Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Kötü alışkanlıklarımızdan nasıl kurtulabiliriz? Yaratılışı gereği yeniliklere ve değişime açık olan genç lerin karşılaştıkları en büyük tehlikelerden birisi kötü alışkanlıklardır. Duygusal tabiatları ve farklılıklara olan
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Kötü alışkanlıklar nasıl kurtuluruz

  Sponsorlu Bağlantılar
  Kötü alışkanlıklarımızdan nasıl kurtulabiliriz?

  Yaratılışı gereği yeniliklere ve değişime açık olan gençlerin karşılaştıkları en büyük tehlikelerden birisi kötü alışkanlıklardır. Duygusal tabiatları ve farklılıklara olan istekleri sebebiyle kolayca kötü alışkanlıkların tuzağına düşebilirler.

  Nitekim birçok zararlı alışkanlık gençlik döneminde edinilir.

  Başta sigara içki uyuşturucu kumar olmak üzere birçok kötü alışkanlıklar sayabiliriz. Yüce Peygamberimiz (a.s.m.) bizleri kötü alışkanlıklardan sakındırmışzamanımızı güzel işlerle geçirmemizi istemiştir.

  Sigara hakkında mekruh hattâ haram diyen âlimler vardır. Çünkü bu husustaki hüküm kişinin durumuna göre değişir. Eğer geçim sıkıntısı çekiyor veya sağlığı açısından hayatî bir zarar veriyorsa elbette büyük günahtır.

  Sigara içmek en azından mekruhtur kötü görülmüştür. Çünkü hem hiçbir faydası yokturhem de sağlığa zararlıdır. Üstelik kokusuyla başkasına da zarar vermektedir.

  İçki ve kumarı yasaklayan kesin âyetler vardır. Peygamberimiz (a.s.m.) "Sarhoş eden her içki haramdır" buyurarak haram olan içkinin özelliğini belirtmiştir. Buna göreinsanları sarhoş etme özelliği olan her şey haramdır.

  Yine "Çoğu sarhoş edenin azı da haramdır" (Tirmizi Eşribe: 2) diyerek önemli bir soruyu cevaplamıştır. Günümüzde bazıları "Birada çok az alkol var. Bu da mı haram?" diyebilmektedir. İşte bu hadîs çoğu sarhoş eden bir şeyin az dahi olsa yasak olduğunu belirtmektedir.

  İçki hakkındaki bir başka hadîs de şöyledir:

  "Allah içkiye onu içene dağıtana satana satın alana üzümünü sıkana [îmal edene>kendisi için sıktırana taşıyana ve kendisine taşınana ve parasını yiyene lânet etsin." (Tirmizi Büyû: 58)

  Burada içkiyle ilgili on grup insan lânetlenmektedir ki sadece içmekten değil diğer 9 gruba girmekten de sakınmamız şarttır.

  Gençlerin temiz ve pâk zihinlerini aldatmak onları kendi pis menfaatlerine âlet etmek isteyen çevreler; sigara içki uyuşturucu ve kumarı çekici ambalajlarla süslü reklâmlarla sunmaktadırlar. Gençlerimizi tuzaklarına düşürüp kendi keselerini doldurmak isteyen kimseler kötü alışkanlıklara özendirmek için her vesileyi kullanmaktadırlar.

  Oysa gazete ve televizyonlardaki en acı ve en üzücü haberler hep kötü alışkanlıkların sonucudur. "İçki bütün kötülüklerin anasıdır" buyuran Peygamberimiz (a.s.m.) bizleri 14 asır önce uyarmıştır. Bu sese kulak verilmediği içindir ki her gün bir sürü cinâyethırsızlık gasp trafik kazası içki yüzünden olmaktadır.

  Kötü alışkanlıklardan korunmanın çaresi iyi bir dinî bilgi alıp İslâmı yaşamaktır. Çünkübu tür alışkanlıklar akıl kalp ve ruhun aç bırakılmasından kaynaklanır. Halbuki mânevî duygularımızı îman ve ibâdetle doyurursak her günümüzü dinimize hizmet etmek ve güzellikleri başkalarına aktarmak gayretiyle geçirirsek kötü alışkanlıklara ne ihtiyaç duyarız ne de zaman buluruz.

  En iyisi kötü alışkanlıklara hiç bulaşmamak tuzağa düşmemektir. "Canım ne olacakmış bir kere içiver tadına bak" veya "Düğünde herkes içer" gibi teşviklerde bulunanlarbizim dostumuz değil düşmanımızdır. Böyle diyerek verdikleri zararın farkında bile değillerdir. O sahte gülücük ve zevkler hem dünyada hem âhirette gözyaşına ve azaba dönüşecektir.

  Bazı düğün yaş günü eğlence partisi ve mezuniyet baloları; kötü alışkanlıkların tuzakları durumundadır.

  Bu tuzaklara bir kere yakalanırsak devamı gelebilir. Çünkü nefis his şeytan dâima kötülüğe teşvik eder.

  Bunun için kötü alışkanlıkların cirit attığı yerlerden uzak durmalıyız. Kahvehâne diskobar gibi yerler gençlerin dünyasını ve âhiretini karartan mekânlardır.

  Bunlardan uzak durup nezih yerlerde buluşup görüşmeliyiz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Kötü alışkanlıklar nasıl biter
 3. kötü alışkanlıklar nasıl başlar slayt
 4. Kötü alışkanlıklar nasıl önlenir
 5. Kötü alışkanlıklar nasıl bırakılır
 6. Kötü alışkanlıklar nasıl başlar
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri