Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kış ve ilkbahar mevsimlerinde hangi canlıları görürüz? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Çevremizdeki Hangi Canlıları Gözümüzle Görebiliriz Çevrenizde Hangi Canlıları Görüyorsunuz Günümüzde sistematikciler canlıları sınıflandırırken
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Kış Ve İlkbahar Mevsimlerinde Hangi Canlıları Görürüz?

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Kış mevsiminde görülen canlılar var ama malesef ilkbaharla ilgili bilgi bulamadım..

  Zorlu Kış Şartlarına Dayanabilen Canlılar

  Doğadaki bazı canlılar, dondurucu soğukların hakim olduğu bölgelerde nasıl olup da yaşamlarını rahatlıkla sürdürürler..Bu canlılar, besinsiz ortamlarla ve iklim koşullarından kaynaklanan zorluklarla karşılaştıklarında hangi taktiklere başvururlar..

  Kış mevsimi birçok canlı için hayatın adeta durduğu bir dönemdir. Kış boyunca birçok bitki büyümeyi durdurur. Yaşamlarını sürdürebilmeleri için bu gerekli bir tedbirdir. Ancak bazı canlılar vardır ki; çoğu zaman bir tedbir dahi almalarına gerek kalmadan Rabbimiz’in vücutlarında yarattığı olağanüstü sistemler vesilesiyle yeryüzünün en soğuk bölgelerinde hiçbir zorluk çekmeden yaşamlarını sürdürürler. Bir ayette Allah’ın yaratma ilmi şu şekilde haber verilmiştir:

  Haberiniz olsun, yaratmak da, emir de (yalnızca) O'nundur. Alemlerin Rabbi olan Allah ne yücedir.” (Araf Suresi, 54)

  Her Birinde Yüce Allah’ın Benzersiz İlminin Tecelli Ettiği Canlılardan Bazı Örnekler

  Soğuğa Dayanıklı Sibirya Semenderleri

  Sibirya semenderleri (Hynobias Keyserlingii), donmuş toprakların metrelerce derinliklerinde uzun bir süre kaldıktan sonra buzları çözülür ve normal yaşama dönerler. Bu canlıların –50oC sıcaklıkta bile yaşayabildikleri saptanmıştır. Sibirya semenderlerinin tek problemleri ani donmadır.

  Kürkleri Sayesinde Vücut Sıcaklığını Koruyabilen Kutup Ayıları

  Kutup canlılarını düşündüğümüzde ilk akla gelen soru; nasıl olup da böylesine zorlu koşullarda hayatta kalabildikleridir.

  Yetişkin bir kutup ayısı, ortalama 2.5 metre boyunda ve 800 kg ağırlığındadır. Ayakları buzda yürümeye en elverişli yapıdadır. Parmaklarının arasındaki oyuklar, buz yüzeyini vakum etkisiyle kolayca kavramasını sağlar.

  Parmaklarının arasındaki ağımsı yapı, suyun içinde kolayca yüzebilmesini sağlar. Böylece saatte 10 kilometre hızla yüzebilir ve 100 kilometre gibi bir mesafeyi dinlenmeden kat edebilir.

  Buzlarla kaplı soğuk suya özel kıyafetler giymemiş bir insan girerse dakikalar içinde ölür. Ama kutup ayısının böyle bir ortamda üşüme gibi bir problemi yoktur. Bunu 5 cm kalınlıktaki kürkünün özel yapısına borçludur.

  Kutup ayısının tüyleri beyaz görünmesine rağmen aslında şeffaftır. Fiberoptik özellikteki bu tüyler ısı kaybını önlerken, güneş ışınlarının sıcağını alttaki siyah renkli kürke kadar iletir.

  Kutup ayısının kürkü yüzmeye de elverişlidir. Suyun içindeyken tüyler bir araya gelerek birbirine yapışır ve kutup ayısı su geçirmez yumuşak bir dalış elbisesi giymiş gibi olur. Kutup ayısı kürkünün bu özellikleriyle 37 derece olan vücut sıcaklığını, suyun içinde ya da üstünde olsun, uzun süre koruyabilmektedir.

  Kutup ayısı uçsuz bucaksız buz çölünde avlanmak için uzun mesafeleri kat etmek zorundadır. Bu arada güvendiği bir duyusu vardır: Koklama. Kutup ayısının burnu oldukça hassastır. Öyle ki 30 km ötedeki bir fokun kokusunu bile rahatlıkla duyar.

  Buzdan bir dünyada, hayatından oldukça memnun yaşayan kutup ayılarının sırrı, onların bu koşullara uygun olarak yaratılmış olmalarıdır.

  Kutup Kuşlarının Kamuflajı

  Kutuplardaki zorlu ortamı kendine ev edinenler arasında kuşlar da bulunur. Bunlar “kar tavuğu” olarak bilinen “Tarmagin” kuşlarıdır. Yıl boyunca kutuplarda yaşarlar.

  Mevsime Göre Kürk Değiştiren Kutup Tilkisi

  Kutuplardaki dondurucu hava koşullarına uygun olarak yaratılmış diğer bir hayvan ise kutup tilkisidir. Değişen iklim şartlarına ve çevreye göre bu tilkinin kürkü de değişerek en uygun hale gelir.

  Deniz Aslanlarının Koruyucu Yağı ve Derileri

  Deniz aslanları dondurucu soğukluktaki kutupsal alanlarda yaşarlar. Memeliler sınıfına dahil olan bu canlılar, yaşamlarını buzlu suların içinde sürdürmelerine rağmen soğuktan hiç etkilenmezler.

  Antifriz Üreten Kuzey Kutup Böceği

  Bilindiği gibi karada yaşayan tüm böcek türleri soğuk kanlı canlılardır. Bu, canlının yaşadığı ortamın ısısına göre vücut ısısının da değişebilmesi anlamına gelir.

  Kendilerini Mevsimlere Göre Ayarlayan Hamsterlar

  Ohio State Üniversitesi'nden bir grup profesörün 50 hamster üzerinde yaptığı çalışmada, gün ışığı laboratuar şartlarında ayarlanarak, gündüzün 15 saat sürdüğü yaz günleri ile gündüzün sadece 9 saat sürdüğü kış günleri taklit edildi.

  Bu durumun ortaya koyduğu gerçek, hamsterların kendilerinin bile farkında olmadıkları halde vücutlarında mevsimlere göre bir düzenleme yapıldığı, bu düzenlemenin de tamamen canlının ihtiyaçlarına göre ayarlanıp canlıya fayda sağlayacak biçimde gerçekleşmiş olduğudur.

  Kuşkusuz ki tüm bunların ve planlamaların şuursuz atomlar tarafından gerçekleştirilmiş olması ya da hamsterların bedenlerindeki bu hassas ayarlamaları kendilerinin düşünüp bulmuş olması mümkün değildir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri