Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

KA DIN LARIN KAPANMALARININ HİKMETİ - BAŞÖRTÜSÜNÜN FAYDALARI KA DIN LARIN KAPANMALARININ HİKMETİ Bu konuda meşhur âlimlerimizden (AHMED-İ DEHLEVÎ) Hazretleri (HÜCCETÜLLAHÜL BALİĞA) isim li kitabında
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kadınların Kapanmalarının Hikmeti - Başörtüsünün Faydaları

  Sponsorlu Bağlantılar
  KADINLARIN KAPANMALARININ HİKMETİ - BAŞÖRTÜSÜNÜN FAYDALARI

  KADINLARIN KAPANMALARININ HİKMETİ  Bu konuda meşhur âlimlerimizden (AHMED-İ DEHLEVÎ) Hazretleri (HÜCCETÜLLAHÜL BALİĞA) isimli kitabında şoyle buyuruyorlar:

  «Erkeklerin kadınlara bakışları aşk ve muhabbeti harekete getirir, bu da çok zaman gayri meşrû olarak şehveti meydana getirdiği için, bu yolda en kestirme husus, kadının kapanmasıdır, erkeği harekete getirecek âzalarının görünmemesidir. Ancak ihtiyaç anında kadının dışarı çıkması halinde kapanarak çıkması ile bu fitnenin kapısı böylece kapanmış sayılacaktır.

  Kapanmanın bir çok ahlâkî faideleri vardır: Bunların bir çoklarını önceki yazılarımızda arzetmıştık.

  Burada şu noktayı da kaydetmekte yarar buluyorum:

  «Bir erkek ailesinin her erkekle konuşmasını görünce erkek mutlaka muteessir olur. İçinde bir histir girer, bir vesvesedir başlar. Bu yüzden karı koca arasında nefret hisleri galeyana gelir. Bu yüzden kadının daha fazla erkeği ile bir arada olması yararlı kabul edilmiştir »

  Her iki mezheb kadınların kapanmasında ittifak etmişlerdir, aralarında yalnız yüzü kapatma mes’elesinde ihtilâf vardır: Şu halde bir kadının Kur’andaki âyet1erin beyanlarına göre kapanması farzdır. Kendisini yabancılara göstermesi haramdır. Buna böyle inanmak farzdır.

  İnkâr etmek neüzü billâh insanı küfre kadar götürür. Bunun için insan bir şeyi yapamaz ise, hiç olmazsa o şeyin farzını veya vacibini inkâr etmemesi lâzımdır. Çünkü inkâr etmek çok büyük vebali mücibdir.

  Hülâsa: İslam dini kadının gayet örtülü ve mütevazî bir şekilde sokağa çıkmasını emreder, kendisini her bakımdan korunmasını tenbih eder. Aksi halde kıyamette azabın vuku bulacağını de haber verir.

  Mevlâ bizleri bu âyetlere kulak veren kullara ilhak buyursun. AMİN.  .........


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ucuzdur var bir illeti, pahalıdır var bir hikmeti atasözünün anlamı
 3. İbadet etmemizin hikmeti, faydası nedir?
 4. Cumanın hikmeti,Cuma günü hikmeti, Cuma gecesinin hikmeti ve fazileti
 5. Kurânı Kerim niçin sağdan sola doğru yazılır, bunun önemli bir hikmeti mi vardır?
 6. Kur'an-ı Kerim'de namazdan sonra zekâtın zikredilmesinin hikmeti nedir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri