Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Başlıca ibadetler nelerdir , Başlıca ibadetler nedir , Başlıca ibadetler hakkında bilgi İslam’ın beş şartı vardır. Bu şartlar İslam’ın temel ibadetlerini oluştururlar. 1. Kelimeişahadet getirmek:
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 134      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Başlıca ibadetler nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Başlıca ibadetler nelerdir,
  Başlıca ibadetler nedir,
  Başlıca ibadetler hakkında bilgi

  İslam’ın beş şartı vardır. Bu şartlar İslam’ın temel ibadetlerini oluştururlar.

  1. Kelimeişahadet getirmek:


  Allah’ın birliğini ve Hz. Muhammed’in O’nun kulu ve elçisi olduğunu bildiren şahadet cümlesini gönülden inanarak dil ile söylemektir. Kelimeişahadet şöyledir:
  Eşhedü enla ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu verasuluh.
  Anlamı: Ben şahitlik ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur; yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed, Allah’ın kulu ve elçisidir.
  Bir kimsenin yaptığı ibadetlerin kabul olması için bu birinci şartın yerine getirilmiş olması gerekir.

  2. Namaz kılmak:


  Namaz kılmak, akıllı ve sorumluluk çağına gelmiş olan her Müslüman’a farzdır. Namaz, Yüce Allah'a gösterilecek saygının en güzel ifadesidir. Namaz kılmakla Allah'ın bize verdiği sayısız nimetlere karşı teşekkür etmiş oluruz. Yüce Allah, Kuranıkerim’de, namazın bizi her türlü kötülükten alıkoyacağını bildiriyor.

  3. Oruç tutmak:


  Oruç, tan yerinin ağarmasından Güneş'in batışına kadar yemeden, içmeden ve benzeri birtakım bedeni isteklerden uzak durmak demektir. Oruç, sadece Hz. Muhammed'in gönderildiği topluluklara değil, onlardan önce gönderilmiş olan peygamberler dönemindeki halklara da emredilmiştir. Orucun farz olduğunu bildiren ayet, anlam olarak şöyledir: ''Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz.''
  Peygamberimizin bildirdiğine göre Yüce Allah, ramazanda oruç tutanı mükafatlandıracak ve günahlarını bağışlayacaktır. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmaktadır:
  ''Bir kişi, ramazanın faziletine inanarak ve mükafatını umarak oruç tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.''

  4. Hacca gitmek:


  Hac, dinen zengin olan Müslümanların yapmakla yükümlü oldukları bir ibadettir. Hac, usulüne uygun bir şekilde ihrama girmek, zamanında Arafat'ta vakfe yapmak (durmak) ve Kabe'yi tavaf etmektir.
  Hac ibadetinin yapılmasını Yüce Allah bize Kuranıkerim’de emretmiştir. Hac, hem mal (para) hem de bedenle yapılan bir ibadettir. Hac ibadeti ile Yüce Allah'a verdiği nimetler için şükrederiz. Ayrıca ona karşı kulluk görevini de yerine getirmiş oluruz. Sevgili Peygamberimiz haccın önemini belirtmek için şöyle buyurmuştur: ''Kim Allah için hacceder de, (bir daha) günah işlemezse anasından yeni doğmuş gibi tertemiz olarak döner.''

  5. Zekat vermek:


  Zekat, sözlükte temizlenmek, artmak anlamına gelir. Zekat, İslam dininin belirlediği ölçüye göre zengin sayılan Müslümanların yerine getirmek zorunda oldukları bir ibadettir. Dini ölçülere göre zengin sayılanlar, her yıl mallarının veya paralarının kırkta birini (yüzde iki buçuğunu) yoksullara vererek zekat ibadetini yapmış olurlar.
  Yüce Allah, Kuranıkerim’de şöyle buyurur: ''Namazı kılın, zekatı verin, önceden kendiniz için yaptığınız her iyiliği Allah'ın katında bulacaksınız. Şüphesiz Allah, yapmakta olduklarınızı noksansız görür.'' Zekat konusunda başka ayetler de vardır.
  Sevgili Peygamberimiz de zekatın önemini belirtmiş ve Müslümanlara zekat vermelerini öğütlemiştir. İnancımıza göre zekat olarak verilecek mal veya para, fakirlerin hakkıdır. Bu sebeple zengin Müslümanlar, zekatlarını severek ve karşılığında bir şey beklemeden fakirlere vermelidirler.
  Zekat, yoksulları sevindirir. Geçim sıkıntısı çeken ailelerin yüzünü güldürür. Zekatı , veren de bu durumdan dolayı mutlu olur ( M. Nur Türkeş)


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. dinimizde yer alan başlıca ibadetler
 3. Dünyada ve Türkiyede Başlıca Kıyı Tipleri, Başlıca Kıyı Tipleri nelerdir
 4. farz ibadetler nelerdir
 5. Ramazan ayında yapılan ibadetler nelerdir
 6. Ramazan ayında yapılan ibadetler, Ramazanda yapılması gereken ibadetler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  çok tşk çok işime yaradı 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. gizemliadam

  saolun çök güzel muş


 11. Kayıtsız Üye

  teşekkürler.
  çok güzel olmuş.


 12. teşekkürler güzel paylaşım


 13. Kayıtsız Üye

  Teşekkürler ödevime yaradı


 14. Dilara

  Ya çok sağolun ödevim vardı yardımcı oldunuz MÜSLÜMANLIKLA İLGİLİ ŞEYLER HOŞUMA GİDİYOR


 15. hatice kaya

  teşekkür ederim çok iyisiniz ödevim için çok yardımcı oldunuz


 16. özleyiş

  saolun performans görevim vardı yaptım iyiki bu sitedeyim


 17. Misafir Üye

  çok güzel siite herseyi bulabiliyorum


 18. Hila

  Teşekkürler.Çok işime yaradı.Allah sizden razı olsun.


 19. Misafir Üye

  bazen o kadarı çoooooooooooook ödev veriyor ki öğretmenimiz içimden ölmek ve ödevden kurtulmak geliyor . Eve gelip forumlordu açınca dünyaya iyi tarafından bakıyorum hayat ne güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllll teşekkür forumlord


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri