Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

GÖZ DAMLALARI NASIL KULLANILIR? GÖZ DAMLALARINI kullanmak başlangıçta biraz zor olabilmektedir. En kolay yol başı geriye atıp , alt göz kapağını aşağıya çekerek damlatılabilir. Bu

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Göz Damlaları Nasıl Kullanılır?

  Sponsorlu Bağlantılar
  GÖZ DAMLALARI NASIL KULLANILIR?
  GÖZ DAMLALARINI kullanmak başlangıçta biraz zor olabilmektedir. En kolay yol başı geriye atıp, alt göz kapağını aşağıya çekerek damlatılabilir. Bu alt kapağa bastırıp aşağıya çekilerek ya da iki parmakla tutlup çekilerek yapılır. Bu göz kapağıyla göz arasında bir cep oluşturur. Buraya tek bir damla damlatıldıktan sonra burun köküne göz kenarından bastırmak gerekir. Bu ilacın vücuda karışmasını engelleyip yan etkilerinin oluşması engellemektedir.
  DAMLA KULLANMADAN ÖNCE NELER YAPILMALIDIR?
  1.Damla kullanmadan önce ellerinizi su ve sabunla yıkayınız.
  2.Damlalardan bazıları kullanılmadığı zaman dibe çökmektedir. Etiketine bakarak bu tip damlaları kullanmadan çalkalamak gerekir.
  3.Nasıl damlattığınız görmek için damlalarınızı ayna karşısında kullanırsanız daha güvenli olacaktır.
  4.Damlatmadan önce temiz bir bezle gözlerinizi silerek gözdeki akıntıyı temizleyiniz.
  5.Damlanın ucuna bakarak kırık veya çatlak olmadığından emin olunuz.
  6.Damlanın ucuna elinizi dokunmayın.
  7.Damlanın kapağı açıldıktan sonra yere temas etmemelidir. Yere temas ederse mikrop kapabilir.


  İLACIMI NASIL DAMLATMALIYIM?


  1.Başınız geriye doğru eğdikten sonra alt göz kapağını aşağıya çekin ve bu sırada yukarı doğru bakın (Şekil 1).
  2.Damlalığı göz hizasından yukarı tutun ve yavaşca sıkıştırarak alt göz kapağın içine 1 damla damlatın(Şekil 2).
  3.Damlalık ucunu gözünüze, göz kapağı veya kirpiklere değdirmeyin. Göze temas ederse gözünüzü tahriş edebilir. Göz kapağına dokunursa damla mikrop kapabilir.
  4.Damlattıktan sonra gözlerinizi bir müddet kapalı tutun ve daha sonra birkaç defa kırparak ilacın gözde dağılmasını sağlayın.
  5.Gözden dışarı akan ilacı peçeteyle silin.

  İLACIMI DAMLATTIKTAN SONRA NE YAPMALIYIM?


  1.Damlanın ucunu yıkamayın veya temizlemeyin ve kapağını kapatın.
  2.Ellerinizi yıkayarak kalan ilacı uzaklaştırın.
  3.Birden fazla damla kullanacaksanız ikinci damlayı damlatmadan önce en az 3 dakika bekleyin. Böylece ilk damla göze dağılmış olur ve aynı zamanda ikinci damlanın birinci damlayı gözden uzaklaştırmasını engellemiş olursunuz.
  4.Damlalarınızı başka birisine vermeyin başkasının damlasını kullanmayın.

  KONTAKT LENSLER VE DAMLA KULLANIMI

  Damlaların içerisindeki bazı maddeler kontakt lensler tarafından emilmektedir ve bu maddeler gözde olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle kontakt lensler takılıyken damla kullanılmamalıdır. Genel olarak kullanılan damlaların içinde BENZALKONYUM varsa tedaviniz bitene kadar lenslerinizi takmayın. Damladan sonra lens takacaksanız en az 15 dakika bekleyiniz.

  DAMLALAR ARABA KULLANIMINI NASIL ETKİLER?

  Damlalar bazen geçici bulanık görmeye neden olurlar. Bu nedenle görme normale gelene kadar araç ve tehlikeli makineler kullanılmamalıdır.

  DAMLA VE GÖZLERDE BATMA OLUŞUMU


  Damla kullanılır kullanılmaz batma ortaya çıkabilir. Bu normal olarak çok kısa sürer. Bazı kişilerde damlalara karşı alerji olabilir. Bu durumda batma, yanma ve kanlanma aşırı olabilir. Gözünüzde şiddetli yanma, batma ve kanlanma olursa veya şikâyetleriniz artırırsa doktorunuza bilgi verin.

  HAMİLE VE EMZİRENLER NASIL DAMLA KULLANMALIDIR?

  İlaçlar damlatıldıktan sonra kana karışmaktadır. Hamileler veya emziren bayanlar damla kullanmadan doktorlarından bilgi almalıdır. Damla damlattıktan sonra birkaç dakika göz pınarına bastırarak kana geçen ilaç miktarı azaltılabilir.
  GÖZ DAMLALARI NASIL SAKLANMALIDIR?


  Göz damlaları genelde oda sıcaklığında saklanması yeterlidir bununla birlikte buzdolabında saklanması gereken bazı damlalar vardır. İlaç bilgilerinden bunu kontrol edin.
  DAMLALARIN SON KULLANMA TARİHİ

  İlacın kutusunda yazan son kullanma tarihine kadar kullanılmalıdır. Damlalar açıldıktan sonra üzerine kullanılmaya başladığınız tarihi yazın.
  Damlalar açılana kadar sterildir yani içerisinde mikrop bulunmaz. Şu anki uygulamada ilaç kutusu açıldıktan sonra 4 hafta kullanılması önerilmektedir. Bununla birlikte bu kanaat damlaların cam şişelerde hazırlanıp cam pipetlerin kullanıldığı ve ilaçların koruyucu madde içermediği önceki zamanlara dayanmaktadır. Güncel çağdaş tekniklere göre imal edilen damlalarla ilgili bildiğimiz kadarıyla araştırma yapılmamıştır. Bu uygulama bir israf gibi gözükmektedir ve hastalara ve sağlık sistemine maliyeti artırmaktadır.


  Uzman doktorlardan bazıları hastalarının damlaları 2 aya kadar kullanmasına izin vermektedir ancak bu uygulamayı destekleyici çalışmalara ihtiyac vardır. Hastaların bazıları gözyaşı damlaları gibi bazı ilaçları ara sıra ihtiyaç duydukca damlatmaktadır. Bu durumlarda mikrop kapma tehlikesi göz önüne alınarak damlalar uzun süreli elde tutulmamalıdır.

  Damla içindeki koruyucu maddelere alerjisi olan hastalar koruyucu içermeyen tek-dozluk damlalar kullanabilir

  DAMLAMIZI UNUTURSAK NE YAPALIM?


  Tedavinizde eğer bir dozu kaçırırsanız hatırlar hatırlamaz damlanızı kullanın ve diğer dozu zamanı gelince damlatın.
  DAMLAYI BOĞAZIMDA HİSSEDİYORUM


  Damalar gözyaşı kanalından genzimize ve oradan buruna akar. Bu nedenle ağzınızda damla tadını veya boğazınıza damlanın geldiğini hissedebilirsiniz. İlaçların bazen kana geçmesi ciddi sorunlar oluşturabilir. Bunu engellemek için damlatır damlatmaz gözlerinizi kapatın ve işaret parmağınızla gözünüzün iç köşesine buruna doğru 1-2 dakika bastırın. Bu şekilde genize geçen ilacın miktearını ve kana geçecek ilaç miktarını azaltmış olursunuz.
  HER SEFERDE KAÇ DAMLA KULLANMALIYIZ?


  Bir seferde sadece tek damla kullanılmalıdır. İkinci bir damla birinci damlayı gözden uzaklaştırabilir veya ilacın yan etkisini artırabilir. İkinci damla genellikle gözden dışarı akmakyadır ve bu alerji yapabilir. Bunun yanında ikinci damla ilacın maliyetini ikiye katlayacaktır.

  DAMLALAR NE KADAR SIKLIKLA KULLANILMALIDIR?


  İlacın yapısı ve hastalığın durumuna göre ilaç damlatma sıklığı değişir. İltihab veya enfeksiyon ağır olduğunda her yarım saatte 1 damla olacak kadar sık damlatılması gerekebilir. Bunun yanında bazı glokom ilaçları günde 1 defa kullanılmaktadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Su Damlaları Neden Küreseldir Kısaca
 3. Noktalı virgül nerelerde kullanılır nasıl kullanılır neye göre kullanılır
 4. Yere Düşen Su Damlaları Nasıl Gökyüzüne Geri Döner
 5. Yere Düşen Su Damlaları Hangi Olay Sonucu Gökyüzüne Geri Döner
 6. Altın Çilek Bitkisi Nasıl Kullanılır, Altn çilek nasıl kullanılır, Altın Çileğin kullanımı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri