Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

NATO nasıl kuruldu? Genel merkezi Belçika'nın Brüksel şehrinde olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ya da kısa adıyla NATO , 4 Nisan 1949’da 12 ülkenin katılımıyla

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  NATO nasıl kuruldu?

  Sponsorlu Bağlantılar
  NATO nasıl kuruldu?

  Genel merkezi Belçika'nın Brüksel şehrinde olan Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü ya da kısa adıyla NATO, 4 Nisan 1949’da 12 ülkenin katılımıyla kurulan siyasal bir organizasyondur.

  Türkiye ise 7 kez yeni üye alımı yapan örgüte 1952 yılında katılmıştır.

  NATO'nun kuruluşunda yer alan ülkeler; Norveç, İzlanda, Danimarka, İngiltere, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, Hollanda, Belçika, Portekiz, İtalya ve Lüksemburg'dur.

  II. Dünya Savaşı'nı izleyen Soğuk Savaş döneminde Sovyetler Birliği ve müttefiklerinin bir arada hareket etmesine karşılık vermek için kurulan NATO esas olarak savunma amaçlı bir örgüttür.

  Kuruluş antlaşmasında açıkça belirtildiği üzere, üye ülkelerden birine yapılan saldırı durumunda saldırıya uğrayan ülke bireysel veya toplu savunma hakkını kullanabilir, üye ülkelerden askeri, stratejik ve insani yardım talep edebilir.

  Soğuk Savaş'ın bitmesi ve dünya konjonktüründeki değişimler nedeniyle NATO politikası da sürekli bir değişim içine girmiştir.

  Kuruluşundan 1967 yılına dek tercih edilen strateji kitlesel karşılıktır. Buna göre Sovyet Bloğu'ndan gelen her türlü fiili saldırıya karşılık olarak nükleer silahlar kullanılacaktı.

  Ancak 1960'lı yılların başından itibaren kıtalararası silahların büyük gelişimi ile birlikte tercih edilen strateji esnek karşılık olmuştur. Esnek karşılık stratejisinde yapılan saldırının ve kullanılan silahların benzerleri ile karşılık verme prensibi geçerliydi.

  1991 yılında ise NATO önceliği diplomatik çözüme verdiğini belirterek kapsamlı güvenlik kavramına geçiş yapmıştır. Böylece askeri önlemler ve nükleer silahların kullanımı son olarak tercih edilir hale gelmiştir.

  NATO'nun organları

  NATO; Sekreterlik, Kuzey Atlantik Konseyi, Savunma ve Nükleer Planlama Komitesi, Askeri Komite adı verilen dört ana organdan oluşur.

  Kuzey Atlantik Konseyi'nde üye ülkelerin temsilcileri önemli konuları inceler, antlaşmaların uygulanmasını denetler ve antlaşmalarda ilgili problemlerde alınacak tedbirleri kararlaştırırlar.

  Fransa'nın temsilci göndermediği Savunma ve Nükleer Planlama Komitesi NATO bünyesindeki en üst düzey askeri organdır. Görev bölgesinde alınacak askeri tedbirlere kara verilir.

  Askeri örgütü yöneten Askeri Komite'de ise Fransa hariç üye ülkelerin Genelkurmay Başkanları görev yapar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Cumhuriyet Nasıl Kuruldu Ve Ne Zaman Kuruldu
 3. Nato Hangi Yıl Kuruldu
 4. Nato Üyesi Ülkelerin Listesi, Nato Ülkeleri Hangileridir
 5. Günümüzde NATO, NATO’nun İşlevi, Sorumlulukları, Görevleri Nelerdir Bilgi
 6. Nato Nedir Nato Ne Demektir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri