’ydi. Babamın samimi arkadaşıydı. Onu ağırladık, derken bir komşu dedi ki, “Bu Ermeni’ye bu hürmet niye?” babam da “Bu eşiği aşanın, aşıpta içeri girenin, dini, imanı, kim olduğu, nerden gelip nereye gittiği sorulmaz” demişti. Gözlerim hala yaşarıyor.
  Yine çocukluğumda, köyümüzde bir düğün vardı. Biz de ona gideceğiz. Mart sonu, her taraf çamur çaylak, derken kapı çalındı, bir dilenci. Ayağını çıkarıp girdi. Babam ayaklarını yıkadı sofraya buyur ettiler. Babam ve annem kilere gittiler. Çocukluk bu ya merak edip bende arkalarından koştum. Babam anneme dedi ki; ”Eğer ona ayrı bir sofra kursaydın, bu gece seni boşayacaktım”.”


  Sanırım bu anlatılanlar, Türk Milletinin misafirperverlikle ilgili düşüncelerini açıkça ortaya koymuştur.
  Bazı yörelerde, “Şöhret için keskin kılıç ve kırk sofra gerekir” denir. Toplumda kabul görmenin bir yoludur misafirperverlik.
  Türkler misafir ağırlarken her şeyin eksiksiz olmasını ister. Hizmette kusur asla affedilmez. Aksi bir durumda mahcup olacaklarını düşünürler. Her evin mutlaka bir misafir odası vardır ve sürekli olarak hizmete hazırdır. Misafir her zaman el üstünde tutulur.
  Odaya girdiği zaman büyük küçük herkes ayağa kalkar. Evin büyüğü, misafire oturması teklifinde bulunur, o da karşısındaki büyük olduğu için ona oturmasını teklif eder ama bu teklif bölümünü ev sahibi kazanır. Misafir oturmadan kimse oturmaz. Misafirin geleceği önceden biliniyorsa, evdeki havlular değiştirilir. Evde misafire özel saklanan terlik kapının girişinde hazır bekletilir. Yemekte günlük kullanılan çatal kaşığın yerine, hanımların özenle sakladıkları takımlar kullanılır.

  Yalnız günümüzde halkımız misafirlere karşı soğumaya başlamaktadır. Bu yüzden bizlerin halkımız arasındaki muhabbeti, evlerimizdeki bereketi arttırmak adına misafirliğe önem vermeliyiz. Bizim tüm dünyada bilinen bu özelliğimizi her zaman korumalıyız.


 6. ilayda

  gerçekten de çok yardımcı oldunuz... çok teşekkürler. siz olmasaydınız ödevimi yapamazdımm... her zaman bu siteye uğrucamm


 7. misafir

  Türkiyede konukseverliğe çok büyük önem verilmektedir çünkü türkiye çok misafirperver bir ülkedir ve konukseverliğin toplum hayatında önemli bi yeri vardır mesela her toplumun kendine ait gelenek görenekleri vardır diyelim ki malatya ya başka bir şehirdem misafir geldi ona malatya yöresinin yemeklerini yani kömbe içli köfte ve cacık yaparlar türkler konuklarını hoşgörü ve nezaketle en iyi şekilde ağırlamaya çalışırlar hizmette asla kusur etmezler hatta hizmet etmek türkler için ikram deil görev haline gelmiştir ve de türkler konuğa önem vermeyi atadan gelen bir miras olarak görmüşlerdir.

  TEŞEKKÜRLER... )


 8. ayşenır

  gerçekten güzel bilgiler var muhtesemmm bişey bu site


 9. JostLord

  İyi Site süper begendim.


 10. Misafir Üye

  çok yardımcı oldunuz sağolun


 11. martina buse

  Çok güzel çok işime yarayacak.😊 😊 ☺ 😍 😚 😘 😙 😓 😍 💞 💟 💜 💓 💕 💖 💗 💘 Her zaman bu siteye gelicem.


 12. Misafir Üye

  gerçekten ödevime çok yardımcı oldunuz...


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri