Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

NATO'nun Askeri Gücü , Önemi , Özellikleri Nelerdir Bilgi NATO kurulduğu günden bu yana , Sovyetler Birliği ve 1955`te kurulduktan sonra da Varşova Paktı karşısında

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  NATO'nun Askeri Gücü, Önemi, Özellikleri Nelerdir Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar
  NATO'nun Askeri Gücü, Önemi, Özellikleri Nelerdir Bilgi

  NATO kurulduğu günden bu yana, Sovyetler Birliği ve 1955`te kurulduktan sonra da Varşova Paktı karşısında zayıf durumda olduğunu savuna gelmiş, bu yakınma artık ittifakın siyasal platformunun ayrılmaz bir parçası olmuştur. Buna karşılık, nesnel bir değerlendirme yapıldığında, NATO ile Varşova Paktı arasında bir askeri güç dengesinin mevcut olduğu rahatlıkla söylenebilir.

  Nükleer alanda, NATO içinde ABD, İngiltere ve Fransa'nın nükleer güçleri vardır. Varşova Paktı içinde nükleer silahlara sahip tek ülke ise Sovyetler Birliğidir. Konvansiyel alanda ise, kara kuvvetlerini oluşturan asker sayısında coğrafi bölgeye göre üstünlük değişse de tüm rezervler göz önüne alındığında, Varşova Paktı toplam sayıda üstünlüğe sahiptir.

  Araç ve gereç bağlamında Varşova Paktı tank, NATO ise helikopter üstünlüğüne sahiptir. Uçak sayısında kaba bir eşitlik mevcuttur ve (ozelbilgiler.com) hava savunmasında Varşova paktı daha güçlüdür. Ayrıca savaş gücünü doğrudan etkileyen öteki alanlarda, örneğin silah teknolojisi ve alt yapısında NATO, coğrafi açıdan ise, derinlik boyutunda Varşova daha avantajlıdır.

  NATO`nun en güçlü ülkesi ABD Avrupa'ya uzakken Sovyetler Birliği daha yakın olmakla birlikte önemli ölçüde gücünü Asya'da tutmak durumundadır. Tüm bu faktörler birlikte düşünüldüğünde askeri açıdan iki Blok arasında bir denklik olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Fransa'nın Askeri Gücü
 3. Amerikanın Askeri Gücü
 4. NATO'nun Askeri Ve Sivil Yapısı, Özellikleri, Görevleri Nelerdir Bilgi
 5. NATO Kuzey Atlantik Paktı Antlaşması, Önemi, Özellikleri Nelerdir Bilgi
 6. Günümüzde NATO, NATO’nun İşlevi, Sorumlulukları, Görevleri Nelerdir Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri