Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

arkadaş lar atatürk ile ilgili yaşanmış anılar lütfen performans ödevim var acilll Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Atatürk'ten Anılar Metni Etkinlik Cevapları 6. Sınıf Türkçe

 1. Misafir
  Sponsorlu Bağlantılar


  atatürk ile ilgili yaşanmış anılar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar

  ATATÜRK’ÜN ANILARI
  Atatürk her zaman etrafına moral dağıtan, karamsarlıktan uzaklaştıran, en zor şartlarda dahi halkını sıkıntılardan kurtaracak çözümleri bulan bir liderdir. Bunun en temel sebebi Atatürk\'ün halka yakın olması, daha doğrusu halkla bir bütün olmasıdır. Halkın içinde geçirdiği zamanlarda herkesin şahit olduğu o üstün şahsiyet, Türk Milleti için her yönüyle örnek alınacak bir insandır.
  Atatürk ile ilgili, hem en yakınında olanların, hem de halkın şahit olduğu olayların her birinde Türk Halkı için güzel örnekler bulunmaktadır. Bu bölümümüzde, hem Ata\'mızın daha iyi tanınması, hem örnek bir liderin nasıl olması gerektiğinin öğrenilmesi hem de Türk Milleti\'nin geleceği olan genç nesillerin örnek almaları için Atatürk\'ün anılarından bazılarına yer veriyoruz.
  Bayrağa Saygı
  30 Ağustos sabahı, Mustafa Kemal muharebe sahasında dolaşıyordu. Etraf binlerce düşman cesetleri ve birbiri üzerine yığılmış yüzlerce topçu hayvanı, terk edilmiş silah, top ve cephane dolu idi...
  Atatürk şöyle söylendi:
  \"Bu manzara insanlığı utandırabilir! Fakat meşru müdafaamız için buna mecbur olduk. Türkler, başka milletlerin vatanında böyle bir harekete teşebbüs etmezler.\"
  Ganimetlerin arasında yırtılmış ve terk edilmiş bir de Yunan bayrağı gören başkumandan eli ile kaldırılmasını işaret ederek;
  \"Bir milletin istiklal alametidir, düşman da olsa hürmet etmek lazımdır, kaldırıp topun üzerine koyunuz.\"
  Atatürk`ün Yargıç Kararına Saygısı
  Ölümünden iki yıl önce Atatürk\'ün canına kıymak için kurulan bir tuzak meydana çıkarılmıştı. Hem de bu düzeni kurmakla suçlanan kimse \"Milli Mücadele\"den beri Ata\'nın yolunda çalışmış, sevgi ve güvenini kazanmış, birçok iyiliklerini de görmüş biri idi.
  Haber yurtta şaşkınlık ve tiksinme oluşturdu. Herkes bunu konuşuyor, \"nasıl olur\" diyor, bir türlü herhangi bir nedene bağlanamıyordu.
  Sanık yakalandı, adalete teslim edildi. Fakat Atatürk, olaydan haberi yokmuş gibi, bu konuda ne düşündüğünü açıklamak için ağzını açmadı, adalet son sözünü söyleyinceye dek sustu. Atatürk\'ün bu suskunluğu çeşitli yorumlara uğramıştı; kimi \"bu üzüntülü olayı anmak istemiyor\" dedi, kimi de \"bunun doğru olduğuna inanmıyor\" diye düşündü.
  Sanığa yükletilen suç yargı yerinde ispat edilemediği için adam aklandı.
  İşte, yargıç kararını bu yolda verdikten sonradır ki, Atatürk bu konuda ağzını ilk ve son kez olarak açtı ve yalnız şunu dedi:
  \"Suça yeltenilmiştir, ancak yargıç buna kanacak ölçüde kanıt bulmuş değildir.\"
  Asla Bolşevik Olmayacağız
  Ankara\'nın Şubat ayına gelen oldukça soğuk ve karlı bir gecesi idi. Ankara kulübünde bir balo tertip edilmişti. O zamanın bütün mümtaz simaları orada idiler. Saat henüz 12\'ye gelmemişti. Herkesin kalbinde ani bir heyecan uyandıran bir haber baloya yayıldı:
  \"Gazi Paşa baloya geliyorlar!\"
  Rus Sefarethanesi\'nde imişler, oradan baloya geliyorlar. O zamanki Rus Sefiri de baloya gelmişti.
  Bir aralık Sefir, salonunun ortasına doğru ilerlemekte olan Gazi\'ye yaklaşarak Fransızca:
  \"Ekselans\" dedi, \"Sizi çok seviyorum, hürmetim sonsuzdur; çünkü müşterek bir gaye uğrunda varlığını kurtarmağa çalışan milletleriz. Türkiye\'nin en büyük halaskarı ve banisi olan sizi müsaade ederseniz bir kere öpmek şerefini kazanabilir miyim...\"
  Atatürk evvela gülerek elini uzattı, sonra o da elçiyi öptü. Büyük ve kıymetli Ata\'mız bu çeşit eğlence yerlerinde dahi memleketin menfaat ve siyasetini göz önünden bir an uzak tutmazdı. Onun için bütün yabancı gazete muhabirlerinin huzurunda şu cümlelerle Sefirin sözlerini cevaplandırdı:
  \"Ekselans, gösterdiğiniz sevgi hareketinden ve sözlerinizden çok mütehassis oldum. Teşekkür ederim. Bu iki millet ilelebet dost kalmalıdır. Yalnız şuna dikkat ediniz, her zaman dost olmak arzumuza rağmen asla bolşevik olmayacağız!\"
  Atatürk\'ün Eşitlik Anlayışı
  Atatürk bir gün Dolmabahçe\'den gizlice çıkar, Topkapı Sarayı Müzesi\'ne gelir. Müzeyi gezmek ister. Kendisini kapıcıya tanıtır, fakat kapıcı \"Henüz saat 9 olmadı, memurlar da gelmedi. Atatürk değil, kim olursan ol, bekleyeceksin\" der.
  Hiç şüphe yok ki, kapıcı Atatürk\'ü tanımamış ve birden fazla bu sözlere muhatap bulunduğu için gelenin Atatürk olabileceğine inanmamıştır. Fakat bu olayda mühim olan nokta Atatürk\'ün kapıcının sert cevabı karşısında ısrar etmeyerek, bir kenara çekilip, saatin 9 olmasını ve memurların gelmesini beklemesidir.
 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri