Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Huzur Bulduğumuz Mekan-Camiler (Hutbe) Muhterem Müslümanlar ! İbadet etmek , insanlar için manevi bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın nasıl karşılanacağı ile ilgili esaslar din de açıklanmıştır.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Huzur Bulduğumuz Mekan-Camiler (Hutbe)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Huzur Bulduğumuz Mekan-Camiler (Hutbe)  Muhterem Müslümanlar !

  İbadet etmek, insanlar için manevi bir ihtiyaçtır. Bu ihtiyacın nasıl karşılanacağı ile ilgili esaslar dinde açıklanmıştır. İbadetlerden bazıları ferdi, bazıları da cemaat halinde yerine getirilmektedir. İslam dini, cemaate devam edilmesini teşvik etmiş hatta Cuma ve bayram namazları gibi bazı ibadetlerde cemaati şart koşmuştur. Ayrıca beş vakit namazın cemaatle kılınmasını daha faziletli saymıştır.

  Muhterem Müslümanlar !

  Camiler; tarih boyunca, insanlık için en önemli hizmetler görmüştür. Müslümanlar İslam’ın ilk günlerinden itibaren, camiye yönelmişler, burada ibadet etmişler ve İslam’ı öğrenmişlerdir. Maddi ve manevi sıkıntılardan arınmışlarıdır. Kötülüklerden uzaklaşmışlar, iyiliğin yolunu tutmuşlardır. Sözleri ve özleri bir, huyları gibi çevreleri de tertemiz hayatları düzenli ve işleri dürüst bir toplum seviyesine ulaşmışlardır.

  Hz. Peygamberimiz (s.a.v.), hicretinde daha Medine’ye varmadan Kuba mescidini, Medine’ye ulaşınca da ilk iş olarak mescid-i Nebi’yi, bizzat çalışarak ve teşvik ederek inşa etmeleri dinimizde cami ve cemaate verilen önemi ortaya koymaktadır.(3) Cami yapmakla ilgili olarak, Peygamberimiz: “Bir kimse, Yüce Allah’ın rızasını gözeterek, bir mescit inşa ederse, Allah’ da ona Cennet’ te bir köşk hazırlar .” (4) buyurmuştur.

  Ecdadımız, işte bu inançla camiler inşa etmiş, namazlarını da cemaatle kılmaya özen göstermişlerdir. Çünkü: Camilerin ruhu ve zineti cemaattir. Camiler Allah katında en sevimli mekanlardır. Camilere cemaat olmak ise, maddi ve manevi bakımdan o kutsal mekanları imar ve ihya etmek demektir.

  Değerli Mü’minler !

  Dinimizin ibadet, itikat ve ahlak esaslarının öğretildiği, din hizmetlerinin sunulduğu, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın mekanları olan camilerimizle aramızdaki bağları sıcak tutalım. Çocuklarımızı da camilere alıştıralım. Onların temiz kalplerine, din, iman, vatan, bayrak, devlet ve Milet sevgisini yerleştirelim. Camilerimizi cemaatsiz bırakmayalım.

  Hutbemi okuduğum ayet-i Kerimenin meâliyle bitirmek istiyorum: “Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekatı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur.”

  Cenâb-ı Allah Cümlemizi Allah’ın evleri olan camilerimizi ibadet ve tatlarıyla imar eden gerçek mü’minlerden eylesin. Amin.


  1-Tevbe,9/18
  2-Müslim, Mesacid 24, I,378
  3-Buhari, ezan, 46, 1/165
  4-Müslim, Mesacid, 24,378

  Murat ERDAL SİİRT : İmam-Hatip

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hutbe Nedir Kısaca, Hutbe Ne Demek
 3. Camiler Haftası İle İlgili Hutbe - Camiler Haftası
 4. Dünyadaki En Güzel Camiler, Mosques in the world, the mosque Pictures, Muhteşem Camiler, D
 5. Huzur Kitap Özeti, Huzur Kitabın Konusu
 6. Cuma Hutbesi, tarifi ve Hutbe duaları nelerdir? Cuma namazında okunan hutbe duaları hakkın
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri