Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kedilerde Hepatıc Lıpıdosıs (karaciğer Yağlanması) kedilerde Hepatıc Lıpıdosıs (karaciğer Yağlanması) - Kedilerde Karaciğer Hastalıkları Kedi Sağlığı Hepatic lipidosis , kedilerde en sık görülen karaciğer hastalıklarından

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kedilerde Hepatıc Lıpıdosıs (karaciğer Yağlanması)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kedilerde Hepatıc Lıpıdosıs (karaciğer Yağlanması)
  kedilerde Hepatıc Lıpıdosıs (karaciğer Yağlanması) - Kedilerde Karaciğer Hastalıkları Kedi Sağlığı  Hepatic lipidosis, kedilerde en sık görülen karaciğer hastalıklarından biridir. Ev hayvanları arasında yalnızca kedilerde rastlanan bir hastalıktır.

  Karaciğer yağlanması, kedinin stres ya da başka bir nedenden dolayı yemek yemeyi bırakması üzerine ortaya çıkar. Bir kedi birkaç gün boyunca yemediği takdirde kedinin vücudu enerji üretmek için yağları kullanmaya başlar. Ne var ki, kedinin metabolizması yağları gerektiği şekilde işleyemediği için yağ hücreleri karaciğerde birikme yapar ve karaciğerin işlevini yerine getirmesine engel olur. Karaciğer yağlanması hayati tehlike içeren bir durumdur ve zamanında müdahale edilmezse ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden, kedi ne sebeple olursa olsun bir günden fazla yemek yemediyse derhal veterinere başvurulmalıdır. Zira karaciğer yağlanması çok hızlı bir şekilde ilerleyebilir.

  Hastalık her cins ve yaştan kedide görülmekle birlikte, obez kediler daha çok risk altındadır. Karaciğer yağlanması, başka karaciğer hastalıklarına eşlik edebilir.

  Belirtiler:

  Hastalığın nedeni ve en açık görülen belirtisi iştahsızlıktır. Karaciğer yağlanmasının ilk safhalarındaki bir kedi biraz kilo kaybeder, ayrıca su kaybı yaşayabilir, aşırı salya salgılayabilir ve kusabilir. Hastalığın ileri safhalarında kilo kaybı ciddi boyutlara ulaşır, diş etleri ve gözler sararır, hatta kedi nöbet geçirebilir. Eğer kedinizde bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz kedinizi acilen veteriner hekiminize götürün.

  Teşhis:

  Aşırı kilolu bir kedinin iştahını kaybetmesi, veteriner hekimin karaciğer yağlanmasından şüphelenmesine yol açacaktır. Fiziksel muayene sonucunda kas kitlesinde azalma ve sarılık olduğu görülürse bu, büyük olasılıkla bir karaciğer hastalığı olduğu anlamına gelir. Veteriner hekiminiz karaciğer fonksiyonlarının ne kadar azaldığını görebilmek için kan testleri yapacaktır. Karaciğer enzimlerinde artış olup olmadığı ve kolesterol seviyesi laboratuar bulgularında ortaya çıkacaktır. Karaciğer biyopsisi sonucunda karaciğer hücrelerinin içinde ve çevresinde yüksek seviyelerde yağ görülmesi, kedide karaciğer yağlanması olduğuna işaret eder.

  Tedavi:

  Karaciğer yağlanması, özellikle de ilk safhalarda teşhis edildiğinde, tedavisi mümkün bir hastalıktır. İyi bir tedavi sonucunda kedilerin yüzde 70 ila 80'i hastalığı atlatır. Tedavi edilmediğinde ise hastalık hızla ilerler ve mutlaka ölümle sonuçlanır. Başarılı bir tedavi için kedinin iştahı yerine gelene kadar yoğun besin takviyesi gereklidir. Bu sayede kedinin temel beslenme ihtiyaçları karşılanacak, karaciğerin kendi kendini yenilemesi kolaylaşacak ve hastalık yüzünden ortaya çıkan metabolik dengesizliklerin düzelmesi sağlanacaktır. Tedavi sırasında da, sarılık ya da nöbet geçirme gibi hastalığın ileri safhalarına işaret eden belirtiler görüldüğü takdirde hiç vakit geçirmeden bir veteriner hekime başvurulmalıdır.

  Önlem:

  Bu hastalık aşırı kilolu kedilerde çok daha yaygın görülür, zira bu kediler kilo sorunu olmayan kedilere oranla yağ işlemeye daha yatkın olurlar. Kedinizde karaciğer yağlanması hastalığının ortaya çıkmaması için alınacak en iyi önlem kedinizin sağlıklı bir vücut ağırlığında kalmasını sağlamaktır. Veterineri hekimniz size etkili bir kilo kontrolü için uygun diyeti önerecektir.
  Kedinizin doğru ve dengeli beslenmesini, sürekli egzersiz yapmasını ve bolca su içmesini sağlayarak uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini ve karaciğer yağlanması gibi hastalıklara yakalanma riskinin düşük olmasını garanti edebilirsiniz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Engelli kedilerin bakımı - kedilerde yaşam - sağır kediler - engelli doğan kedilerde evde
 3. Karaciğer Koruyucu Diyet Nedir - Karaciğer Koruyucu Diyet Hakkında - Karaciğer Hastalıklar
 4. Erkek Kedilerde Kısırlık Erkek Kedilerde Kısırlık sorunu - Erkek Kedilerde Kısırlık tedavi
 5. ibrahim saraçoğlu – karaciğer için bitkisel öneriler – karaciğer hastalıkların
 6. Ender Saraç karaciğer yağlanması, Karacaciğer yağlanmasını engelleyen diyet, Karaciğer yağ
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri