Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Irak'ın Din i Nedir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Irak ve Türkiye arasındaki sınır kapısının adı nedir? Dini ayıraçlar,Dini Ayıraç Gifleri, islami gifler, dini ayraçlar,

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Irak'ın Dini Nedir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Irak nüfusunun büyük çoğunluğunu oluşturan Araplar, Sünni ve Şii olarak mezheplere ayrılmış durumda.
  * Kürtler: Daha çok Sünnilerden oluşan Kürtler, nüfusun ikinci büyük kesimini oluşturuyor. Kürtler, 1991 Körfez savaşının ardından fiili olarak oluşan kuzeydeki özerkliği genişletmeye çalışıyor. Kürtler, bu süreçte kuzey bölgesinde kendi bölge parlamentolarını oluşturdu.
  * Türkmenler: Irak Türkmenleri, ülkede Araplar ve Kürtlerden sonra üçüncü etnik unsur. Ülkedeki nüfuslarının 3,5 milyon civarında olduğu tahmin ediliyor. Genelde Irak’ın kuzeyinde yaşayan Türkmenler, 1981 yılında Irak Devrim Konseyi’nin aldığı bir kararla, ülkenin güneyine zorla göçe tabi tutulmuştu. Ayrıca Araplaştırma siyaseti çerçevesinde Kerkük ve çevresindeki Türkmenlerin arazileri istimlak edilerek, o bölgelere, güneyden maddi teşvik ve devlet katkısıyla Araplar yerleştirilmişti. Türkmenler, bugün özellikle Kerkük’teki fiziki yapılarını sürdürmeye çalışıyor. Türkmenler, özellikle Kerkük’e Kürt göçü nedeniyle gündemde bulunuyor.
  * Asuriler: Keldani-Asuri kilisesine bağlı azınlık Hristiyanlar.
  DİNİ YAPI
  * Şiiler: Irak nüfusunun yaklaşık yüzde 60’ını oluşturan Şiiler, daha çok Arap; ancak Kürtler arasında da Şiiler bulunuyor. Irak Şiilerinin dini merkezleri Necef ve Kerbela. Arap ve Batı dünyasında pazar günkü seçimlerde Şiilerin güçlü bir şekilde çıkması ve bunun da İran’la yakınlaşmayı gündeme getirmesi endişesi bulunuyor.
  * Sünniler: Nüfusun yüzde 30’unu oluşturan Sünniler, Kürtler arasında da çoğunluğa sahip. Irak, bağımsızlık sonrasında Sünni azınlık tarafından yönetildi. Birçok Sünni lideri, pazar günkü seçimlerin ertelenmesini istiyor; radikal Sünni din adamları ise seçimleri boykot çağrısı yapıyor. Bağdat’ın kuzey ve batısında Sünni üçgeni olarak adlandırılan bölge, ABD işgaline ve ABD kuklası olarak gördükleri geçici yönetime karşı savaşan direnişçilerin ana merkezi niteliğinde.
  * Hıristiyanlar: Irak nüfusunun yaklaşık yüzde 3’ünü oluşturuyor. Çoğu Keldani-Asuri kilisesine bağlı. Birçok Hıristiyanın saldırı korkusuyla Irak’tan kaçtığı belirtiliyor.
  KAYNAK: ntvmsnbc.com 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri