Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Bilimsel sınıflandırma Alem: Animalia(Hayvanlar) Sınıf: Mammalia(Memeliler) Takım: Insectivora Familya: Talpidae Cins: Mogera Tür: M. uchidai Binominal adı Mogera uchidai , Abe , Shiraishi & Arai

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Senkaku Köstebeği (Mogera uchidai)

  Sponsorlu Bağlantılar
  • Bilimsel sınıflandırma
  • Alem: Animalia(Hayvanlar)
  • Sınıf: Mammalia(Memeliler)
  • Takım: Insectivora
  • Familya: Talpidae
  • Cins: Mogera
  • Tür: M. uchidai
  • Binominal adı Mogera uchidai, Abe, Shiraishi & Arai, 1991
  • Sinonimler Nesoscaptor uchidai Abe, 1991
  Senkaku köstebeği (Mogera uchidai), köstebekgiller (Talpidae) familyasındanböcekçil memeli hayvan türü.
  Ryukyu köstebeği olarak da adlandırılır. Şimdilik Japonya'nın kontrolünde olan fakat Çin Halk Cumhuriyeti ile Tayvan'ın hak iddia ettiği tartışmalı Senkaku adalarında endemiktir.
  Tanıma ve Tanımlama

  Cinsinin dokuz türünden biri olup yalnızca tip yeri (Ryukyu Adalarının Senkaku adaları grubundan Uotsuri-Jima'nın batı kıyıları) ile bilinmektedir. 2 Haziran 1979 tarihinde Satoshi Shiraishi ile Shusei Arai tarafından yakalanmış tek bir örneğinin 1991 yılında yapılan bir çalışmayla ayrı tür olduğu kanıtlanmıştır.
  On yıl öncesine kadar monotipik Nesoscaptor cinsi içinde sınıflandırılırken, günümüzde Mogera içinde ele alınmaktadır. Mogera insularis türüne daha yakındır.
  Baş-beden uzunluğu 130 mm, kuyruk uzunluğu ise 12 mm dir. Kürk rengi koyu grimsi-kahve rengi olup alt kısımları daha soluk renklidir. Kuyruğu göreceli olarak kısadır. Burun delikler dışa doğru yönelmektedir.

  Biyoloji, Ekoloji ve Habitat

  Çimenlik alandan toplanmış tek bir bireyden tanımlandığı için biyoloji ve ekolojisi hakkında bilgi yoktur.

  Soy Tehlikesi

  Japonya'nın Kırmızı Liste'sine giren türün habitatı, 1978 yılında adalara kasten bırakılan bir çift keçinin (Capra aegagrus) günümüzde 300 sayıya ulaşması sonucu onların tehdidi altındadır. Adaların statüsünün tartışmalı olması yapılacak olan araştırmaları da engellemektedir.

  Paylaş Facebook Twitter Google


 2. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri