Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

bütçe yapmanın aile ekonomisine yaratacağı olumlu etkileri anlatan bir yazı istiyorum. Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın İleride Nasıl Bir Aile Kurmak İstediğinizle İlgili (Duygu, Düşünce
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Bütçe Yapmanın Aile Ekonomisine Yaratacağı Olumlu Etkileri Anlatan Bir Yazı

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Bütçe Yapmanın Aile Ekonomisine Yaratacağı Olumlu Etkileri Anlatan Bir Yazı

  AİLE BÜTÇESİNİN ÖNEMİ

  "Para kolay gelir, kolay gider, rahatına bak" felsefesine kitaplarda,
  piyeslerde, filmlerde sık sık şahit olmuşuzdur.

  Evet, güzellik ve sorumsuzluk, masallarda, hikâyelerde elele gider. Ne var ki gerçek hayatta ekonomik iktidarsızlık kadar çirkin ve üzücü bir şey yoktur. Kazancından fazla harcayan bir kimse gülünç değildir; sadece büyük tehlikeleri göze alıyordur. Müsrif bir kadın, kocasının en büyük baş belasıdır. Zira masrafta iktisat, geçimin yarısıdır.

  Bugün enflasyon karşısında paranın kıymeti bir hayli düşmüştür. Fiyatlar yükselip, hayat şartları ağırlaşmıştır. Hele bir de çocukların eğitim masrafları, dayanılmaz bir hal almıştır.

  Gelirimiz fazla olursa dertlerimiz de biter zihniyeti, büyük bir hatadır. Çünkü gelir ne kadar artarsa, masraf da o kadar fazlalaşır.

  Sıralarda tanınmış bir psikologun, aile ilişkileri konusunda bir kitabını okumuştum. Kitapta, şöyle bir cümle dikkatimi çekti:"Gelirimizle ailenin geçimini temin etmek kolaydır. Nasıl olsa; paramız olunca bol bol harcıyor, olmadığı zamanlarda da iktisat yapıyoruz." Bunun, pek zor bir marifet olmadığını düşünüyorum. Ne var ki bu şekilde harcama bir geliri hakkıyla idare etmek sayılmaz. Bir an düşünecek olursak, plânsız para sarf etmekle yalnızca başkalarına kazandırırız. Bakkal, kasap ya da mağazalar kazanır. Plânlı harcama yapıldığında ise hem onlar kazanır, hem de aile... Bütçe yapmak, paranızın karşılığında daha fazla şey almanızı programlaştırmanızdır.

  Bütçe, ailenin yakın bir müşaviri, bir rehberidir. Şayet şimdiye kadar bir bütçe yapıp buna göre hareket etmeyi öğrenemediyseniz, yine de geç kalmış sayılmazsınız.

  Çalışma/Kocanızın başarısı için çalışmanın bir şekli de kazancı ile azamî istifadeyi temin etmektir. Parayı kazanmasına rağmen dikkatli harcamasını bilmiyorsa, bu konuda siz yardım edebilirsiniz.

  Hazır bulacağınız, basılı bütçelere güvenmeyin. Bütçenin bir kıymet ifade edebilmesi, her şeyden önce kendi aile bünyenize uyması ile mümkündür.

  Bütçenizi düzenlemenizde size yardımcı olabilecek bazı hususlar şunlardır:

  1- Kazancınızın nereye gittiğini anlayabilmek için masraflarınızın bir listesini yapın.

  Hatanın nerede olduğunu bulmadıkça durumunuzu düzeltebilmenize imkân yoktur. Nerelerde ve ne şekilde kısıntı yapılacağı bilinmeden iktisat yapmaya kalkışmak boştur. Bu sebeple, hiç değilse üç aylık masraflarınızı bir liste halinde tespit edin.

  Şahsen ben bu hususa dikkat ederim. Gerçi, paranın nerelere gittiğini bildikten sonra bu listeye gerek kalmasa da, bilgi olarak bulunması faydalı olur.

  Bir aile vardı. Nihayet bir gün bir masraf listesi yapmaya karar verdiler. Bir de ne görsünler! Boşu boşuna, sıhhatlerine zarar veren içkiye ayda yetmiş dolar vermiyorlar mı? Alkolik olmadıklarına göre, üstelik sağlıklarını da bozan bu nesneye boş yere masraf yapmak çok saçmaydı. Akıllarını başlarına toplayarak alkol kullanmama kararı aldılar. Bu yetmiş doları da faydalı yerlere aktarma imkânını buldular. Böylelikle hem keseden, hem de vücut sıhhatinden iktisat etmiş oldular; ceplerini ve bedenlerini zarardan korudular.

  2- Bütçenizi, ailenizin zorunlu ihtiyaçlarına göre düzenleyin.


  İlk önce bir yıllık kira, yakıt, yemek, borç ve sigorta masraflarından başlayarak, daha sonra giyecek, eğitim ve cep harçlıklarını kaleme alın.
  Dolayısıyla, ikinci derecedeki masraflarda bütün ailenin istek ve ihtiyaçlarını dikkate almak esastır. Elbette ki her istediğimizi yapmamıza, almamıza imkân yoktur. Fakat bu şekilde, hiç değilse önemli olmayanlardan kaçınabiliriz. Rahat bir evi, pahalı ve gösterişli elbiselere tercih etmez misiniz? Sigaraya vereceğiniz parayı günlük gazete almaya ayırmanız daha akıllıca olmaz mı? Ya kuaföre harcadığınız paralar... Onlarla çocuklarınızın dimağlarını besleseniz; kitap alsanız onlara... İşte tüm bunlara yalnız siz ve aileniz karar verebilirsiniz.

  3- Yıllık gelirin hiç değilse yüzde 10'unun aileye ödenmesine dikkat edin.

  Hiç değilse bu mevlağın bir köşeye konulmasına çalışın. Kocanızın gelirinden her ay bu kadarını ayırabilirseniz, hayat pahalılığı karşısında bile iktisaden huzura ve rahata ulaşmaktan geri kalmazsınız.

  4- Kesinlikle bir tarafa birkaç kuruş ayırmaya gayret edin.

  Hiç değilse, iki-üç ayda da olsa bir miktarını ayırın. Para biriktirebilmek kolay bir iş değildir. Bununla beraber mümkün olmayan 1 milyonu ayırmak yerine 500 bini ayırmak kârdır.

  5- Bütçenizin yapımında aile fertlerinin düşüncelerini alın.

  Konunun uzmanları, bir bütçenin daima bu esaslara göre hazırlanması hususunda hemfikirdirler. Ailenin, arada sırada bu maksatla toplanması birçok pürüzleri giderebilir. Çünkü, doğrusunu söylemek gerekirse, paraya karşı olan duygularımız, terbiyeli hareketlerimizin arkasında gizlenmiştir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri