Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Maden Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları Madenlerin bulunması , çıkarılması ve zenginleştirilmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. MTA Enstitüsü , DSİ gibi resmi kuruluşlarda ve

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Maden Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Maden Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları

  Madenlerin bulunması, çıkarılması ve zenginleştirilmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. MTA Enstitüsü, DSİ gibi resmi kuruluşlarda ve özel maden işletmelerinde çalışılabilir.

  Meslek İçeriği: Maden sahalarını saptamak için, jeolojik, topoğrafik ve çevresel etkileri değerlendirir, olası maden sahalarından örnekler aldırır, maden yataklarının yerini, rezerv miktarını ve özelliklerini saptar, Madenlerin çıkartılması için, maden kuyusu, su ve elektrik kaynakları gibi yer üstü tesis ve araçları planlar, maliyetini hesaplar,
  Üretim yöntemlerine göre kullanılacak makine ve teçhizatın tipini belirler, Yeraltında ve yerüstünde çalışmalar yürüten maden ve taş ocağı işletmelerine gözetmenlik yapar, Maden ve taş ocaklarında minerallerin tabi tutulduğu yıkama, kırma ve ayırma gibi işlemleri planlar ve çalışmalarını gözetir.
  [m]
  Eğitim Süresi ve İçeriği: Mesleğin eğitim süresi 4 yıldır. Eğitim süresince; Fizik, Kimya, Matematik, Ekonomi, Teknik Resim, Statik, Maden Topoğrafyası, Malzeme, Mukavemet, Maden İşletme, Mineroloji, Cevher Hazırlama, İstatistik, Bilgisayar Programlama, Maden Yatakları, Sondaj Tekniği, Jeoloji, Metalurji, Elektroteknik, Madenlerin Değerlendirilmesi, Endüstriyel Hammaddeler, Kaya Mekaniği, Maden Makineleri, Tesis Yönetimi ve İşletmesi, Kazı Makineleri ve Mekanizasyon gibi dersler verilir.

  Çalışma Koşulları İş İmkanları: Maden mühendisi, büro, şantiye, açık arazi ve yeraltı gibi, o anda üzerinde çalıştığı projeye bağlı olarak çok çeşitli yerlerde çalışabilir. Maden mühendisleri, jeologlar,jeofizik mühendisleri, maden teknikerleri ve işçilerle iletişim halindedirler.

  Meslek elemanları, maden arama ve çıkarma işlerini yapan yerli ve yabancı özel şirketlerde, çimento fabrikalarında iş bulabildikleri gibi, Türkiye Kömür İşletmeleri, Maden Tetkik Arama Enstitüsü, Karayolları, Türkiye Demir-Çelik İşletmeleri, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü gibi kuruluşlarda da çalışabilirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Çevre Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 3. Uzay Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 4. Endüstri Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 5. Yazılım Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 6. Jeofizik Mühendisliği Bölümü – Meslek Tanıtımları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri