Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

marmara bolgesi ve yeryüzü şekilleri Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Marmara Bölgesinin En Belirgin Yeryüzü Şekilleri Nelerdir Lübnanın Yüzey Şekilleri, Lübnan daki yeryüzü şekilleri Marmara

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  marmara bolgesi ve yeryüzü şekilleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  Marmara Bölgesi, Türkiye\'nin coğrafi bir bölgesi.
  Köprü niteliği ile Avrupa ve Asya\'yı birbirine bağladığı söylenebilir. Yaklaşık 67.000 km²\'lik bir yüzölçüme sahip olup Türkiye\'nin %8,5\'ine karşı gelir. [1] Marmara Denizi de yaklaşık 11,000 km2\'lik yüzölçümüyle bu bölgenin bir iç denizi durumunda olup bölgenin tam ortasını kaplar. Marmara Bölgesi\'nin toplam nüfusu TÜİK 2009 yılı nüfus sayımına göre 23 milyondan fazladır. Marmara Bölgesinde sanayi, ticaret, turizm ve tarım gelişmiştir. Bölgedeki en gelişmiş sanayi İstanbul-Bursa-Kocaeli şehirlerinde olmakla birlikte bölgenin diğer yörelerinde de yaygın sanayi faaliyetleri vardır. Başlıca sanayi ürünleri olarak; otomotiv endüstrisi parçaları,çeşitli metal ürünler,işlenmiş gıda, dokuma, hazır giyim, çimento, kimya, kâğıt, petrokimya ürünleri, beyaz eşya sayılabilir.
  Yedi coğrafi bölge içinde yükseltisi en az olan bölgedir. Ekili-dikili arazi oranı %30\'dur. Ormanlık alan oranı %11,5\'dir. Kümes hayvancılığı ve ipek böcekçiliği yaygındır. Nüfus ve nüfus yoğunluğu, göç alması nedeniyle çok yüksektir. Enerji tüketimi ve turizm gelirleri en yüksek bölgedir.
  Marmara Bölgesi Yeryüzü Şekilleri
  Fazla yüksek olmayan dağlarla engebelenmiş olan bölgede birçok çukur alan ve ova vardır. Düzlüklerle çukurluklar dağlık alanlardan daha fazla yer kaplar.
  Bölgenin Trakya kesimine dalgalı düzlükler egemendir. Bu kesimin iç bölümündeki çukur alana Ergene Havzası denir. Ergene Havzası\' nın kuzeyinde Trakya\'nın en yüksek kesimlerini oluşturan ve Yıldız Dağları olarak da bilinen Istranca Dağları {bak. kırklareli) yer alır. Havzanın güney ve güneybatısında da Işıklar Dağı olarak bilinen Ganos Dağı ile Koru Dağı yükselir. Meriç Irmağı boyunca alçak düzlükler bulunan Trakya\'nın Gelibolu Yarımadası ile İstanbul ili sınırları içinde kalan kesimleri yayvan tepelerden ve dalgalı düzlüklerden oluşur.
  Bölgenin Anadolu\'daki toprakları Trakya\' ya göre daha engebelidir. Bu kesimde eski jeolojik çağlarda oluşan kırılmalar ve çökme*ler sonucunda ortaya çıkan bazı çukur alanlar vardır. Doğu-batı doğrultusunda uzanan bu çukur alanlar üç ayrı dizi halinde uzanır. Bunların ilki kuzeydeki Adapazarı Ovası, Sapanca Gölü, İzmit Körfezi çöküntü alanı dizisidir. Batıya doğru Marmara Denizi\'ndeki çukurluklarla devam eden bu dizinin güneyinde Pamukova, İznik Gölü, Gemlik Körfezi çöküntüleri yer alır. En güneyde yer alan çöküntü alanı dizisi ise İnegöl, Bursa ovaları ile Ulubat ve Manyas göllerini kapsar. Bu ke*simde yer alan başlıca dağlık alanlar ilk iki çöküntü alanı dizisini birbirinden ayıran Sa*manlı Dağları ile Uludağ ve Kaz Dağı\'dır. Kaz Dağı güneybatıda Ege Bölgesi\'yle doğal sınır oluşturur. Marmara Bölgesi\'nin en yüksek noktası, Uludağ\'da 2.543 metreye ulaşan Karatepe\'dir.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri