Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Güneydoğu Anadolu bölgesinde hangi el sanatları yapılır Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yapılan el sanatları.. Mar din El Sanatları Semercilik Nalburculuk Testicilik Çanak ve Çömlekçilik(bardak çömlek küp

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Güneydoğu Anadolu bölgesinde hangi el sanatları yapılır

  Sponsorlu Bağlantılar
  Güneydoğu Anadolu bölgesinde hangi el sanatları yapılır

  Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yapılan el sanatları..

  Mardin El Sanatları

  Semercilik NalburculukTesticilik Çanak ve Çömlekçilik(bardak çömlek küp saksı vb. ürünler) Merkez ve Midyat ilçelerinde çok eski yıllardan beri devam eden bir sanat dalıdır. Yörenin kırmızı toprağı küp yapımcılığına uygun olduğu için bu sanat dalı bu ilçelerde gelişme göstermiştir. Testiler aynı zamanda evlerin kubbeli tavanlarında da kullanılmıştır.
  Çok eski bir geçmişe sahip olan iğne oyası göz nurunun el maharetiyle bütünsel bir güzellik sergilendiği bazen masa örtülerinde veya oda takımlarında kırlent yazma çevrelerinde yaka ve benzeri aksesuarda motiflenen ayrı bir sanat dokusudur.

  Basmacılık kök boya ile elle yapılmış tahta kalıpları kullanmak suretiyle şekillenmektedir. Bu sanat daha çok nevresim perde masa örtüsü bohça ve tablo gibi ürünlerin yapılmasında kullanılır.
  Bakırcılık ve Kalaycılık Mardin merkezinde önemli diğer sanat dalları gibi ayrı bir ihtimamla şehrin özel dokusunda yer bulan kendi adıyla anılan çarşısında yüzyıllardan beri varlığını sürdürmektedir. Bakırcılıkta ürünlerin ortaya çıkması son derece ağır şartlarda gerçekleşmekte ve işin tamamı el gücüne dayanmaktadır. Burada bir çok sofra takımı çanaklar kaşık kepçe kevgir sini leğen yemek tencereleri kazanlar güğümlü ibrik denilen ibrikler su güğümü vb. mutfak eşyaları üretilmektedir.

  Tahta yontma sanatı Mardin'de taş oymacılığı kadar meşhurdur. Kapı mimber divan takunya tarak kanepe konsol gelin sandığı gibi alanlarda kendini göstermektedir.


  Gaziantep El Sanatları

  KilimcilikKutnuculukAba DokumacılığıZurnacılıkBakırcılıkSedefcilikGümü ş İşlemeciliğiYemenicilikAntep İşi El İşlemesikuyumculukküpçülük..


  Adıyaman El Sanatları

  Adıyaman ilçe ve köylerinde halı kilim heybe hurç gibi yöre insanımızın sanat ve estetik zevkini el becerisini yansıtan geleneksel el sanatları hem halkımızın kendi ihtiyaçlarını karşılamak hem de turistik meta olarak üretilmektedir. . Bunun yanında genç kızlarımızın sözü dili sayılabilecek yazma oyaları kanaviçe nakışlarından yöremizde büyük önem ve değere sahiptir.

  Günümüzde gelişen teknoloji karşısında varlığını koruyamayan köşkerlik ( yemenicilik ) hemen hemen yok olmuştur.


  Diyarbakır El Sanatları

  Kuyumculuk ve bakırcılık..
  Diyarbakir’in en önemli sanatlarindan birisi kuşkusuz kuyumculuktur. Hala eski tip törelerini sürdüren ailelerden işlenmis ayna gülabdan nalin ve ziynet takılarını korumak için Pestahtah" adi verilen gümüs işlemeli sandıklar bulunmaktadır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Güneydoğu Anadolu bölgesinin şivesi, Güneydoğu Anadolu bölgesinde konuşulan şive
 3. Güneydoğu Anadolu Bölgesinin madenleri, Güneydoğu Anadolu bölgesinde hangi madenler çıkarı
 4. Güneydoğu Anadolu bölgesinde hangi iklim görülür, Güneydoğu Anadolu Bölgesinin iklim Tipi
 5. Güneydoğu Anadolu bölgesinin meyveleri, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen meyveler
 6. Güneydoğu Anadolu Bölgesi Yemekleri / Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Ne yenir?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri