Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

masal nedir ve nasıl yazılır ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Hikaye Nedir Nasıl Yazılır CV Nedir, CV Nasıl Yazılır Makale Nedir, Nasıl Yazılır Önsöz
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 140      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Masal Nedir Nasıl Yazılır

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Masal Nedir Nasıl Yazılır

  Masal Nedir

  Olağanüstü kahramanların başlarından geçen olağanüstü olayların yer ve zaman belirtilmeden anlatıldığı edebiyat türüne “masal” denir.
  Halk dilinde anlatılarak oluşan sözlü edebiyat ürünüdür. Masalar bir yazar tarafından sonradan yazıya geçirilir.

  Masallar nesir, nazım karışık olabilir.

  Masalların girişinde genellikle tekerlemeler bulunur. Bunlar şiir şeklinde olur.

  Masallar, özellikle çocuklara hitap eden eğitsel içerikli metinler olduğu için kolay anlaşılır ve akıcı bir anlatıma sahiptir.

  Masallar merak duygusunu en fazla uyaran yazı türlerinden biridir. Masalda olayların nasıl gelişeceği kahramanların neler yaşayacağı, masalın nasıl sonlanacağı gibi konularda okuyucu veya dinleyici aşırı derecede meraklanır. Bu bakımdan masallar çok sürükleyicidir.

  Masal Nasıl Yazılır


  Olağanüstü öğe, kahraman ve olaylara yer veren öykülerdir. Masal terimi öncelikle, Sindirella, Çizmeli Kedi gibi sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar. Ama sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebi yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır. Halk masalları 4 temel grupta toplanır. Hayvan masalları, olağanüstü ve gerçekçi masallar, güldürücü öyküler, zincirlemeli masallar.

  Hayvan masalları genellikle kısa masallardır. Lafontaine masalları bu türün en güzel örnekleridir. Şeyhi’nin Har-name adlı eseri de Divan edebiyatındaki hayvan masalları türüne görmek gösterilebilir.

  Olağanüstü masallarda, olağan varlıkların yanı sıra cin, peri, dev, ejderha gibi olağanüstü varlıklara da yer verilir. Gerçekçi masalların başlıca kahramanları ise padişahlar, vezirler, prenses ve prensesler, zenginler, hırsızlar ya da haydutlar gibi gerçek hayattaki kişilerdir.
  Güldürücü masallar okuyan ve dinleyeni eğlendirmeyi amaçlayan masallardır.

  Zincirleme masallarda sıkı bir mantık bağıyla birbirine bağlanan, küçük ve önemsiz bir dizi olay art arda sıralanır.

  Kaynak tanıtım:

  Olağanüstü öğe, kahraman ve olaylara yer veren öykülerdir. Masal terimi öncelikle, Sindrella, Çizmeli Kedi gibi sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar. Ama sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebi yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır. Halk masalları 4 temel grupta toplanır: Hayvan masalları, olağanüstü ve gerçekçi masallar, güldürücü öyküler, zincirlemeli masallar.

  Hayvan masalları genellikle kısa masallardır. La fontaine masalları bu türün en güzel örnekleridir. Şeyhi’nin Har-name adlı eseri de Divan edebiyatındaki hayvan masalları türüne örnek gösterilebilir.

  Olağanüstü masallarda, olağan varlıkların yanı sıra cin, peri, dev, ejderha gibi olağanüstü varlıklara da yer verilir. Gerçekçi masalların başlıca kahramanları ise padişahlar, vezirler, prens ve prensesler, zenginler, hırsızlar ya da haydutlar gibi gerçek hayattaki kişilerdir.
  Güldürücü masallar okuyan ve dinleyeni eğlendirmeyi amaçlayan masallardır.

  Zincirleme masallarda sıkı bir mantık bağıyla birbirine bağlanan, küçük ve önemsiz bir dizi olay art arda sıralanır. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Misafir Üye

  kardeş emeğine sağlık çok teşekkür ederim


 5. Misafir Üye

  Mükemmel-Harika-Müthiş


 6. mami555

  Çok güzel olmuş Emeğinize Sağlık...


 7. Misafir Üye

  süper olmuş çok sağol eline sağlık


 8. cansu

  masal uzundur ilk başta tekerlemelerle başlanmalı sonları hep iyi bitmeli


 9. Misafir Üye

  eline sağlık çok güzel olmuş işime yaradı


 10. Misafir Üye

  düzel olmuş ama bir de içerisinde bizim ana kahraman olduğumuz bir şey de bir masalda yazsaydınız daha iyi olurdu


 11. Misafir Üye

  güzel ama keşke örnek masal koysaydınız...


 12. Misafir Üye

  Çok Teşekkür Ederim Ama Biraz Daha Fazla Bilgi Olursa Daha İyi Olurdu <3 Masal da yazsaydınız süper oooo


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri