Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tapu Kadastro Program ı – Meslek Tanıtımları Eğitim Süresi ve İçeriği:Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.Tapu Kadastro program ı lise üstü 4 yarı yıldan oluşan toplam

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tapu Kadastro Programı – Meslek Tanıtımları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tapu Kadastro Programı – Meslek Tanıtımları

  Eğitim Süresi ve İçeriği:Mesleğin eğitim süresi 2 yıldır.Tapu Kadastro programı lise üstü 4 yarı yıldan oluşan toplam 2 yıl sürelidir.

  Tapu Kadastro programı, ülkenin haritacılık; tapu ve kadastro hizmetlerinde ihtiyaç duyduğu elemanı yetiştirmeyi amaçlamaktadır, Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Meslek Yüksekokulu Tapu Kadastro programında uygulanan eğitim örnek verilirse, 2 yıllık eğitim boyunca öğrencilere uygulanan, içinde Genel kültür derslerinin de bulunduğu eğitim programında; hukuk dersleri, Kadastro Mevzuatı ve Uygulaması, Mali Mevzuat ve Ekonomi ile Mesleki Matematik, Teknik Bilimler (ölçme bilgisi), Meslek Resmi, Bilgisayar Programlama ve Mesleki Uygulama, İmar ve Kamulaştırma Mevzuatı, Fotogrametri, Kartografya ve Harita Çizimi, Yol Bilgisi ve Diploma Projesinden oluşan mesleki dersler verilmektedir, Ayrıca, 1. ve 2. sınıfta l2′şer hafta süreyle staj yapılmaktadır. Örnek ders programı H-Ek Bilgiler bölümünde yer almaktadır.

  Mesleğin İçeriği: Yerleşim bölgelerinde, tarım ve orman alanlarında bireylere veya kurumlara ait taşınmaz malın alanını ölçer, sınırlarını belirler, haritasını yapar ve sahipleri adına tapu kayıtlarına işler, Yol, baraj gibi kamuya ait yapılar için gereken alanın ölçümünü yapar, bu alan içinde kamulaştırılması gereken yapıları belirler,
  Topoğrafik ölçme aletleri ile araziyi ölçer, notlar alır, eğimini belirler, aldığı ölçümlerle harita çizim tekniğine uygun olarak arazinin haritasını çizer,Almış olduğu ölçümleri belirli oranlarda küçülterek ölçeklerini saptar, uygulama projesine işler, Mahkemelerde bilirkişi olarak görev alır.
  [g]
  Meslek için gerekli özellikler:

  Tapu kadastro teknikeri olmak isteyenlerin; Şekil ve uzay ilişkilerini görebilen, Sayılarla ölçümler, işlemler yapabilen, Düzgün şekil çizebilen, Açık havada çalışmaktan hoşlanan, Başkaları ile işbirliği yapabilen, Dikkatli kimseler olmaları gerekir.

  Çalışma Ortamı ve İş İmkanları:

  Tapu kadastro teknikeri, resmi kuruluşlarda ve özel mühendislik bürolarında görev yaparlar, görevlerini kısmen büroda, kısmen arazide ayakta, yürüyerek, tırmanarak, eğilerek yürütürler. Çalışmalar çoğunlukla açık havada ve değişik iklim koşullarında yapılır. Çalışmalarında birinci derecede verilerle (ölçme sunuşları) ilgili olup, harita ve kadastro mühendisi ve harita teknisyeni ile iletişim halindedirler.

  Tapu Kadastro Teknikeri, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatında, Bayındırlık ve İskan, Enerji ve Tabii Kaynaklar, Turizm Bakanlıklarında, İller Bankası, Devlet Su İşleri, Karayolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Köy Hizmetleri Genel Müdürlüğü ve taşra teşkilatında, Maden Tetkik Arama Enstitüsü ve belediyeler gibi kamu kuruluşları ile harita, parselasyon, imar planı, yol, baraj gibi hizmetler yapan müteahhit firma ve şirketlerde görev alabilirler.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Halıcılık Programı – Meslek Tanıtımları
 3. Döküm Programı – Meslek Tanıtımları
 4. Harita Kadastro Programı – Meslek Tanıtımları
 5. Tohumculuk Programı – Meslek Tanıtımları
 6. Tapu Kadastro Teknikeri Mesleği ve Özellikleri, Tapu kadastro teknikeri ile ilgili bilgile
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri