Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ANKARA ROMANININ ÖZETİ (KİTABININ ÖZETİ , ROMAN ÖZETİ) Yazarı: Yakup Kadri Karaosmanoğlu Dergilere yazmış olduğu şiir , makale ve eleştiri türünde yazılarla edebiyata adım atmış

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Ankara Romanının özeti (kitabının özeti, Roman özeti)

  Sponsorlu Bağlantılar
  ANKARA ROMANININ ÖZETİ (KİTABININ ÖZETİ, ROMAN ÖZETİ)

  Yazarı: Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  Dergilere yazmış olduğu şiir,makale ve eleştiri türünde yazılarla edebiyata adım atmış olan Yakup Kadri Karaosmanoğlu roman,hikaye ve benzeri yazılarıyla en önemli edebiyatçılarımız arasında yer alır. Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Fransız etkisinde başlayan yazarlığı 1920’lerden sonra siyasi ve sosyal konulara,tarihe,dönem çatışmalarına ve birey psikolojisi incelemelerine yönelir. Yakup Kadri Ankara adlı romanında da bu özelliğini yansıtmış ve romanında milli mücadele dönemindeki insanları ve psikolojik durumlarını işlemiştir.

  Karaosmanoğlu’nun Kadro dergisini çıkardığı yılların ürünü olan Ankara,düşünce olarak bu derginin savunduğu görüşlerin hakim olduğu bir roman sayılmaktadır. Eserde Cumhuriyet Türkiyesi’nin ilk yıllarını yaşayan farklı kişilerin dünyası,yazarın eleştiri ve özlemleriyle birlikte yer alır. Hiç bir çıkar gözetmeksizin vatan için mücadele veren bazı subay ve politikacıların daha sonraları taahhüt işlerine girip arsa spekülasyonları yaparak “milli mücadele ruhu”nu yitirmelerine de üzülen yazar,Ankara’nın son bölümünde yaşanan gerçeğe sırtını dönerek,kahramanlarını kendi hayal ettiği bir çeşit “inkılap düşü”nde yaşatır.

  Milli mücadele döneminin insanlarını anlatan Ankara adlı romanın ana kahramanı Selma Hanımdır. Olay örgüsü Selma Hanımın çevresinde başlar ve onun çevresinde devam eder.

  Selma Hanım İstanbul’dan çeşitli güçlükler ve sıkıntılar içerisinde İnebolu’ya gelir. İnebolu’da kocası Nazif Bey ile buluşur. İnebolu’dan Ankara’ya,bazen tahtakurulu hanlarda yatarak,bazen de arabanın içerisinde geceleyerek gelirler. Nazif Bey işi gereği altı ay önce Ankara’ya gelmiştir. Ankara’da Taşhan’da bekar arkadaşlarının yanında onların bütün işlerini kendisi görmek şartıyla kalmıştır. Eşi Selma Hanım gelmeden önce Ankara’nın yerlilerinden Ömer Efendi’nin evini kiralamış,eşi Selma Hanım gelince de burayı düzenleyip yerleşmişlerdir. Ankara’da hayat monoton bir şekilde sürmektedir. Bir gün Nazif Bey uzun zamandan beri hiç görmediği okul arkadaşı Murat’a Karaoğlan’da rastlar. Murat Bey Mebus olmuş çoluk çocuğa karışmış ve Etlik’te bir bağ evi almıştır.

  Nazif Bey ve eşini hafta sonunda Etlik’teki bağ evine davet eder. İki gün sonra Murat Bey’in gönderdiği araba ile Nazif Bey ve Selma Hanım bağ evine gelirler;burada Murat Beyin ailesi ve yakın dostu Binbaşı Hakkı Bey’le tanışırlar. O hafta sonu sohbet ederek hoşça vakit geçirirler. Hakkı Bey,Nazif Bey ve Selma Hanıma ata binmeyi öğretir. Nazif Bey ve eşiyle Çankaya’ya atlarla kır gezintisine çıkarlar. Bir gün İstanbul’dan gelen genç yazar Neşet Sabit ve Murat Bey Göksu’da atış yaparlar. Selma Hanım’da oradadır. Hiç biri de hedefi tutturamazlar,silahı Selma Hanıma uzatırlar. Selma Hanım hedefe isabet ettirir. Bunun üzerine Hakkı Bey Selma hanım’a “cephede ( size bir görev bulayım”diye öneride bulunur. Hakkı Bey,Selma Hanım’a Eskişehir’deki bir hastanede hastabakıcılık görevi bulur. Selma Hanım bir süre Eskişehirde hastabakıcılık yapar. Eskişehir düşman tarafından işgal edilince Ankara’ya geri döner. Bu sefer de Hakkı Bey Selma Hanım’a Cebeci Hastanesinde görev bulur. Düşman Ankara’ya çok yaklaşmıştır. Düşmandan korkan kişiler Ankara’yı terk etmeye başlamıştır. Nazif Bey bir gün karısına Ankara’yı terk edelim der. Selma Hanım buna karşı çıkar. Nazif Bey Ankara’dan ayrılır. Selma Hanımla aralarında her şey bitmiştir.

  Üç yıl sonra Selma Hanım yeni bir evde,yeni bir kocanın yanında,yeni bir toplumun içindedir. Artık Selma Hanım Hakkı Bey’in karısıdır. Binbaşı Hakkı Bey milli mücadele yıllarından sonra çok değişmiştir. Milli mücadele yıllarında yiğit,atılgan ve Avrupa düşmanı olan Hakkı Bey Avrupalılara özenir. Milli mücadele yıllarında çektiği sıkıntıları(vatanın ve milletinin) unutup zevk ve eğlenceye dalmıştır. Hakkı Bey milli mücadelede zaferi kazanınca her şeyin bittiğini sanır. Fakat her şey bitmemiştir. Selma Hanım bunun bilincindedir. Tüm bu olanların bilincindedir. Hakkı Bey’in davranışlarına şaşırır. Bu yüzden de aralarında soğukluk başlar. Selma Hanım Yenişehir’de bir baloda Göksu’da tanıdığı genç,kültürlü kişilik sahibi Neşet Sabit’e rastlar;sohbet ederler. Neşet Sabit oaradan ayrılır,fakat Selma Hanım’ın durumuna üzülür. Neşet Sabit sadece Selma Hanım’ı görmek ve sohbet etmek için toplantılara katılır. Hakkı Bey ve Selma Hanım arasındaki uçurum her gün biraz daha büyür. Selma Hanım Hakkı Bey’in yaptığı saçmalıklara daha fazla dayanamaz.

  Hakkı Bey’den boşanır. Neşet Sabit,Selma Hanım’a yardım eder. Selma Hanım kendine ev arar. Eski ev sahipleri olan Ömer Efendi aklına gelir. Orayı arar bulur,fakat ümit verici bir sonuç alamaz. Neşet Sabit’in yanında kalır. Selma Hanım Cumhuriyetin 10. Yıldönümü nedeniyle Neşet Sabit ile stadyuma Büyük önder Kemal Atatürk’ü dinlemeye giderler. Büyük önderin konuşmasından duygulanarak ağlar. Neşet Sabit onu teselli etmeye çalışır. Büyük Devlet Tiyatrolarının açılışı için Neşet Sabit Bey 4 perdelik bir komedi yazmıştır. Boş zamanlarında Selma Hanım’la birlikte kır gezintikeri yaparlar,spor eğlencelerine katılırlar,sanat kurumlarındaki konserleri,sergileri ve halk evlerinin temsillerini izlerler. Büyük Devlet Tiyatrolarının açılış günü yaklaşmakta,Neşet Sabit de korosuyla durmaksızın çalışmaktadır. Sahnenin açıldığı gün Gazi,Neşet Sabit’in yazdığı 4 perdelik komediyi seyretmeye gelir. Komedi hem Gazi, hem de sanatseverler tarafından beğenilir. Gazi başarılarından dolayı Neşet Sabit’i kutlar.

  Neşet Sabit, Selma Hanım ve tiyatro grubundaki sanatçılar bu büyük olayı bir arada kutlarlar. Neşet Sabit sahne oyuncularından Yıldız’a,ilgi duymaktadır. Birgün Neşet Sabit ve Selma Hanım Yıldız’a stadyumda rastlarlar. Yıldız bir spor müsabakasını izlemek için gelmiştir. Neşet Sabit,Yıldızın yanına gider. Selma Hanım yalnız kalmıştır. Oturduğu yerde yerli yersiz düşünceler içine düşmüştür. Bu yüzden kendini yiyip bitirir;fakat Neşet Sabit’e belli etmez. Yıldız kendisi gibi sporcu bir erkekle evlenir.

  Selma Hanım da düşüncelerini paylaştığı,sadelikten yana olan genç şair Neşet Sabit ile evlenir ve gerçek mutluluğu bulur. Kısacası özlediği hayata kavuşmuştur. Cumhuriyetin 10. Yıl şenlikleri ve milli marş nutuklarıyla toplumda gittikçe azalan egoist zümreye karşı şiddetli bir mücadeleye başlar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aşıklar Yolunun Yolcuları Romanının özeti (kitabının özeti, Roman özeti)
 3. Ateş Gecesi Romanının özeti (kitabının özeti, Roman özeti)
 4. Asılacak Kadın Romanının özeti (kitabının özeti, Roman özeti)
 5. Ankara Ekspresi Romanının özeti (roman özeti, Kitap özeti, özetleri)
 6. Aygır Fatma Romanının özeti (kitabının özeti, Roman özeti)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri