Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor : "Şüphesiz ki Allah çokça tevbe edenleri ve iyice temizlenenleri sever." (32) Allah 'ın sevdiği kişilerden olabilmemiz için temizliğe dikkat
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 31      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  islam dininin temizliğe verdiği önem nedir

  Sponsorlu Bağlantılar

  Rabbimiz Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor
  :

  "Şüphesiz ki Allah çokça tevbe edenleri ve iyice temizlenenleri sever." (32)
  Allah'ın sevdiği kişilerden olabilmemiz için temizliğe dikkat etmemiz gerekir.

  Sevgili Peygamberimiz:
  "Temizlik imanın yarısıdır." (33) buyurarak dinimizin temizliğe verdiği önemi belirtmiştir.

  Müslüman namaz kılarken Allah'ın huzurunda bulunur. Allah'ın huzuruna çıkmak için beden elbise ve namaz kılınacak yerin temiz olması gerekir. Dinimiz iç temizliğine de büyük önem vermiştir. Müslümanın dışı temiz olduğu gibi kalbi ve rûhu da temiz olmalıdır.


  islam dininin temizliğe verdiği önem kısaca

  İnsanlığın karanlık çağları yaşanmış ve her konuda yapılan yanlışlar olmuştur. Bu yanlışlar sonunda insanlar insanlığından çıkmış; köleler alınıp satılmış, çocuklar diri diri gömülmüş, kadınlar bir eşya gibi kullanılmış vb bir çok olay yaşanmıştır.

  Bu çağda insanlar aynı zamanda hem maddi ve hem de manevi temizliğe önem vermemiştir. Maddi temizliğe önem vermemeleri neticesinde hastalıklar artmış ve buna bağlı olan ölümler gerçekleşmiştir. Bu hastalıklar arasında veba, tifo, kolera gibi hastalıklar vardı. Bu hastalıkların bir çoğuda temizlik kurallarına dikkat edilmediği için ortaya çıkmaktadır. Manevi temizliğe dikkat edilmediği için ise aile kavramı oluşmamış, faiz, fuhuş, köle ticareti gerçekleşmiştir.

  Nihayet şafağın aydınlanma zamnındaki karanlığın bitmesi gibi karanlıklar bitmiş ve Dünya’yı güzel Resul Muhammed Mustafa (sav) şereflendirmiştir. Onun gelişi ile beraber İslam’ın şartları Allah tarafından hem ona ve hem de diğer insanlara emredilmiştir.

  İslam Dini’nin temizliğe verdiği önem çok fazladır. İbadetler edilirken temiz olunması şarttır. Namazın dışındaki şartlar içerisinde temizlik vardır. Aynı zamanda bu temizlik normal abdest şeklinde olmayıp, cünup insanların boy abdesti almasını da gerektirmektedir. Güzel güzel olana deyip misvağın kullanımı da Dini’mizin istediği şeyler içerisinde yer almıştır. İnsanların diş temizliğini bilmedikleri bir dönem içerisinde misvağın kullanımı önemli bir gelişmedir. Şu anki teknolojik çalışmalarda göstermiştir ki, misvak ağızdaki zararlı bakterileri yok edip, faydalı bakterilere zarar vermemektedir.

  Dini’miz her yeri ibadethane olarak görüp çevre temizliğine de önem vermiştir. Yere tükürmeyi hoş karşılamamıştır. Osmanlı zamanında yerdeki kirleri temizleyen görevliler mevcuttu. Her yerin ibadethane olduğunu ifade eden Dini’miz, herkesin buna dikkat etmesini istemiştir.

  İdrar içerindeki zararlı maddeleri bizler biliyoruz, ama güzel olan bunun 1500 yıl önce Resulullah tarafından ifade edilmesidir. İdrar damlamış elbise ile ne namaz ne de abdest olmaz.

  1500 yıl önce insanların mikrop kavramını bilmesi zordur. Peygamberimiz yağlı kapların yıkanması gerektiğini, açık bir şekilde kapların bırakılmaması gerektiğini ifade etmiştir.

  Tırnak kesiminin önemini bizim Dini’miz çok güzel bir şekilde ifade etmiştir. Ayrıca koltuk altı ve kasıklardaki kılların temizliğine de önem vermiştir. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda tırnaklar uzadığı zaman buralarda bakterilerin çoğladığı görülmüştür. Koltuk altı ve kasıklardaki kıllarında bakteriler için iyi bir yuva olduğu tespit edilmiştir.

  Dini’miz sadece dış temizliğe değil, aynı zamanda iç temizliğe de önem vermiştir. Kin, haset, kibir gibi duyguların yanlışlığı belirtilmiştir. İnsanların kardeşçe yaşamasını arzulamıştır.

  Temizlik hakkındaki bazı hadisler şöyledir:

  -Temizlik imandandır.

  -Temizlik imanın yarısıdır.

  -Yemekten evvel ve yemekten sonra ellerinizi yıkayınız Benim ümmetim kıyamet gününde yüzleri parlak, elleri ve ayakları nurlu olarak haşrolunacaktır.

  -Müslümanlık temizdir, kirsizdir. Siz de temiz olun, temizlenin, Zira cennete temizler girer.

  -Misvak kullanarak kılınan namazın, misvaksız namaza üstünlüğü yetmiş kattır.

  -Namazın anahtarı temizliktir. [Tirmizi]

  -Ağzınızı temizleyin, ağzınız Kur`an-ı kerim yoludur. [Ebu Nuaym]

  -Cuma günü yıkanın, misvak kullanın ve güzel koku sürünün. [Buhari]

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İslam Dininin Ruh Ve Manevi Temizliğe Verdiği Önem
 3. islam'ın temizliğe verdiği önem ile ilgili ayet ve hadisler
 4. islam dininin çevreye verdiği önem
 5. islam dininin temizliğe verdiği önem ile ilgili sözler
 6. Hz Muhammedin temizliğe verdiği önem,Peygamberimizin temizliğe verdiği önem, İslamın temiz
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. elif nur

  Sponsorlu Bağlantılar
  temizlik imanın yarısıdır 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri