Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

K oyun ların ve keçilerin zekat ında ölçü nasıldır? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Eski ölçü Aletlerine Karşılık Gelen Yeni ölçü Aletleri Atatürkün ölçü birimlerine

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Koyunların ve keçilerin zekatında ölçü nasıldır?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  büyükve küçük baş hayvanların zekatı nasıl hesaplanır

  Koyunların ve Keçilerin zekatı
  koyunlarda nisab, 4O\'tır.40\'dan aşağı olan koyunlar için zekat yoktur.40 adet koyunun, üzerinden bir yıl geçerse, zekat olarak bir koyun verilir. 120 ye kadar durum aynıdır.Koyunların sayısı 121 olunca, zekat 201 koyundan 4O0 koyuna kadar olunca da, 3 koyun zekat olarak 2 koyun verilir. 200\'e kadar durum aynıdır.Koyunların sayısı tam 400 e ulaşınca, zekat olarak 4 koyun verilir.400 den sonra ise, zekat olarak her 100 koyun için, 1 koyun daha verilir.İmam-i Azam Ebu Hanife (ra) ile İmam Muhammed’in (ra) kavillerine göre, koyunlarda zekatın farz olması için, bunların en az bir yaşında olmaları gerekir.Davarla geyiğin birleşmesinden doğan yavrular, analarına tabidirler. Eğer anaları davar ise, bunlar da nisaba dahil edilirler ve zekattan verilir. Ancak, anaları geyik ise, nisaba dahil edilmezler ve zekatları da yerilmez.Keza, ehli olan sığırlarla, vahşi sığırların birleşmesinden doğan yavrular da analarına tabidirler. Eğer, anaları ehli ise, zekatları verilir; ehli değilse zekatları verilmez.Zekat hususunda, koyunlarla keçiler müsavidir. Bunlar, bir cins sayılırlar.
  Sığırların zekatında ölçü nasıldır?• Sığırın sınırı 30 dur. Yani, 30 dan az olan sığırlar için zekat icab etmez.• Saime (çayıra salınan hayvan) olan sığırın sayısı 30 a ulaştığı zaman, zekat olarak, iki yaşına girmiş erkek veya dişi bir buzağı verilir.• Sığırların sayısı 40 a varıncaya kadar, ilâve olarak bir şey vermek icab etmez. (Yani 30 - 40 sığır için, iki yaşına girmiş, erkek veya dişi bir buzağı verilir.)• Sığırların sayısı 40\'a ulaşınca, zekat olarak üç yaşına girmiş, erkek veya dişi bir dana verilir.• İmam-ı Azam’a (ra) göre, 40 dan 60a kadar; artan miktarın da zekatını vermek icabetler. Fazla olan her bir sığır için, üç yaşındaki bir dananın kıymetinin kırkta biri, (fazla olan tiki sığır için, mezkur dananın değerinin yirmide biri...) verilir.• 60 sığır için, zekat olarak, iki yaşına girmiş erkek veya dişi 2 buzağı verilir.• Sığırların zekatının hesaplanmasında, 60\'dan sonra otuz veya kırk sayılarına itibar edilir. Yani, 60\'dan sonra her 30 sığır için bir, iki yaşına girmiş buzağı; veya her 40 sığır için üç yaşına girmiş bir dana hesabı ile zekat verilir.Mesela: 70 sığır için, bir buzağı ile bir dana; 80 sığır için, iki dana; doksan sığır için üç buzağı; 100 sığır için de, iki buzağı ile bir dana zekat olarak verilir.• Verilecek zekatın buzağı ile de, dana ile de karşılanma ihtimali olunca, zekat verecek olan kimse muhayyerdir; dilerse zekatı buzağılarla verir, dilerse danalarla verir.Şöyle ki : 120 sığın olan bir kimse, isterse, bunların zekatı olarak, üç dana verir; isterse dört buzağı verir. (Çünkü, 120 de 3 tane 40 veya 4 tane 30 vardır. Yani 4 x 30 = 120 olduğu gibi 3 x 40 = 120 dir.)• Zekat hususunda manda (camız) da sığır gibidir. Bunlar karışık bulundukları zaman, birbirine ilave edilirler. Nisabın tamamlanmasında da, zekatın hesaplanmasında da durum böyledir.• Bu iki cinsten hangisi çoksa, zekat ondan verilir. Bunların sayıları eşit-olursa; zekat ya ednası alasından veya âlânın ednasından ödenir. Zekat, sığırdan verilecekse, onların en kuvvetlisi (âlâsı); mandadan verilecekse, onların en zayıfı (ednası) verilir. Böylece itidal temin edilmiş olur.
  İmamı Azam Ebu Hanife (ra) ile İmam Muhammed’e (ra) göre, zekat olarak verilecek sığırın, en az iki yaşına girmiş olması gerekir.
  (Feteva-yı Hindiyye) 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri