Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Köpekler KÖPEKLER Köpek (Canis lupus familiaris) , köpekgiller (Canidae) familyasından görünüş ve büyüklükleri farklı , 300'den fazla evcil çeşidi olan etçil hayvan. Bilimsel sınıflandırma Alem:
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 12      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Köpekler Köpeğin Tarihçesi Köpeğin Gelişine Dair Köpek Irkları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Köpekler


  KÖPEKLER

  Köpek (Canis lupus familiaris), köpekgiller (Canidae) familyasından görünüş ve büyüklükleri farklı, 300'den fazla evcil çeşidi olan etçil hayvan.

  Bilimsel sınıflandırma

  Alem: Animalia (Hayvanlar)

  Şube: Chordata (Kordalılar)

  Sınıf: Mammalia (Memeliler)

  Takım: Carnivora (Etçiller)

  Alt takım: Caniformia (Köpeğimsiler)

  Familya: Canidae(Köpekgiller)

  Oymak: Canini (Asıl köpekler)

  Cins: Canis

  Tür: C. lupus

  Alt tür: C. l. familiaris  ÖZELLLİKLERİ

  Başı az uzun, üst çenede üç, alt çenede dört kesici diş bulunur. Ön ayakları beş, arka ayakları dört parmaklıdır. Tırnakları kedi gibi çekilebilme özelliğinden mahrumdur.Sevecen hayvanlardır.En sadık evcil hayvanların başında gelir.Bazı türleri , sahibini korumak uğruna herşeyi yapabilecek kadar sadıktır. Köpekler çok kesici dişlere sahiptir.Bu dişler sayesinde sahibini ve kendisini koruyabilir. Bunun yanında eğitilmemiş bazı köpekler de insana zarar verebilir  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Nasıl olur da deniz, köpeğin ağzından pislenir, nasıl olur da güneş üflemekle söner sözler
 3. Dişi köpeğin hamileliği yaklaşık kaç gün sürer?
 4. Örgüden köpek kıyafetleri , köpekler için örgü kıyafetler , örgüden köpeklere kıyafet
 5. Köpek Irkları ResimLeRi Ve ÖzeLLikLeRi
 6. Kutup ayısı ve bir köpeğin aşkı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

  HAYAT

  Gündüz ve gece faaldir. Koku alma ve işitme duyuları keskindir. Görme mekanizması, sarı ve mavi renkleri daha iyi algılayabilen yapıdadır. Zeki olduğundan kolayca terbiye edilebilir. Sahibine bağlılığı ile ün yapmıştır. Parmakları üstünde koşar ve iyi yüzer.  Erkek köpekler arka bacaklarından birini kaldırarak idrar bırakırlar. Ağaç kökü, kaya gibi yerlere kokulu olan çişlerini yaparak, bölgelerinin sınırlarını çizerler. Daha sonra, arka ayaklarıyla boğa gibi tepinerek, idrar ve dışkı bıraktığı yere patilerindeki bezde bulunan hormonları bırakır. Bu hormonlar köpeğin cinsiyeti, yaşı, statüsü ve üreme durumu gibi konularda, diğer köpekleri bilgilendirmek içindir. Her köpek komşu köpeklerin kokulu işaretlerini tanır ve bölgelerine girmekten çekinir. Köpeklerin koku hafızası son derece gelişmiştir ve yeni bir kokuyu aldıktan hemen sonra, burnunu yalayarak bu kokuyu hafızasına alır. Beş ayda bir eşleşirler. 63 günlük bir gebelik devresinden sonra, dişi, gözleri kapalı ve 6-8 yavru doğurur. İki hafta sonunda gözleri açılarak işitmeye başlarlar. Altı hafta süt emerler. 6-12 haftalıkken eğitilmelidirler. Aksi takdirde insanlardan çekingen olurlar. On aylık olunca erginleşir, 15-20 yıl kadar yaşarlar.

 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. KÖPEĞİN TARİHÇESİ
  KÖPEK ( CANIS FAMILIARIS )

  Carnivora (etçilller ) takımının Canidae ( köpekgiller ) familyasından olan köpek evcilleştirilmiş ilk hayvandır.12-14 bin yıl önce Avrasya’da ortaya çıkmış,insanlarla ilişkisi en azından 10 bin yıl önce başlamıştır.Köpekgillerin soyağacı ise 40 milyon yıl önce yaşamış Miacisis dene etçil memeliye kadar uzanır.Onu izleyen Cynodictus ve Hesperocyn cinsleri ilkel birer köpek sayılırsa da birçok etçilin ortak atası olabilecek yapısal özellikler taşırlar. Daha sonra ortaya çıkan Tomarctus cinsi ise büyük olasılıkla tilki,kurt,çakal ve köpeğin atasıdır.Köpek ise çeşitli uzmanlar tarafından doğrudan atası sayılan çakal ve kurtla birlikte Canis cinsine yerleştirilir. Evcilleştirilen köpeğin atası olmaya en yakın aday eskiden bütün Avrupa,Asya,Kuzey Amerika’da yaşayan ve çok çeşitli alt türleri bulunan bozkurt'tur. Kuzey enlemlerde yaşayan kurtlar güneydekilerden çok daha iri olduğundan, köpeklerin orta ya da güney enlemlerde yaşayan, daha küçük yapılı bir alttürün soyundan geldiği sanılmaktadır. Bu özelliği taşıyan alttürlerden biri Hindistan' da yaşarken bir başkası da eskiden Çin'de yaşamıştır. Çakal ise Asya'nın güneybatı, Avrupa'nın güneydoğu kesimleri ile Afrika'yı içine alan coğrafi bir dağılım gösterir.
  Belki de yiyecek artıkları bulmak amacıyla yerleşim alanları çevresinde dolaşan ve yaklaşan tehlikelere karşı insanları uyararak güven duygusu yaratan bu hayvanlar ile insanlar arasında yavaş yavaş gelişen bir ilişki doğmuştur.Köpek evcilleştirilmeye başladıktan sonra, onu yabanıl akrabalarından ayıracak bazı özellikler oluşmaya başlamıştır. Yukarı kıvrık kuyruk biçiminin olasılıkla ilk köpek soyuna kadar inmesi, bütün köpek tiplerinin ortak bir atadan geldiği görüşünü güçlendirmektedir. Köpeğin ayırt edici özelliklerinden biri de kurdunkilerden daha küçük ve daha güçsüz diş yapısıdır. Anlaşıldığı kadarıyla başlangıçta, daha küçük yapılı, daha küçük dişli ve dolayısıyla eğitilmesi ve denetlenmesi daha kolay olan hayvanlara yönelik bir yapay seçme uygulanmıştır.
  Eldeki kanıtlar evcil köpeğin büyük bir hızla her iki yarıküreye ve tropik iklimlerden kutup bölgelerine kadar tüm yeryüzüne yayıldığını göstermektedir. Avrupalılar Kuzey Amerika'ya ayak bastıklarında, kendi köpeklerini de oraya götürdüler. Ama tüm Yerli kabilelerinde zaten köpek beslenmekteydi. O sıralarda, Kuzey ve Güney Amerika'da en azından 20 köpek soyu bulunuyordu. Meksika tüysüz köpekleri ve Eskimo köpekleri dışında bunlardan çoğu yok olmuştur.
  Avustralya'da evcil köpekten farklı bir tür olan dingo bulunur. Yabanıl bir hayvan olan dingo, bazen yarı evcilleşmiş biçimde Yerli köylerinde yaşar. Dingonun ataları büyük olasılıkla birkaç bin yıl önce, ilk göçmenler tarafından Avustralya'ya getirilmiş ve bu hayvanlar sonradan yabanıllaşmıştır.
  Afrika'da yazılı tarihin başlangıcından beri köpeklerin bulunduğu bilinmektedir. Yerli köpek soylarından varlığını sürdüren basenji, ekvator bölgelerindeki Pigmeler tarafından günümüzde de beslenmektedir.
  Aynı genel köpek tiplerine yeryüzünün hemen her yerinde rastlanmakla birlikte, fiziksel yapılan ve davranış özellikleri birbirine çok benzeyen birçok tip ortadan kalkmış, eski soyların çoğu ya tümüyle yok olmuş ya da büyük ölçüde değişikliğe uğramıştır. Ama Eski Mısırlıların kutsal saydığı köpek salukiye, Babil ve Hitit sanatında kullanılan köpek figürleri Kangal çoban köpeğine benzer.
  Aralarındaki önemli biçim, renk ve desen farklarına karşın tüm evcil köpekler Canis familiaris türündendir ve günümüzdeki 200'ü aşkın soy, tümüyle insanlar tarafından seçmeye dayalı ıslah yöntemiyle ortaya çıkan tiplerin kendi içinde üretilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Kurtlarda görüldüğü gibi köpeklerde de toplu halde yaşama ve sürü önderini izleme güdüsü çok güçlüdür. Bu duygu köpeklerin insanlara yönelmesinde önemli bir rol oynar. İnsanların beslemekten hoşlandığı evcil hayvanlardan olan kedinin tersine köpek, bağımsız ve yabanıl bir yaşama kolay kolay aşamaz. Sürü içinde yaşamaya ve sürü önderinin koruyuculuğuna büyük gereksinim gösterir. Bakımını üstlenen insan da gerçekte sürü önderinin yerini alan bir unsurdur.
  İnsan tarafından evcilleştirilen ilk köpek bir kurt idi. Dünyanın pek çok bölgesinde evcilleştirmenin tarihi muhtemelen on iki yüzyıl öncesine uzanır. Idaho'daki Beaverhead Dağları'nda, Avrupa, Asya ve Kolombiya'da, hepsi aynı döneme ait bulgulara rastlanmıştır.İnsan ile köpek arasındaki dostluk tarihte görülen en eski ve en uzun süreli dostluklardan biridir. Hayatın bütün iniş çıkışlarında,barışta ve savaşta, sefalette ve zenginlikte, sanat, avcılık, savunma, spor, arkadaşlık ve bilimsel buluşlarda köpek daima insana eşlik etmiştir. Yakınlarda bir İngiliz filozofu, köpeğin "insanlığın şerefli bir parçası" olarak anılmayı hak ettiğini belirtmiştir.
 11. ÜREME  Erkek köpeklerin eşleşme güdüsü, kızana gelmiş herhangi bir dişi kokusu aldığında devreye girerken, dişiler 180 günde bir eşleşme dönemine girerler ve sadece bu dönemin uygun günlerinde çiftleşebilirler. Regl dönemi, 180 günde bir, 21 gün süren bir siklustur. Kanamanın 8. ve 13. günleri arası, eşleşme için uygundur. 63 günlük bir gebelik devresinden sonra, dişi, burnu tamamen açık, gözleri kapalı ve sağır 2-8 yavru doğurur. Yavru sayısı, eşleşme sıklığı, eşleşme zamanı, dişiyi dölleyen erkeklerin sayısı ya da erkeğin döl kalitesi gibi etkenlere bağlıdır. Yavru doğduğunda, sadece burnu açıktır, 14. günde gözler, 21. günde kulaklar açılır. Anne köpek, doğumda, son yavrunun gelmesiyle beraber, yavru toplama motor şablonunun etkisiyle, 14 gün boyunca yavrularına muazzam bir ilgi gösterir. 14. günde yavruların gözleri açıldığında, annedeki oksitosin hormonu tamamen normal seviyeye gelmiş ve anne yavruları ile ilgisini hemen hemen keser. avrular için cözüm üretme, kaybolduklarında arama, yardım için çağırdıklarında yanlarına gitme gibi eylemleri keser. Yavrular altı hafta süt emerler. .
 12. KÖPEĞİN GELİŞİNE DAİR...
  Köpeğin evrimine dair pek çok kuram ortaya atılmış ve üzerinde fikir yürütülmüştür.kurt ve çakalın köpeğin en yakın akrabası olduğu iddia edilmiştir.19.yy'da köpeğin soyunda izlenen önemli ıslâh çalışmaları, Darwin ve öteki bilim adamlarının da gayretiyle ilginç aşamalara varmış,çok yabani türün köpeğin gelişinde etkin olduğunu anlamıştır.çakal,kurt ve hatta "cayote"bağımsız olarak evcilleştirilmiş, bunlardan türeyenler giderek birbirleriylw çiftleştirilerek belirli özgün köpek türlerinin elde edilmesine olanak hazırlanmıştır.şimdi biliyoruz ki,bugünkü türlerin elde edilmesine insanoğlunun uzun yıllar girişmiş olduğu ıslâh çalışmaları,inanılmaz neticelerin elde edilmesini hazırlarken,bunlara genetik "mutasyonların"farklı etkilerin katılmasıyla seçkin türler elde edilmiştir...

  Şimdi ise köpeklarin ataları;  ANFİSYON KÖPEKLERİ;

  Uzun kuuruklu ayıya benzer yaratık...30,5 milyon yıl önce yaşamış ve Miocene dönemi sonunda yok olmuştur.  PSEUDOCYNODİCTİS;

  Kuzey Amerika'da yaşayan Kanidlere miasitler arasındaki yaratıktır.


  TOMARKTUS;

  10-15 milyon yıl önce yaşayan tüm "Kanidelerin"ceddi olan hayvandır.
 13. KÖPEK IRKLARI  AFGAN TAZISI
  Çok eski çağlardan beri varlığını sürdüren bir cinstir. Eski Mısır papiruslarında ve Afganistan mağaralarında resmedilmişlerdir. Sina yarımadasının yerlisidir. Zarif, ince bir yapısı vardır. Güçlü bir çene, dar ve uzun bir başı vardır. İnatçı ve cesurdur. Tüyler uzun, ipeksi genelde siyah, beyaz ve kahverengidir. Yükseklik erkeklerde 68-73 cm. ağırlık 26-34 kg. dır. Dişiler biraz daha azdır. Tüylerinin sık sık fırçalanması ve büyük alanlarda rahatça koşması gerekir.

  AKBAŞ
  Batı Türkiye'nin beyaz çoban köpeği Akbaş, uzun süredir Küçük Asya'nın yerli ve yabancı gezginleri tarafından izlenmiştir. Bu gezginlerin hiç biri köpekler üzerine uzmanlaşmış olmamalarına rağmen hatıralarında bu şahane köpekten bahsetmeden edememişlerdir. 1903-1906 yıllarında İstanbul'un Büyük Britanya Ateşesi Yüzbaşı A.F. Townshend'in hatıraları tipiktir. Batı Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde Akbaş'a rastlamış ve şöyle demişti; "Dağ köylerinde bulunan bu tür son derece Collie'lere benzemektedir. Yabancılara karşı saldırgan olup kervanlara hücum ederek süvarileri atlarından aşağı çekmeye bile kalkışırlar" Beyaz..Akbash (Akbaş) köpeğinin hangi doğal bileşimler veya hangi yetiştirme yöntemleriyle bu derece yaygınlaşmış olduğunu hiç bir zaman bilemeyeceğiz. Rengi beyazdır ve hiçbir zaman benekli, hareli, başka bir renkle karışık olmaz. Bununla beraber beyaz renk, huy, duyarlılık ve renkten oluşan üçlü standardın bir parçasıdır. Bu üçlünün her parçası safkan Akbaşın önemli vasıflarıdır. Strang (1982) Mariland'da gözlemini yaptığı Akbaş hakkında şöyle yazıyordu: "Belki de bu Akbaş türü sürüleri korumak ve aynı zamanda kurt ve diğer saldırganları ortadan kaldırmak için geliştirilen çift maksatlı bir köpek olabilir. Arka bacakları bir Antilobu kıskandıracak kadar güçlü. Eminim ki bu köpekler sadece sürüleri korumakla kalmayıp, avının peşinden dörtnala giden atlara da eşlik etmiştir. Büyük bir olasılıkla Amerika'ya gelmiş ilk koruyucu ve kurt avcısıdır" Sahibine çok sadık, çocuklarla arası çok iyi olan Akbaş akıllı ve eğitime yatkın bir türdür. Renk Sadece beyazdır. Yüksekliği 70-80 cm. ağırlığı 50-60 kg.ı bulur. 14. AKİTA
  Japonların aslan ve ayı avında kullandıkları ve bir dönem de samurayların savaşta yardımcı olmaları için beraberlerinde götürdükleri milli köpekleridir. Kangallar gibi başlarına buyruk dev ve atletik bir cinstir. Yükseklikleri 65-75 cm. ağırlıkları 50-60 kg.ı bulur.

  ALASKAN MALAMUT

  Malamute, Alaska'nın Pasifik kıyısında bulunan Malamute Eskimolarının kızak köpeğidir. Kutup kurtlarından türetilmiştir. Kanada yoluyla Avrupa'ya yayıldıktan sonra, cins köpekler arasına girmişlerdir. Bunlar da diğer kızak köpekleri gibi çok ağır yükler çekerler. Sağlam gövdeli ve ağırdır. Kulaklar kısa ve diktir. Renkleri Kurt renklerinde, siyah ve beyazdır. Kısa ve kalın tüylüdür. Omuz yüksekliği erkeklerde 55-66 cm., dişilerde 50-58 cm.dir. Ağırlık erkeklerde 38 kg. dişilerde 34 kg.dır. Duygulu, sadık ve zeki kızak köpekleridir.
 15. AVUSTRALYA ÇOBAN KÖPEĞİ
  Güç, denge ve mükemmel kas yapısı ona kıvraklık, kuvvet ve dayanıklılık kazandırır. Gözler oval şekilli, zeki bakışlı ve koyu kahverenklidir. Bir yabancıyla karşılaştığında uyarıcı şüpheli bir ifade takınması ırk için karakteristik kabul edilir. Tam bir görev köpeğidir.Kürk yapısının çift katmanlı oluşu zorlu hava ve iklim koşullarına karşı dayanıklılık sağlar. Mavi ve kırmızı benekli olmak üzere iki farklı kürk yapısı görülmektedir.

  BASSET HOUND
  Bloodhound'dan türetilmiştir. Kısa bacaklı ve çeviktir. Başındaki deri gevşek ve katlıdır. Vücuduna oranla kafası büyüktür. Uzun sarkık kulaklar, siyah gözler ve hafif kıvrık kuyruğu, kısa ve sert tüyleri vardır. Ortalama yükseklikleri 35 cm. ağırlıkları 18-23 kg.ı bulur. Sakin, duygulu ama biraz inatçıdır. Çocuklarla arası çok iyidir. Gelişmiş koku alma duygusu onu iyi bir av köpeği yapabilir.
 16. BEDLİNGTON TERRİER

  Orjinal adı Rothbury Terrier'dir. Rothbury İngiliz sınırındaki bir yerin adıdır. Buradaki çingeneler bu ırkı tilki, tavşan ve porsuk avlamakta iyi bir köpek olarak kullandılar. 1825'te bir Rothbury köpeği ile Bedlington dişi köpeği çiftleştirildi ve Bedlington Terrier oluştu. Bazı kaynaklar Otterhound ve Dandie Dinmont Terrier'in de bu ırka katkıda bulunmuş olabileceğinden bahseder. Bugün İngiltere'de bazı üreticiler Bedlingtonları Whippet ve Greyhoundlarla çiftleştirip Lurcher köpeklerini elde ederler.

  Bedlington ilk kez ayrı bir ırk olarak 1877'de tanınmıştır. Kuzuya benzer. Kafasının tepesinden burnuna doğru bir çizgi iner. Gözleri küçük ve derindir.  BOXER  Birinci Dünya Savaşı'nda Alman ordusunca kullanılmış, 1925'te yararlı bir köpek olarak tanınmıştır. En eski türlerden birinin küçük kırması olan Boxer'ın, çirkin yüz ifadesine bakıp kötülüğe bağlamamak gerekir. Kulak ve kuyruğu kısadır. Bedeni bol kaslı, burnu güçlü, kısa ve hafifçe yukarı kıvrıktır. Zeki, neşeli, dost canlısı, hareketli, atak bir köpektir. Biraz isyankar ve uyumsuzdur. Çok iyi eğitilmesi gereken Boxer kendini kanıtlamış bir ev ve bekçi köpeğidir. Düz, kısa ve parlak tüylüdür. Sarı veya karışık renklidir. Yüksekliği erkeklerde 57-64 cm.,dişilerde 53-60 cm.dir. Ağırlıkları 25-30 kg.
 17. BORDER COLLİE
  Vikingler tarafından İskoçya'ya getirilen ve geyik çobanı olarak kullanılan köpekler ve bunların Valee çoban köpekleriyle çiftleşmeleriyle bugünkü standardını yakalamıştır. Zeki, sağlam, duyarlı ve kolay eğitilebilen güçlü ve çevik bir çoban köpeğidir. Yükseklik erkeklerde 50-56 cm. dişilerde 48-53 cm. ağırlık erkeklerde 18-23 kg. dişilerde 16-18 kg.dır. Renkleri siyah, beyaz ve kahverengi tonlarındadır.


  BULLDOG
  Fenikeli denizciler tarafından İngiltere'ye getirilmiş daha sonra İngiltere'nin milli sembolü olmuştur. 13-18. yüzyıllar arasında boğalara karşı dövüşlerinden dolayı bu adla ünlenmişlerdir. Bu acımasız eğlenceler 1835'te parlemento kararıyla yasaklanmış, zamanla kendiliğinden kaybolmuştur. Eskiden çok aranan bu tür bu nedenle unutulmuş 1875'lerde ilk standartları oluşturulmuştur. Bugün Bulldoglar, özellikle sakin, cesur ve çok az havlayan, duyarlı bir köpek durumundadır. Çocuklarla çok iyi arkadaşlık kurarlar, sabırlı candan bir köpektir. Bunun yanısıra yabancılar karşısında inatçı ve acımasızdır. Düzenli hareket olanağı sağlanır ve egzersiz yaptırılırsa apartman yaşamına da uyum sağlar. Fazla sıcaktan hoşlanmaz. Pek çok ülkede hayranları bulunmaktadır.

  Renkleri beyaz, dalgalı kızıl, sarı veya düz sarı lekelidir. Alındaki deri kırışıktır. Ortalama yüksekliği 30-40 cm. ağırlık 23-25 kg. İri bir kafası vardır. Bacakları, tüyleri ve kuruğu kısadır. Sosyalleşmeyle iyi huylu bir aristokrat olmuştur.

 18. BULL MASTIFF

  Mastiffler ile Buldogların çiftleştirilmesiyle 1924'te elde edilmiştir. Yapısı güçlü ve iri ama hantal olmayan bir köpektir. Erkekler 63,5-68.5 cm. yüksekliğinde ve 50-58 kg, ağırlığında; dişiler 61-66 cm. yüksekliğinde ve 45-54 kg. ağırlığındadır, Büyük, dörtköşe ve kırışıklarla kaplı bir başı; açık ve geniş burun delikleri, güçlü ve düzgün dişleri vardır. Gözleri koyu eladır, aralarında bir kırışıklık vardır, Kulaklar V biçminde, geriye doğru düşüktür. Kuyruk düz ya da kıvrıktır. Bacakların ortasına kadar uzanır. Tüyleri açık kahverengi, kızıl ve kaplan renklerınin bütün tonlarını taşır. Kısa ve serttir. Neşeli, korkusuz ve aile ortamına uyumludurlar. Dengeli, itaatkar ve duyguludur. Ancak bu köpek enerjik bir efendinin emrinde olmalıdır. Avcı ve muhafız olarak çok değerlidir, ordu ve polis faliyetlerinde yardımcı olur. Güney Afrika Elmas Derneği tarafından, bekçi köpeği olarak kullanılmaktadır. Günümüzde esas olarak en ürkütücü bekçi köpeği ve muhafız olarak kullanılır. Şişmanlamaması için iyi bir beslenme rejimi uygulanmalı ve sık sık yürüyüşe çıkartılmalıdır.  BULL TERRİER
  Bulldog ve teriyer birlikteliğinden doğmuştur. 1800'lü yıllarda James Hinks tarafından arena dövüşleri için üretilmiş inatçı köpeklerdir.

  Herzaman ilgi beklerler. Sosyalleştirmeyle günümüzde iyi huylu, itaatkar bekçi köpekleri olmuşlardır. Öne doğru uzun ve oval bir başı vardır. Yapısı güçlü ve çok kaslıdır. Saf beyaz renkde ya da lekeli olur. Tüyleri kısa ve serttir. Yüksekliği 55 cm. ağırlığı 28 kg.ı bulur.

 19. CHOW CHOW

  Çin kökenli,bol tüylü,başı aslan başına benzeyen ve gövdesine oranla iri olan bir refakat köpeğidir. Çin'de geliştirilmesine önem verilmemiştir. İngilizler ilgilenmişlerdir.

  Sadık, içe dönük ve sabırlıdır. Geçmişte kızak köpeği olarak kullanılmışlardır. Orta boylu, bol uzun ve sık tüylüdür. Kulaklar küçük ve diktir. Burun kısa ve basıktır. Gözler de yüze oranla küçüktür. Dil, damak, dudak ve dişetleri mordur. Özgürlüğüne düşkün ve cesaretiyle ünlüdür. Sadece sahibine bağlıdır. Ailenin diğer fertlerinden uzak durur. Bekçi köpeği olabilir. Renkleri siyah, kızıl, mavi ve kremdir. Daima tek renkli olurlar. Bol tüylü sırta doğru eğik kuyruğu vardır. Yüksekliği 48-51 cm. ağırlık 24-27 kg.dır.  COLLIE
  İskoçya'nın yüksek ovalarından gelmektedir. Zaman içindeki yetiştirilmesinde zarif bir cins durumuna gelmiştir. Küçük yaşlarda eğitilmesi çok kolaydır. İskoçya ve İngiltere'nin batısında çoban köpeği olarak kullanılırken, Avrupa ülkelerinde refakat ve bekçi köpeği olarak yararlanılır.

  Sağlam ve çeviktir. Aktiftir. Yumuşak ve sık tüylü, başı ince, suratı uzun, kulakları ince ve sivri kuyrukludur. Güzel, gösterişli, zeki ve anlayışlıdır. Renk: Siyah-sarı ve beyaz karışımı. Yüksekliği erkeklerde 61-66 cm. dişilerde 56-61 cm. Erkeklerin ağırlığı 27-34 kg. dişilerinki ise 23-29 kg.dır. 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri