Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Dudak Şişmesi Nasıl tedavi edilir Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın dudak şişmesi neden olabilir sağlık Siğiller Nasıl Geçer - Eldeki Siğiller Nasıl Geçer - Ayaktaki
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 9      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Dudak Şişmesi Nasıl Geçer

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Dudak Şişmesi Nasıl Geçer

  Dudak Şişmesi (Aft)

  Dudak şişmesi nedir?

  Ağız içerisinde, genellikle yanak ve dudak mukozasında, dil üzerinde, yumuşak damakta, farenkste ve diş eti üzerinde görülen; solgun, sarı/kırmızı hale ile birlikte görülen güçlü ağrı yaratan ülserleşmiş lezyonlara Dudak Şişmesi (aft) denmektedir. Sıklıkla bayanlarda görülen bu lezyon, genel olarak toplumun ’sinde görülmektedir. Aft’a sebeb olan faktör bilinmemektedir. Ancak oluşumu hızlandıran ve ya seyrini kötüleştiren etkenler bilinmektedir. Hastalar bu etkenleri bilerek aft oluşumuna karşı önlem alabilir.

  Aft oluşuma etki eden faktörler nelerdir?

  Aft oluşumuna etki eden faktörlerden birkaç tanesi aşağıdaki gibidir:
  • Stres: Bir çok hastalığa etki eden bu faktör aft oluşumuna da etki etmektedir. Kadınlarda regl dönemi öncesinde görülen gerginlik de bu kategoriye sokulabilir.
  • Yiyecek: Ağız mukozasına zarar veren, mukozayı tahriş eden yiyecekler (turunçgil, sirke, turşu, patetes cipsi gibi) aft oluşumuna etki eden faktörler arasına alınmaktadır.
  • Travma: Yanak, ağız, dil ve ya dudak ısırılmaları, yumuşak olmayan fırçaların ağzı tahriş etmesi, sert yiyeceklerin mukozaya zarar vermesi gibi durumlarda aft oluşumu tetiklenmektedir.
  • Diş Macunu: Diş macunlarında köpük arttırmak için kullanılan bazı kimyasallar, ağız içersinde aft oluşumuna sebep olmaktadır.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Dudak Şişmesi Aftlar herhangi bir tedavi uygulanmasa da genellikle 7-10 gün sonra kendiliğinden iyileşmektedir. Aft sorunu ile karşı karşıya olanların aşağıda sıralanan işlemlerden birini yada birkaçını uyguladıklarında daha rahat bir periyot geçirmeleri mümkündür:


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri