Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

NATO'nun Askeri Ve Sivil Yapısı , Özellikleri , Görevleri Nelerdir Bilgi I. Konsey Merkezi Brüksel'de bulunan NATO'nun en yüksek karar alma organı , Kuzey Atlantik

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  NATO'nun Askeri Ve Sivil Yapısı, Özellikleri, Görevleri Nelerdir Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  NATO'nun Askeri Ve Sivil Yapısı, Özellikleri, Görevleri Nelerdir Bilgi

  I. Konsey

  Merkezi Brüksel'de bulunan NATO'nun en yüksek karar alma organı, Kuzey Atlantik Konseyi'dir. Konsey müttefikler arasında geniş bir görüşme ve koordinasyon forumu oluşturur. Kuzey Atlantik Antlaşmasının 9. Maddesi uyarınca kurulmuş olan Konsey'de kararlar oylaşma [consensus] ile alınır ve toplantılar üç düzeyde yapılırdı. Genel olarak Konsey, dışişleri bakanları düzeyinde yılda iki kez toplanır. Bazen de (örneğin 1957, 1974, 1975, 1977 ve 1978'de olduğu gibi) hükümet yada devlet başkanları da ülkelerini Konsey toplantılarında temsil edebilir. Bunun dışında Konsey, her üye devletin büyük elçi düzeyindeki daimi temsilcilerinin katılımıyla toplantılarını sürdürür ve bu, Konseye süreklilik kazandırır. Konsey, bu düzeyde, esas olarak her çarşamba toplanır. Konsey toplantılarına Genel Sekreter başkanlık [chairman] eder. Ayrıca, her yıl, bir üye ülkenin dışişleri bakanı, İngilizce alfabetik sıraya göre, Konsey Başkanlığı [President] görevini üstlenir.

  II. Savunma Planlama Komitesi

  Askeri politika, NATO'nun ortak savunma yapısında yer alan üye ülkelerden oluşan Savunma Planlama Komitesi'nde (SPK) tartışılır. Komite, Konsey gibi belli aralıklarla büyük elçiler düzeyinde, ayrıca yılda iki kez de savunma bakanları düzeyinde toplanır. Komite askeri konularda en yetkili organdır.

  III. Genel Sekreter

  Kuzey Atlantik konseyi, Savunma planlama komitesi, Nükleer Savunma işleri Komitesi, Nükleer Planlama grubu gibi ana organ ve komitelere başkanlık eder ve aynı zamanda Örgüt`te Uluslar arası Sekreterliğin başkanı, en yüksek memurudur.

  NATO'da Genel Sekreterlik görevlerini üstlenen kişiler:

  1952-1957 arasında İngiliz Lord Lionel Ismay,

  1957-1961 arasında Belçikalı Paul H. Spaak,

  1961-1964 arasında Hollandalı Dirk Uipko Stikker,

  1964-1971 arasında İtalyan Manlio Brosio

  1971-1984 arasında Hollandalı Joseph Luns

  1984-1988 arasında İngiliz Lord Carrington

  1988-1994 arasında Manfred Wömer

  1994-1995 arasında Willy Class

  1995-1999 Javier Solona

  1999- ? Lord George Islay MacNeill Robertson

  Konsey ve SPK, görev alanlarında NATO çalışmalarının tümünü kapsayacak, Uluslararası Sekreterlik üyelerinden birinin başkanlığında (ozelbilgiler.com) düzenli olarak toplanan bir dizi çalışma komiteleri kurmuştur.

  IV. Askeri Komite Ve Komutanlıklar

  NATO'nun askeri örgütlenmesi içinde en yetkili organ üye ülkelerin genelkurmay başkanlarından oluşan Askeri Komite'dir. Konsey ve SPK'ya askeri konularda tavsiyelerde bulunur, NATO Yüksek Komutanlıklarına yol gösterir. Normal olarak yılda iki kez üye ülkelerin genelkurmay başkanları düzeyinde toplanan komite, daimi askeri temsilcilerle sürekliliğe sahiptir. Askeri Komite politikaları ve kararlarının yürütülmesini, yürütme organı olarak çalışan Uluslar arası Askeri Sekreterlik sağlar. Üç komutanlık ve bir Bölgesel Planlama Grubu, NATO'nun kapsadığı bölgenin temel askeri birimlerini oluşturur:

  Kanada-ABD Bölgesel Planlama Grubu

  Yüksek Komutanlıklar

  Atlantik Yüksek Komutanlığı [ACLAND]

  Avrupa Yüksek Komutanlığı [SHAPE]

  Manş Yüksek Komutanlığı [ACCHAN]

  Askeri Komitenin genel yönlendirmesi altında NATO yüksek komutanları, bölgelerinin savunma planlarını hazırlamakta ve NATO'nun kara, deniz ve hava tatbikatlarını yönetmekle sorumludur.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sivil Savunmanın Görevleri Nelerdir
 3. Mustafa Kemal'in Askeri Görevleri Nelerdir
 4. NATO'nun Askeri Gücü, Önemi, Özellikleri Nelerdir Bilgi
 5. NATO Kuzey Atlantik Paktı Antlaşması, Önemi, Özellikleri Nelerdir Bilgi
 6. Günümüzde NATO, NATO’nun İşlevi, Sorumlulukları, Görevleri Nelerdir Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri