Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İslam'da Hoşgörü ve Kardeşlik İle İlgili Hutbe Muhterem Müslümanlar! Şüphesiz ki mü’minleri birbirine bağlayan en güçlü bağ kardeşlik bağıdır. Yüce Allah , okuduğum ayet-i kerimede
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İslam'da Hoşgörü ve Kardeşlik İle İlgili Hutbe

  Sponsorlu Bağlantılar
  İslam'da Hoşgörü ve Kardeşlik İle İlgili Hutbe


  Muhterem Müslümanlar!

  Şüphesiz ki mü’minleri birbirine bağlayan en güçlü bağ kardeşlik bağıdır. Yüce Allah, okuduğum ayet-i kerimede, “mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki, size merhamet edilsin”(1)

  buyurarak iman edenler arasındaki kardeşlik bağını inanç temeline oturtmuştur. Yine bu mesajda mü’minlerin arasında oluşabilecek her türlü husumetin giderilmesi gerektiğini, ancak bu şekilde Allah’ın rahmetine ulaşılabileceğini bizlere haber vermiştir.

  Değerli Kardeşlerim!

  İslam’ın ortaya koyduğu kardeşlik anlayışı, toplumsal dayanışma ve huzuru tesis ederek toplum fertlerinin birlikte yaşamalarını hedeflemektedir. Dinde kardeşliğin en güzel örneğini bize Hz. Peygamber (sav) döneminde onunla birlikte yaşamış ashab-ı kiram vermiştir. Ayet ve hadislerle bize haber verilen Muhacir-Ensar ilişkisi, kardeşliğin ve hoşgörünün yaşanmış en güzel örneğidir.

  Sevgili Peygamberimiz, bir kısmını hutbemin başında okuduğum hadis-i şeriflerinde şöyle buyurmaktadır: “Müslüman, Müslüman’ın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu yalnız bırakmaz. Bir kimse Müslüman kardeşinin ihtiyacını karşılarsa, Allah da ona yardım eder. Bir kimse bir Müslüman’ın sıkıntısını giderirse, Allah da kıyamet günü onun sıkıntılarından birini giderir. Bir kimse din kardeşinin ayıbını örterse, Allah da kıyamet gününde onun ayıbını örter.”(2)

  Aziz Cemaat!

  Sevgi ve kardeşlik, Hz. Peygamber’in hayatında önemli bir ilke olmuştur. Hz. Peygamber (sav), İslam Dini’ni tebliğ ederken renk, ırk, dil, cinsiyet farkı gözetmemiş; tüm inananları kardeş ilan etmiştir. O gün gerçekleştirilmiş olan İslam kardeşliğine bugün bizler daha çok ihtiyaç duymaktayız. Farklı kökenlerden gelen insanların bir arada yaşadığı günümüz toplumunda arzu edilen birlik ve beraberliğin sağlanması, birbirimize göstereceğimiz hoşgörü ve sevgiyle mümkündür. Yaratıcımız “bir” olduğuna göre, yaratılan her insan da yaratandan ötürü sevgi ve merhamete layıktır. Yaratıcımızın bizlere verdiği değerin farkında olmalı ve ilahi rızayı kazanabilmek için birbirimizi sevmeliyiz. Sevgili Peygamberimiz,iman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş olmazsınız”(3) buyurarak, iman ile insan sevgisi arasındaki bağa dikkat çekmiştir.

  Dinimizin başlıca hedeflerinden birisi de barış ve uzlaşmaya dayalı, sevgi-saygı ve kardeşliğin hakim olduğu, huzurlu bir toplum oluşturmaktır.

  Değerli Mü’minler!

  İslam Dini’nin birer temsilcisi olarak öncelikle bizler bu prensipleri hayatımızda yaşamaya gayret edelim. Birbirimizi Allah için sevelim, hoşgörülü olalım, affedelim. Rabbimizin bizlerden istediği gibi kardeşler olarak yaşayalım.

  Hutbemi Hz. Peygamberin şu sözleriyle bitiriyorum: “Birbirinizin eksikliğini görmeye ve işitmeye çalışmayın; birbirinizin özel ve mahrem hayatını araştırmayın; menfaatte benlik yarışına girmeyin; birbirinizi çekememezlik etmeyin; birbirinize buğz etmeyin; birbirinize sırt çevirmeyin; ey Allah’ın kulları kardeş olun!”(4)

  1. Hucurat; 49/10.
  2. Riyazü’s-Salihin; 1/284.
  3. Müslim; İman, 22.
  4. Müslim; Birr, 9, IV, 1975.

  Pazartesi, 13 Eylül 2018 21:00 Saliha KELEŞ / ANTALYA il Vaizesi 17.09.2018 Tarihli Hutbesidir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Trafikte Hoşgörü İle İlgili Kompozisyon
 3. Trafikte Hoşgörü İle İlgili Yazı
 4. Hoşgörü İle İlgili Kompozisyon Örnekleri
 5. Kardeşlik Manileri - Kardeşlik İle İlgili Maniler
 6. Hoşgörü İle İlgili Kısa Cümleler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri