Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Toplumda Din Görevlisinin Yeri (Hutbe) وَاَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلّٰهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللّٰهِ اَحَدًاۙ Muhterem Mü’minler! Müslümanların en samimi duygularını aktardıkları ve Allah ’a en yakın

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Toplumda Din Görevlisinin Yeri Hutbe

  Sponsorlu Bağlantılar
  Toplumda Din Görevlisinin Yeri (Hutbe)


  وَاَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلّٰهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللّٰهِ اَحَدًاۙ


  Muhterem Mü’minler!

  Müslümanların en samimi duygularını aktardıkları ve Allah’a en yakın oldukları zaman, namaza durunca secdeye vardıkları zamandır. Secde de insan samimidir, mutludur ve duygu yüklüdür. Çünkü orası yaratanına kulluk zevkinin doruk noktaya ulaştığı yerdir. Rabbimiz ayeti kerimede; “Şüphesiz (secde edilen yerler) mescitler, Allah'ındır. O halde Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin.”[1] buyuruyor.

  Bir insan için kalp nasıl hayati bir önem taşıyorsa bir müslüman için de mescid ve camiler öyle hayatidir. Hicret ettiğinde, Peygamber Efendimizin Medine’ye varır varmaz daha ayağının tozuyla mescid inşa etmesi dikkat çekici bir olay değil midir?

  Yani camiler müslümanların kalbidir, ruhudur. Müslümanın hayatından camiyi koparıp alırsanız yaşayamaz. Ruhu sıkılır, kalbi daralır ve nefes alamaz olur. Onun içindir ki Rabbimiz; “Allah’ın mescitlerinde onun adının anılmasını yasak eden ve onların yıkılması için çalışandan kim daha zalimdir?...” [2] buyurarak bizi ikaz ve ihtar etmiştir.

  Kıymetli Müslümanlar!

  Bununla beraber Sevgili Peygamberimiz, mü'minleri daima cemaat olmaya teşvik etmiş, hatta mazeretsiz olarak camiye, cemaate gelmeyenleri kınamıştır. Bir İmamın önderliğinde cemaatle kılınan namazın tek başına kılınan namazdan daha faziletli olduğunu ifade etmiş, evinde abdest alarak mescide giden kimsenin attığı her adımın günahlarının silinmesine ve derecesinin yükselmesine vesile olacağını belirtmiştir.

  Elbette mescitler, camiiler ve buraların süsü olan cemaat dinimizde bu kadar önemli bir yere sahipken, cemaatle ibadet etmenin en önemli unsurlarından biri olan din görevlisinin önemini de unutmamak gerekir. Bugünkü anlamda kadrosu ne olursa olsun camide hizmet veren bütün din görevlilerinin ortak bir adı vardır; o’da imamdır. İmam önder demektir. İmam bu gün ki anlamıyla sadece camiyi açıp kapatan değil, gönlünü herkese açık tutan insandır. Din görevlisi; gece-gündüz, yağmur-çamur demeden, tatil nedir bilmeden, baharı-yazı hatırlamadan, inanan inanmayan ayrımı yapmadan, insanlara hizmet eden model insandır.

  Bunun için yaptıkları şey, bazılarının dediği gibi, topu topu günde toplam bir saat görev yapan insan değildir. Onlar, sosyal hayatın her safhasında insanlarla iç içe olan, sosyal problemlere çözüm bulmaya çalışan, topluma yön veren, sağlıklı düşünen, ilme ve bilime önem veren, aklıselim insanlardır. Gazali hazretleri imamdır. Ebu Hanife hazretleri imamdır. Şafi, Malik ve Ahmed bin Hanbel hazretleri imamdır. İmamlık bir meslek ise, belki de ulaşılabilecek en ulvi meslektir.

  Din görevlisi, mihrapta imam, rahlede hafız, minberde ve kürsüde vaizdir. Bazen de kazma ve kürekle çalışan insandır. Bazen yurt savunmasında Sütçü İmam gibi, milli mücadelede yurdunu düşmana teslim etmeyen bir önderdir. Çünkü ona göre, zulme ve haksızlığa sıkılan kurşun, karanlığa yakılan bir ışıktır.

  Hele hele Allah Resulü, imamdır. O varken kimse imam olmadı. Ondan sonra Hz. Ebu Bekir imamdı. Saltanat dövüşünde Ak Şemseddin imamdı. Çeçenlerin yiğidi Şeyh Şamil imamdı.

  Filmlerde gösterildiği gibi imam, kara cübbeli ve kirli sarıklı değildir. Kurtuluş savaşında vatanı düşmana peşkeş çeken hiç değildir. İmam günah listesi tutan değil, günahlardan insanları tevbeye çağıran insandır. Kara cehenneme odun değil, ak cennete kâmil toplum hazırlayan insandır.

  Aziz Mü’minler!

  O halde günümüz insanı, caminin ve din görevlisinin önemini iyi kavramak ve önem vermek zorundadır. Cemaatsiz bir şekilde yalnızlığa terk edilen camiler ve çeşitli nedenlerle horlanan din görevlilerinin sorumluluğunu bu toplum idrak etmek zorundadır.

  Bu vesileyle 1-7 Ekim arası kutlanan Camiiler ve Din Görevlileri haftasının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

  [1] Cin, 72/18.
  [2] Bakara, 2/114.

  Mehmet Ali ŞAFAK Mrk. Sungur Bey Cami İ.H NİĞDE

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yaşadığınız Yerleşim Yeri Sizce Sahip Olduğu Hangi Özellikleri Sebebiyle Yerleşim Yeri Ola
 3. Hutbe Nedir Kısaca, Hutbe Ne Demek
 4. Cami ve Din Görevlilerinin Toplum Hayatındaki Yeri (Hutbe)
 5. Din Görevlisinin Görevleri, Sorumlulukları, Özellikleri
 6. Cuma Hutbesi, tarifi ve Hutbe duaları nelerdir? Cuma namazında okunan hutbe duaları hakkın
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  Değerli Bilgiler için Allah sizden razı olsun 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri