Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kanserin Oluşma Nedeni ve Kansere Neden Olan Faktörler Nelerdir Hücrede bölünme emri , çekirdek (çekirdekte yer alan DNA molekülü) tarafından verilir. Çekirdeğin (DNA’nın) emri dışında

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kanserin Oluşma Nedeni ve Kansere Neden Olan Faktörler Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kanserin Oluşma Nedeni ve Kansere Neden Olan Faktörler Nelerdir

  Hücrede bölünme emri, çekirdek (çekirdekte yer alan DNA molekülü) tarafından verilir. Çekirdeğin (DNA’nın) emri dışında, kontrolsüz ve normalden çok daha hızlı bir şekilde bölünmesine kanser, bu şekilde bölünen hücrelere kanser hücreleri, dokulara da kanserli dokular denir.

  Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptir. Her hücrenin, hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde gerektiği kadar bölünür. Kanser hücreleri ise kontrolsüz bir şekilde bölünerek çoğalır ve birikerek tümörleri (kitleleri) oluşturur. Tümörler çevrelerindeki normal dokuları sıkıştırabilir, bu dokuların içine sızabilir ya da dokuları tahrip edebilir. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan ya da lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilir ve gittikleri yerlerde (tümör kolonileri oluşturur ve) büyümeye devam eder. Kanser, bu şekilde vücudun diğer bölgelerine de yayılır.

  a) Kanserin Oluşma Nedeni ve Kansere Neden Olan Faktörler :
  Kanserin oluşa nedeni henüz kesin olarak bilinmemektedir.
  Kansere yol açan faktörler iki grupta incelenir. Bunlardan biri hastaların yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aileden getirdikleri kalıtsal özelliklerine bağlı olarak değişir. Bir diğeri ise çevresel faktörlerdir. Kanserlerin yaklaşık %80 – 90’ı çevresel faktörler tarafından meydana gelir ve önlenebilir. Kalıtım yoluyla kanser meydana gelme olasılığı çevresel faktörlere oranla çok daha azdır.

  Kansere Neden Olan Çevresel Faktörler :
  1- ultraviyole ışınlar ve morötesi ışınlar.
  (Güneş ışınlarının yeryüzüne dik ya da dike yakın açılarla geldiği saatlerde uzun süre güneş altında kalındığında bu ışınları alma riski artar).
  2- X–ışınları.
  (Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma).
  3- Bazı kimyasal maddeler
  (Katran, benzin, boya maddeleri, asbest).
  4- Hava kirliliği
  5- Radyasyona maruz kalma
  6- Kötü beslenme alışkanlığı
  7- Virüsler

  b) Kanser Tedavisi :
  Kanser için en iyi tedavi, erken teşhistir. Kanser tedavisinde kanserden korkulmamalıdır. Hiç rahatsızlık duyulmasa da mutlaka yılda bir kez genel kontrolden geçilmelidir. Erken teşhis konduğunda kanser tedavi edilebilir bir hastalıktır.

  c) Kanser Neden Öldürür :
  Kanser hastalarının çoğu, kalp hastalığı veya başka enfeksiyonlar gibi kanserle ilgisi olmayan nedenlerden dolayı ölür. Tümörün bulunduğu bölge ve tümörün yayıldığı bölgenin büyüklüğü ölümü direkt veya indirekt olarak etkileyen nedenlerdir. Ölümün temel nedeni, beyin, akciğer, karaciğer gibi hayati önemi büyük olan organlarda tümör oluşması veya tümörün bu organlara yayılmasıdır.


  Hazırlayan:MURAT ÜSTÜNDAĞ
  KAYSERİ MİTHATPAŞA İLKÖĞRETİM OKULU FEN VE TEKNOLOJİ ÖĞRETMENİ


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mutasyona Neden Olan Faktörler Nelerdir, Mutasyona Neden Olan Faktörler Hakkında bilgi
 3. Kansere Neden Olan Yiyecekler, Besinler Nelerdir
 4. Erezyon nedenleri, Erozyonun oluşma aşamaları, erozyon nasıl oluşur, erozyona neden olan f
 5. Mutasyona Neden Olan Faktörler Nelerdir
 6. Kanserin Tanımı kanser nedir - kanserin yapısı - kanserin özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri