Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Zekat Hutbesi , Zekat Hakkında Hutbesi Muhterem Muslumanlar! Bu haftaki hutbemiz ZEKAT VERMEK hakkinda olacaktir.Zekât; aslî ihtiyacından fazla olarak üzerinden bir yıl geçmis nisap miktarı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Zekat Hutbesi, Zekat Hakkında Hutbesi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Zekat Hutbesi, Zekat Hakkında Hutbesi

  Muhterem Muslumanlar!
  Bu haftaki hutbemiz ZEKAT VERMEK hakkinda olacaktir.Zekât; aslî ihtiyacından fazla olarak üzerinden bir yıl geçmis nisap miktarı mala mâlik olan, bâliğ, (ergen) akıllı ve hür olan müslümanın, borclarini dustukten sonra, yerine getirmesi icabeden bir farzdir.Nisap; zekâtın farz olması için dinin koyduğu bir ölçüdür ki, bu da kişinin borcundan hariç 20 miskâl (80.18 gram) altın veya bunun değerinde para ve ticaret malıdır.Bu sebeple, zekat hesaplanirken sadece paralar degil,ticaret mallari ve umumiyetle hanimlarin malik olduklari altin ve gumuslerde hesaplanmalidir.Bunlarin her 40da birinin (%2,5) zekât olarak verilmesi farzdir.Zekati senenin diger aylarinda da vermek caiz ise de,Ramazan-i Serif ayinda vermek daha faziletlidir.Cunku Ramazan-i Serifte yapilan farz ibadetlere Cenab-i Hakk 70 kat sevap ihsan etmektedir.
  Zekât; Allah'û Tealâ’nın, zengin Müslümanların mallarından, yine ihtiyaç sahibi Müslümanlar için ayırmış olduğu bir haktır. Hicretin ikinci yılında farz kılınmıştır. Kitap, sünnet ve icmâ ile sabit olan zekâtı; hafife almak veya inkâr etmek küfürdür.
  Allah-u Teala şöyle buyuruyor: “Namazı kılın; zekâtı verin ve peygambere itaat edin ki; merhamet göresiniz.” (Nur,56)
  Başka bir ayeti kerimede ise:
  “Namazı kılın, zekâtı verin. Kendiniz için önden ne hayır yollarsanız, Allah katında onu bulursunuz. Şüphesiz Allah, yaptıklarınızı görücü ve karşılığını vericidir.” (Bakara,110) buyrulmaktadir.
  Muhterem Muslumanlar!
  Zekat vermeyenlerin akibeti hakkinda Kur`an-i Kerim`de soyle buyruluyor.Allah’ın fazl-u kereminden kendilerine verdiği malda (zekatini vermeyerek) cimrilik edenler, sakın (zengin olacaklarini dusunup) onu kendilerine hayır sanmasınlar. Tam aksine, o, kendileri için bir şerdir.(Zekatini vermeyerek) Cimrilik ettikleri şey (mal), kıyamet günü boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır.” (Al-i imran,180)
  Resûlüllah Efendimiz (s.a.s.), bu ayet-i kerimeyi tefsir eder mahiyette, zekât vermeyenlerin başlarına gelecekleri şöyle ifade ediyor:“Allah (c.c.) kime mal verir de zekâtını ödemezse, kıyamet gününde o mal; sahibine, gözlerinin önünde simsiyah iki benek bulunan gayet zehirli (ve zehirin etkisinden başı) kel bir yılan şeklinde görünerek, boynuna gerdanlık yapılacak, sonra da iki çene kemiğinden yakalayıp şöyle diyecek:Ben senin malınım, ben senin biriktirdigin seyim.” ( Buhari,Ibn-i Mace)
  Hutbemize bir ayet-i kerimenin meali ile nihayet verelim:Allah-u Teala soyle buyuruyor:"Altın ve gümüşü (malı, parayı) biriktirip Allah yolunda harcamayanlara (zekatını vermeyenlere) çok acı azabı müjdele! (Zekatı verilmeyen mallar) paralar, Cehennem ateşinde kızdırılıp, sahiplerinin alınlarına, yanlarina, sırtlarına (mühür basar gibi) basılacaktır. Bu kendiniz için biriktirdiğiniz servettir. Biriktirdiklerinizi (n azabını) tadın denilecektir." (Tevbe 34, 35)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Veda Hutbesi Hakkında Bilgi Kısa
 3. Veda haccı ve Veda hutbesi hakkında bilgi
 4. Zekat Nedir, zekat ne demek, zekat manası
 5. ZEKAT Konulu Şiirler - zekat Şiirleri
 6. Kur’an-ı Kerim - Hutbesi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri