Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

nutuk adlı eserin özelliği nedir? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Nutuk Hakkında Kısa Bilgiler Nutuk'un Bir Çok Dile Çevrilmesinin Nedeni Nedir Nutuk Kitap Özeti, Nutuk
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  Nutuk nedir? nutuk hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Nutuk, yazıldığı dönemde Cumhuriyet Halk Fırkası Genel başkanı olan Mustafa Kemal Paşa\'nın 15 - 20 Ekim 1927 tarihlerinde, yerli ve yabancı basın mensuplarının da katıldığı partisinin 2. 1927 yılları arasında Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının faaliyetlerini özetleyen konuşma, Kültür Bakanlığı Yayınevi tarafından (belgeler bölümü dışında) yaklaşık 900 sayfalık bir kitap olarak yayımlanmıştır ve Türkiye Cumhuriyeti\'nin bu dönemle ilgili en temel resmi tarih kaynağı olmak niteliğindedir.

  Nutuk\'un güncel Türkçeye çevrilmiş sürümleri pek çok yayınevi tarafından basılmış bazıları Söylev adını tercih etmişlerdir.
  Nutuk, belgeleri sayesinde, Atatürk\'ün tarihçi kimliğini de ortaya koymaktadır. Atatürk; yaşanılan olaylarla ilgili kayıtlı belgeleri toplamış ve Nutuk\'u yazarken bu belgelere dayanarak icraatlarını özetlemiştir.
  Atatürk, gençliğe hitabında, Nutuk\'un felsefesi hakkında ipuçları vermektedir.

  Atatürk, Nutuk ile geçmişi anlatıp aynı zamanda gelecekte düşebileceğimiz tehlikeleri önceden sezmemiz için alınacak derslerden bahsetmektedir.

  Mustafa Kemal Atatürk\'ün Kurtuluş Savaşı dönemi\'ni birinci ağızdan aktardığı, Cumhuriyet tarihi açısından önemli bir eserdir.

  Bazı sayfalarda açıkça belirttiği \"sonraki yıllarda durumun kolay ve açıkça değerlendirilmesi için bu kadar ayrıntıya yer verilmiştir\" sözü ile Atatürk ileri görüşlülüğünü bir kere daha ortaya koymuştur.

  Aynı zamanda bu kitap, şu an Türkiye Cumhuriyeti\'n de ders olarak okutulan T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin ders ve çalışma kitaplarının hazırlamasında en buyuk rolü oynamıştır. Bu kitap Atatürk\'ün 1. Dünya Savaşı içerisinde savaştığı cephelerde yazmaya başladığı ve yazımı Türkiye Cumhuriyeti\'ni kurana kadar devam eden bir eser niteliğindedir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Kayıtsız Üye

  teşekkür ederim forumlord


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri