Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kabotaj - Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek Anlamı Bir devletin , kendi l iman ları arasında deniz ticareti

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kabotaj - Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kabotaj - Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek


  Kabotaj Nedir - Kabotaj Ne Demek Anlamı
  Bir devletin, kendi limanları arasında deniz ticareti konusunda tanıdığı ayrıcalık. Bu ayrıcalıktan yalnızca yurttaşlarının yararlanması, millî ekonomiye önemli bir katkı sağlayacağından, devletler yabancı bandıralı gemilere kabotaj yasağı koyma yoluna gitmişlerdir. Bazı uluslar arası sözleşmelerde de kabotaj yasağı koyma yetkisine ilişkin hükümler yer alır.

  Osmanlı Devleti’nin kapitülâsyonlar çerçevesinde yabancı ülke gemilerine tanıdığı kabotaj ayrıcalığı, Lozan Barış Antlaşması’yla 1923 yılında kaldırıldı. 20 Nisan 1926 tarihinde de kabul edildi. Kabotaj Kanunu 1 Temmuz 1926′da yürürlüğe girdi. Bu yasaya göre, akarsularda, göllerde, Marmara denizi ile boğazlarda, bütün kara sularda ve kara sular içinde kalan körfez, liman, koy ve benzeri yerlerde, makine, yelken ve kürekle hareket eden araçları bulundurma; bunlarla mal ve yolcu taşıma hakkı Türk yurttaşlarına verildi. Ayrıca; dalgıçlık, kılavuzluk, kaptanlık, çarkçılık, tayfalık ve benzeri mesleklerin Türk yurttaşlarınca yerine getirilebileceği belirtildi. Yabancı gemilerin yalnız Türk limanlarıyla yabancı ülkelerin limanları arasında insan ve yük taşıyabileceği kabul edildi.

  Kabotaj bir devletin kendi limanları arasında yolcu ve yük taşıma hakkıdır. Türkiye'de 1 Temmuz Kabotaj bayramı olarak kutlanır.

  Kaynak: Vikipedi

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kabotaj Hakkı Kavramının Anlamı
 3. Kabotaj ve Denizcilik Bayramı Resimleri
 4. Kabotaj ve Deniz Bayramı Ne Zaman
 5. 1 Temmuz Kabotaj ve Deniz Bayramı
 6. Kabotaj ve Deniz Bayramı 1 Temmuz - Kabotaj ve Deniz Bayramı Hakkında Bilgi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri