Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

cennet anne lerin ayakları altındadır konulu kompozisyon lazım bana Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın cennet annelerin ayakları altındadır kompozisyon cennet annelerin ayakları altındadır ilahisi cennet
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 57      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Red face Cennet Annelerin Ayakları Altında Kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  CENNET VE ANNE

  Toplumun en küçük çekirdeği ailedir. Ailede en önemli birey ise çoğunlukla annedir.
  Anne, bir eğitmen, bir eş, hem de ailenin temel direğidir. O, sevgiyle aileyi kucaklar. Çocuklarının eğitiminde en önemli görev, çoklukla ona düşer.

  Hepimiz, annemizi sever, ona karşı saygılı davranmaya çalışırız. O, bizi hayata getiren ve binbir zorlukla büyüten, eşsiz bir varlıktır çünkü.

  Çocukluğumuzdan bugüne geçen yaşantımızı gözümüzün önüne getirelim. Okula başlayışımız, eğitimimiz, karşılaştığımız sıkıntılar, hastalıklar... Annemiz hep yanımızda, yanı başımızda, yüreğimizdedir. Yeni bir kardeşimiz mi oldu? Kardeşimizin doğumuna kadar annemizin çektiği sıkıntılar... Kardeşimizin binbir özenle büyütülüşü ve okula başlayışı...

  Annemizin bu fedakârlıklarına ve sevgisine karşı bizler neler yapıyoruz?

  Zaman zaman küçük problemler karşısında onları üzmüyor muyuz? Bencilliğimizle, saygısız davranışlarımızla incitmiyor muyuz onları? Onun, yine bizim için taşıdığı kaygılara, mesela başarılı olmamız, gelecekte iyi bir meslek edinmemiz için yaptığı uyarılara nasıl karşılık veriyoruz? Onun sevgi dünyasını, zaman zaman surat asarak, kaba sözler sarf ederek, yanlış davranışlar yaparak, hatta yalan dahi söyleyerek karartmıyor muyuz? Küçük isteklerimizi bazen nasıl da büyütürüz? Bir isteğimiz, yerine mi getirilmedi, hemen hiç de bize yakışmayan bir tepki! Onu üzmek, bize zevk mi veriyor? Bir tatlı sözü söylemeye dilimiz mi varmıyor? Güler yüzlü davranmak çok mu zor?

  Bu ve benzeri soruları, annemize karşı görevlerimiz konusunda neler yapmamız gerektiğini, neleri yapabileceğimiz halde yapmadığımızı bir kez daha hatırlatmak için soruyorum.

  İnancımız, annemize karşı davranışlarımızda temel bir ölçüyü ortaya koyar. Sevgili Peygamberimizin: “Cennet, annelerin ayakları altındadır” kutlu sözü bu konuda her şeyi açık bir biçimde belirtir. Annelerimiz cennetle birlikte anılır.

  Onu mutlu kılmak, sevmek, onun isteklerini yerine getirmek... Öte dünyanın en güzel ödülü olan cenneti, ancak annemizi hoşnut etmekle kazanırız.

  Yalnız öte dünyada değil, bu dünyada da cennet mutluluğuna ulaşmak yine elimizde: Yüreklerimizdeki anne sevgisini; sözlerimizle ve davranışlarımızla her gün daha da büyüterek, gerçek ve sonsuz mutluluğu yakalamak. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Peygamber Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  "Anne cennet kapılarının ortasındadır." (İbn Hanbel, V, 198);

  "Cennet annelerin ayakları altındadır." (Nesâî, Cihad, 6)

  “Cennet annelerin ayakları altındadır.” mealindeki hadisin ifadesi, bütün annelerin cennete gideceği anlamına gelmez. Burada annelerden çok, evlatların annelerine karşı göstermeleri gereken saygıya işaret edilmektedir. Bu anlamda, Allah’ın emirlerine aykırı olmadığı sürece, bütün annelere itaat etmek, saygı göstermek, cennetin önemli bir anahtarıdır ve bu anlamda cennet bütün annelerin ayakları altındadır.

  Nitekim, Lokman suresinde Allah şöyle buyurmaktadır:

  “Biz insana, anne ve babasına karşı iyi davranmasını tavsiye ettik. Annesi zayıflık üstüne zayıflık çekerek onu (karnında) taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (Onun için biz insana): “Bana ve anne-babana şükret” diye tavsiyede bulunmuşuzdur. Dönüş, ancak banadır."

  "Eğer anne ve baban, bilmediğin bir şeyi bana ortak koşman için seni zorlarlarsa onlara itâat etme. Ancak onlarla dünyâda iyi geçin. Bana yönelenlerin yolunu tut. Sonunda dönüşünüz yalnız banadır. O zaman ben size, yaptıklarınızı haber vereceğim.”(Lokman, 31/14-15).

  Görüldüğü gibi, Rahman ve Rahim olan Allah, çocuğunu Allah’a şirk koşmaya zorlayan anne ve babaya karşı bile, saygılı olmaya, dünyada kaldığı sürece onlarla iyi geçinmeye, onları incitmemeye davet etmektedir.

  Bu açıdan diyebiliriz ki, İslam’a göre, bir kadının anne olarak yeri ayrıdır, bir insan olarak yeri ayrıdır. Bir insan olarak iyi olur, kötü olur, cennete gider, cehenneme gider, ahlaklı olur, ahlaksız olur, dinsiz olur, dindar olur. Bu konuda erkekle bir farkı yoktur.

  “Erkek veya kadın, mümin olarak kim yararlı işler yaparsa, işte onlar cennete girerler ve zerre kadar da haksızlığa uğratılmazlar.”(Nisa, 4/124)

  mealindeki ayette bu gerçeği, kul hakkı ve kulluk hukuku açısından eşit olduklarını görmekteyiz.

  Ancak, kadın bir anne olarak, erkek bir baba olarak dinsiz olsun, dindar olsun fark etmez; her zaman evlatları tarafından saygı, sevgi ve yardım görmeye hakları vardır.

  Lokman suresinde olduğu gibi, söz konusu hadiste de özellikle annelere –güncel bir ifadeyle- pozitif ayrımcılık yapılmıştır.

  Özetlersek, çocukların anne-babaya karşı sorumluluğu dinler üstü bir ilişkiye dayanır. Anne-babanın Allah’a karşı sorumlulukları ise, din çerçevesinde, kulluk ilişkisine dayanır. 5. Misafir Üye

  Annelerimizi hiç üzmemeliyiz onları her zaman nasıl mutlu edebiliriz diye bir çaba içinde olmalıyız.


 6. Misafir Üye

  bence çokkkk uzun olmuş biraz daha kısa yazabilirdiniz


 7. Misafir Üye

  aynen sana katılıyorum


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri