Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

ASLAN. Gösterişli yapısı , gücü ve yırtıcılığı nedeniyle "ormanlar kralı" olarak anılan as-lan (Panthera leo , eskiden Leo leo) , kedigiller olan uzunluğu 3 metreyi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Aslan (Panthera leo)

  Sponsorlu Bağlantılar
  ASLAN. Gösterişli yapısı, gücü ve yırtıcılığı nedeniyle "ormanlar kralı" olarak anılan as-lan (Panthera leo, eskiden Leo leo), kedigiller olan uzunluğu 3 metreyi aşar, ağırlığı da 225 kilogramı bulur Bugün aslan daha çok bir Afrika hayvanı-dır. Gerçekten de aslanların çoğu bu kıtanın güneyinde ve doğusunda, az bir bölümü de Hindistan'ın kuzeybatısındaki Gir Ormanı'n-da koruma altında yaşar. Oysa İS 500 yıllarına kadar Avrupa'da da aslanlar yaşıyordu.

  Erkek aslan, iri kafasını ve güçlü omuzları-nı örten gür yelesiyle dişisinden kolayca ayırt edilir. Ama bütün erkek aslanların yelesi aynı büyüklükte değildir; hatta bazılarında hiç yele olmayabilir. Aslanların postu genellikle altın sarısı ya da kızıl kahverengi, sırtları gövdeleri-nin alt bölümlerinden, yeleleri ise hemen her zaman postun öbür bölümlerinden daha koyu renktedir. Dişiler erkeklerden hem daha kü-çük yapılı, hem de daha açık renklidir.
  Bütün kedigiller gibi aslanın pençeleri de yumuşak tabanlıdır ve gerektiğinde içeri çeki-lebilen güçlü tırnaklarla donatılmıştır. Uzun kuyruğunun ucundaki püskülün arasında da mahmuza ya da tırnağa benzeyen bir oluşum vardır; ama bunun ne işe yaradığı bugüne kadar açıklanamamıştır.

  Kumluk ya da kayalık düzlüklerde ve sey-rek ağaçlı açık otlaklarda yaşayan aslanların rengi, güneşte kavrulan arazinin ve bitki örtüsünün rengiyle tam bir uyum içindedir. Bu hayvanlar genellikle bir ya da birkaç ailelik gruplar halinde yaşarlar. Gırtlaktan çıkan ve gök gürültüsünü andıran kükremele-ri daha çok akşam saatlerinde ya da gün doğarken duyulur.

  Bütün gününü kayaların ve ağaçların gölge-sinde yatarak ya da uyuyarak geçiren aslan genellikle geceleri avlanır. Başlıca avı, ovalar-da sürüler halinde otlayan zebra, ceylan antilop ve gnu gibi memeli hayvanlardır. Avını ya bir su birikintisinin yanında pusuya yatarak bekler ya da otladığı sürece sezdirme-den, sabırla izler. En uygun durumu yakaladı-ğında avının üzerine yıldırım hızıyla atlayıp yere düşürür ve tek bir pençe vuruşuyla hayvanı bir anda öldürür. Güçlü kuvvetli bir erkek aslan, at büyüklüğünde bir hayvanı dişleriyle çekerek sürükleyebilir. Aslanlar ge-nellikle gruplar halinde avlanır ve bazıları pusuya yatarken, öbürleri avı onlara doğru kovalar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aslan,Rüyada Aslan Görmek Nedir?
 3. Gülcan Aslan fotoğrafları, Gülcan Aslan hakkında bilgi, Gülcan Aslan biyografi, Gülcan Asl
 4. Aslan payı ne demek, Aslan payı anlamı, Aslan payı nedir, Aslan payı deyimi
 5. Aslan ve Ceylan Hikayesi Slaytı - Aslan ve Ceylan Hikayesinden Çıkarılacak Nasihat ile ilg
 6. Aslan ile çakalın hikayesi - aslan ve çakal
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri