Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Platonun Siyaset Felsefesi Platonun Siyaset Felsefesi Hakkında Bilgi Ünlü Yunan filoofu Sokrates'in öğrencisi Platonu siyaset felsefesinin kurucu isim lerinden biri saymak mümkün. ünlü filosofun Devlet
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Platon Siyaset Felsefesi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Platonun Siyaset Felsefesi

  Platonun Siyaset Felsefesi Hakkında Bilgi


  Ünlü Yunan filoofu Sokrates'in öğrencisi Platonu siyaset felsefesinin kurucu isimlerinden biri saymak mümkün. ünlü filosofun Devlet isimli eseri siyaset felsefesinin başucu kitabı olmuştur.

  Platon'un felsefesini, beş önemli kuram içerisinde toplamak mümkündür. Bunlar, “bilgi”, “idealar”, “ruhun ölümsüzlüğü”, “evrendoğum” (Cosmogonie, Cosmogony - Evren'in oluşumunu inceleyen bilim dalı) ve “devlet” ile ilgili kuramlarıdır.Platon, bütün yaşamı boyunca hocası Sokrates'den edindiği ilham ile gerçek bir ahlakçı olarak kalmış, tüm bu kuramları, etik ağırlıklı görüşlerle irdeleyerek geliştirmiştir. Sokrates ve Platon'a göre felsefenin ana ereği, insanın mutluluğu ve yetkin yaşamının sağlanmasıdır. Yetkin bir yaşam, ancak erdemli bir hayat sürmekle elde edilebilir. Erdemin temeli “bilgi”, özü “idealar kavramı”, gerekçesi “evrendoğum”, güvencesi “ölümsüzlük”, yaşamsal sığınağı “devlet”tir.

  Platon, elli yıllık uzun bir süre boyunca bu kuramsal yapıyı düşünmüş, ilintili felsefi meselelerle didişmiş ve bu arada görüşlerini düzeltip olgunlaştırmıştır. Bu yüzden Platon felsefesinin incelenmesi açısından en akılcı yol, bu değişim ve gelişmeyi takip ederek, öğretinin geçirdiği evreleri anlamaya çalışmaktır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Farabi'nin Siyaset Felsefesi
 3. Platon'un (eflatun) Felsefesi
 4. Ahlak Felsefesi Nedir, Ahlak Felsefesi kısaca bilgi
 5. Siyaset Felsefesi Nedir?
 6. Siyaset üzerine özlü sözler, siyaset hakkında sözler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri