Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

misafirperverlik hakkında kompozisyon örneği lazım Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Misafirperverlik Nedir Kısaca Kültürle ilgili kompozisyon, Kültür konulu kompozisyon, Milli Kültür hakkında kompozisyon Misafirperverlik ile
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 7      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Misafirperverlik Hakkında Kompozisyon

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Misafirperver Olma

  Toplumdan topluma, aileden aileye, insandan insana değişen anlayışlar vardır misafirperverlik ile ilgili. Kimi bir bardak suyu çok görür misafirlerine kimi evdeki tek sineğin misafiri rahatsız edeceğini düşünerek rahatsız olur.

  Tarlalarımıza hasat zamanı çalışmaya gelen ırgatlara yaptığım hizmetler geliyor aklıma. Babam; su, çay, yemek, sigara içiyorlarsa sigara ne gerekiyorsa sağlamak için koşturuyordu beni. muhabbet ediyordu, yardım ediyordu ve en önemlisi değer veriyordu onlara. bizim için çalışmaya gelenler, misafirlerimiz sayılıyordu kısaca. çocukluğumdan aklımda kalan en önemli şeylerden biri eve misafir geldiği zaman yaşadığım hiperaktiflik derecesine yakın hareketlilik. hafif yerinden kımıldadı diye yumuşak minder- yastık getirmek, dudaklarını yaladığı zaman su getirmek, meyve ağacına gözü takıldığı an meyveleri yıkayıp servis etmek, gece yatıya kalıyorlarsa tuvalete-banyoya giden yolların aydınlık olmasını sağlamak, özellikle tercih ettikleri yastıkları-yorganları (yumuşaklığı, sertliği-kalınlığı,inceliği) sormak buna uygun yatak hazırlamak, namaz kılıyorsa baş ucuna seccade koymak ve daha aklıma gelmeyen bir sürü incelik.

  Misafirleri sevmezdim bu yüzden. hatta asi dönemlerimde bunu eleştirir tepkimi koyar yardım etmezdim aileme ama sonra benim yapmadığımı babamın-annemin yaptığını görünce dayanamaz yine yapardım yapmamı istedikleri şeyleri. diş kirası gibi gelenekselleşmiş bir anlayışımız yoktu ama eve gelenlerin ellerinin boş gittiğine pek şahit olmadım. gerek meyve-sebze gerek hediyelik eşya naylon poşetlere doldurulmuş olur muhakkak tam kapıdan çıkarken misafirlere bütün direnmelere rağmen verilirdi. aynı memleketten bir aile ile kendi ailemi karşılaştırınca aradaki müthiş farkı gördüm.

  Dün bir arkadaşın evini taşımak üzere yardıma gittim. 4 işçi geldi ve evi taşırken (ben de taşıyorum) ailenin işçilere bakış açısını inceledim. evi taşırken kimsenin aklına işçilere su vermek, aç olup olmadıklarını sormak, biraz dinlenmelerini tavsiye etmek gelmedi. işçilerin işleri biter bitmez zaten gecikmiş olduklarını söyleyerek gittiler. arada nezaketen "ya bu işi çok iyi biliyorsunuz", "size de zahmet oluyor ama" yollu dilin ucuyla söylenmiş pek samimi olmayan sözler bende tiksinti uyandırdığı halde bu duruma alışmış olan işçilere hoş geldi. kendimi pek bir bütünleşik hissettim işçilerle onların da beni işçi olarak gördüğünü mesleğimi öğrendikleri zaman verdikleri tepkiden anladım. yeni taşınılan yerin ev sahibesi arkadaşımın etiketine verdiği değeri(diğerlerinden pek bir artısı olmamasına rağmen) hiç bir işçiye vermedi. Misafirperverliğin kalıtsal bir özellik olduğunu düşünüyorum, genetik değil ama kalıtsal. babadan oğula, anneden kıza geçen bir özellik. ebeveynlerden hayata bakış açısı ile ilgili ciddi etkiler alır çocuklar, insanlara değer veren bir ana-baba'nın çocuğu da aynı yolda ilerler. önemsenmesi gerekenleri önemseyen ve ayrıntıya boğulmadan yaşayabilen (basit-üstten-kimi zaman yüzeysel) insanların -hasretini çektiğimiz bir gelecek için artması gerekiyor.

  "sahip olunması zorunlu tek şey vardır; ya yaratılıştan ince bir ruh ya da bilim ve sanatlar tarafından inceltilmiş bir ruh." nietzsche.
  "eğitim cehaleti alır, eşeklik baki kalır." anonim. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri