Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İbadet ve Önemi Nedir , İbadet ve Önemi Hakkında Bilgi İnsanların yaratılış gayesi , Allah ’a ibadet etmektir. “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İbadet ve Önemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  İbadet ve Önemi Nedir,
  İbadet ve Önemi Hakkında Bilgi


  İnsanların yaratılış gayesi,Allah’a ibadet etmektir. “Ben cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım”(Zariyat,51/56) anlamındaki ayet, bu gerçeği ifade etmektedir.
  “İbadet” , genel anlamı ile kulluk DEMEKTİR.Kulluk, Yaratıcı kudret’in varlığını bilip O’na inanma, O’nun istediği gibi bir hayat yaşama ve O’na itaat etme bilinç ve iradesinin eyleme dönüştürülmesi ile gerçekleşir.

  İbadet, kulluğun maddi manevi pratik göstergeleridir.Allah’ın hoşnutluğunu kazanmak amacıyla kişinin yaptığı her amel, iş davranış ibadet olarak değerlendirilip ödüllendirilir. Fert ve toplum yararına olan bütün olumlu davranışlar,dini ve manevi bir anlam kazanır.Bu halde ibadet, İslamı yaşamaktır.Bu,ibadetin genel açılımıdır.Özel anlamı olarak ibadet; mükellef insanın Allah’a itaat etme , teslimiyet ve sevgisini ifade eden,Allah ve Resülü tarafından yapılması istenen belli şekil ve şartlara sahip eylem ve davranışlardır.Şekli,zamanı ve miktarı belli bu ibadetler,kulluk bilincinin en yoğun biçimde sergilendiği ibadetlerdir.

  İnsan;yaratılış itibarı ile üstün bir kuvvete bağlanmaya,teslim olmaya,ondan güç almaya muhtaçtır.İslam, başvurulacak yeğane kaynağın Allah ve Peygamber olduğunu bildiren mesajın adıdır.Başka bir şeye değil sadece Allah’a kul olmak ve kulluk etmek insanı mutlu eder.Allah’a kul olma,gönülden bağlanır isek hayattaki en büyük haz ve mutluluktur.Dünya hayatının sayısız çokluktaki çekim alanlarının girdabına kapılmaktan bu gönülden bağ korur.
  Kur’an’da “ibadet” in anlam çerçevesinde yer alan iki kavram daha vardır.Bunlar “itaat” ve “kurbet”tir.İtaat,niyete bağlı olsun olmasın ve kimin için yapıldığı bilinsin bilinmesin sevap kazandıran eylemi yapmaktır. Kurbet ise, niyete bağlı olmasa bile mescit inşa etmek,yol yapmak,vakıf kurmak gibi sevap kazandıran bir işi kimin için olduğunu bilerek yapmaktır.Buna göre bu üç kavram arasındaki anlam ilişkisini şöyle ifade edebiliriz:
  İbadet,niyete bağlı olarak yapılmasından sevap olan ve yüce Allah’a kurbet ( yakınlık) ifade eden özel itaattir.İslam’a göre insan hayatındaki bütün davranış biçimlerine dair kurallar,kaynağını Allah’ın kelamı Kur’an’dan ve peygamberin sünnetinden alır.Bu nedenle bütünüyle Allah ın ve Peygamberin emirlerini yerine getirmek,yasaklarına uymak kulluktur,ibadettir.Böyle olunca ibadetin en üst noktasında -yahut temelinde- iman etmek yer alır Çünkü Kur’an da,
  “Allah’a ve Resülüne iman edin” (Hadid 57/7) buyrulmaktadır.İman olmadıkça bütün iyi işler / bütün ameller boşa gider.(Maide 5/5) Demek ki iman,pratik hayatı ilahi iradeye uygun kılmayı gerektiriyor.İman ve ilahi iradeye uygun kılmayı gerektiriyor.İman ve ilahi iradeye uygunluk unsurları,ancak bunların en güzel biçimde ve içten (ihlas) gerçekleştirilmesiyle tamamlanır.Peygamberimizin öğretisinin bu üçlü yapısı,”Cibril Hadisi” diye bilinen ve insan suretindeki Cebrail ile aralarında geçen konuşmada açıkça görülür.Hadite Cebrail,Allah’ın Resülüne, “iman” “İslam” ve “İhsan” kavramlarınının anlamlarını sorar.Peygamberimiz,birinci soruya:
  “İman ; Allah’a, meleklere, kitaplarına, Peygamberlerine, ahret gününe,hayrı ve şerri ile kadere inanmandır” şeklinde cevap vermiştir.İkinci soruya;
  “İslam, Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmaksızın O’na ibadet etmen, namazı dosdoğru kılman, zekatı vermen,Kabe’yi ziyaret etmen(hac) ve ramazan orucu tutmandır” diye cevap verir.Son soruya ise ;
  “İhsan,Allah’ı görüyormuşşun gibi O’na kulluk etmendir; çünkü her ne kadar sen O’nu görmüyorsan da O seni görmektedir.”şeklinde açıklamıştır.(Buhari,İman,37)

  Buna göre başta özel anlamıyla ibadetler olmak üzerer, gündelik hayttaki bütün davranışlar,kulluktaki başarı durumunu gösteren birer ölçektir.İşte bu gerçek;Mümine mesela,sadece namaz kılarken değil,alışveriş yaparken , işini ve görevini yaparken, kısaca her iş ve görevinde Allah’ın gözetimi altında bulunduğu bilincine sahip olması gerektiğini telkin eder.
  Allah ve peygamberinin şeklinin ve zamanını belirlediği ibadetler,iamn esaslarından sonra dinin ikinci temel unsuru oluşturur.Ahlakın, Cibril hadisinde ifadesini bulan “ihsan” kavramı ile örtüşdüğünü söyleyebiliriz.Zira imanı en güzel şekilde gerçekleştirmek,yapılan olumlu işleri en güzel şekilde yapmak güzel ahlakın bir yansımasıdır. Bu sebeble insanın Allah ile olan ilişkisini,diğer insanlarla olan ilişkisinden bütünüyle ayrı tutmak olmaz.Yunusemre “yaratılanı severiz yaratandan ötürü” demiştir.Kul hakkı yükünden kurtulmadan Allah’ın mutlak rızasını kazanabilmenin söz konusuolmayışı,bu iki ilişki arasındaki sıkı bağı açıkça ortaya koyar.

  Kur’an’da ,başta namaz olmak üzere,zekat,oruç ve hac gibi temel ibadetler zikredilir; bunların esasını,mahiyetini ve amacını bildiren açıklamalar yapılır. Bu ibadetlerin nasıl , ne zaman yapılacağı, hangi şartlar altında yapılacağı Hz. Peygramberin uygulama ve açıklamaları ile belirlenmiştir.

  İbadetler, Allah ve Resülü tarafından nasıl emredilmiş ve ögretilmişlerse o şekilde yerine getirirler.Şekil,miktar ve hikmetleri sorgulanamaz.İbadetlerin “tevkifi” oluşunun anlamı budur.

  Allah’a ibadet Etmek, insanın yaratılış gayesidir.İman,namaz,oruç,zekat ve hac başta olmak üzere ahlaki davranışlar,Salih amel, evlenme,boşanma,miras,ticaret,helalinden rızık kazanma, çalışma, temizlik gibi bütün İslami görevleri ifa etmektir.
  Sonuç olarak; Allah’a inanıyorsak kitabınada inanmamız lazım,Allah’ın kitabı olan Kur’an da namaz kılmamız söyleniyor.Unutmayalım ki kabirde o herkesin gireceği mezarda ilk namazdan sorgulanacağız.Şu dünya hayatı hızla geçip giderken namazımızı kılalım.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. İbadet Etmenin İnsan Hayatındaki Önemi
 3. İbadet Nedir Niçin İbadet Ederiz
 4. İbadet Etmenin Önemi
 5. İbadet Nedir Niçin İbadet Edilir
 6. İbadet Nedir, Niçin İbadet Ediyoruz
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri