Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kırklareli yöresel kıyafetleri , kırklareli kıyafetleri , kırklareli yöresel kıyafetleri özellikleri , kırklareli yöresi giyim KIRKLARELİ YÖRESEL GİYİM KIRKLARELİ ERKEK GİYİMİ Yündendir. Elde kadın lar

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kırklareli yöresel kıyafetleri, kırklareli kıyafetleri,kırklareli yöresel kıyafetleri özellikleri,kırklareli yöresi giyim

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kırklareli yöresel kıyafetleri, kırklareli kıyafetleri,kırklareli yöresel kıyafetleri özellikleri,kırklareli yöresi giyim

  KIRKLARELİ YÖRESEL GİYİM

  KIRKLARELİ ERKEK GİYİMİ

  Yündendir. Elde kadınlar tarafından örülür .Siyah ve beyaz çorap olmak üzere iki türlüdür . Damat çorapları hariç, nakışsızdırlar.
  POTURLARI: Potur, kendilerinin dolapta dövüp hazırladıkları aba kumaşından yapılır. Yan kısımları siyah gaytonla süslenmiştir. Dizden yukarısı boldur. Dizden aşağısı dardır.
  KUŞAKLAR: Yünden dokuma olup , al ve beyaz renktedir. Bele dolanır. Bir yandan potura kemer görevi yaparken diğer yandan cep ve süs görevini yapar.
  GÖMLEKLER: Pamuktan, düz çizgili kumaştan veya düz beyaz kumaştan dikilir. Yakasızdır.
  YELEKLER: Abadan yapılır , kolsuzdur. Gömleğin üzerine giyilir. Gaçka, Kopça denilen tel düğmelerle iliklenir. Gaytonlarla süslenmiştir. Bölgelere göre (elek ) koparan gibi isimleri alırlar.
  CEPKEN: Bu da abadan yapılır. Kolludur. Çevresi gaytonlarla dikilmiş süslemeler vardır. Yakasız ve düğmesizdir. Ceket görevini görür.
  AYAKKABI:Tarlada çarık giyilir. Normal günlerde deriden yapılmış, ucu sivri, alçak ayakkabı giyilir.
  YAĞLIK: Genç kızların sevdiği erkeğe verdikleri mendildir. Kızlar kendine özgü işlemeyle mendilleri işlerler. Her motif bir anlam taşımaktadır.


  KIRKLARELİ KADIN KIYAFETİ

  ÇORAP: Bütün kadın çorapları nakışlıdır. Hakim olan renge göre adlandırılır. Elde yün ipliğiyle örülür ve yünü kendileri eğirmektedirler. Çorapları, kedi bacağı, domuz tırnağı , muskalı çiçek, dişçik gibi isimlendirdikleri motiflerle süslemektedirler. Ayaklara çoraplardan başka birde ' edik ' denilen yünden örülmüş nakışlı terlikler giyilir.
  ŞALVAR: Kumaşları pamuktan olup, kendileri dokumaktadır. Uzunlukları diz kapağının biraz altındadır.
  GÖMLEK: Dokuması pamuktandır. Çeşitli işlemelerle süslenmiştir.
  ÖNLÜK: Her köyün kendine özgü renklerde, kendilerinin yününden dokuyup süsledikleri önlükleri mevcuttur. Bazı köylerde '' fıta '' denir. Önlükleri bağlamak için yünden örülmüş ince bir kumaşa da uçkur denir.
  CEPKEN: Gömleğin üzerine son derece güzel motifli , telle işlenmiş aba veya çuhadan yapılmıştır. Uzunluğu bele kadardır.
  BAŞ ÖRTÜLERİ: Kenarları süslü ipekten yapılmıştır. Bir adı da greptir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kırklareli neleri ile ünlü, kırklareli nesi meşhur,kırklareli neyi meşhur,kırklareli ünlül
 3. Kırklareli kadın giysileri, Kırklareli kadın kıyafetleri,Kırklarelinin kadın giyimi,Kırkla
 4. Kırklareli erkek kıyafetleri, Kırklareli yöresel erkek giyimi,Kırklareli erkek giyimi,Kırk
 5. Kırklareli Oyunları, Kırklarelide oynanan oyunlar,kırklareli oyunları nelerdir,kırklareli
 6. Kırklareli,Kırklareli ili hakkında bilgi,Kırklareli ile ilgili genel bilgiler,Kırklarelini
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri