Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

melek nedir kısa bilgi verirmisiniz Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Melek Nedir, Melek Ne Demektir, Melek manası Melek Gif Resimleri, Hareketli Melek resimleri Melekler, Minik
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 95      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Melek Nedir Kısaca

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Melek Nedir Özet

  Meleklere iman inanç esaslarından biridir. Melek, Allah tarafından nurdan yaratılmış insan gibi bir vucudu olmadığı için gözle görülmesi mümkün olmayan varlıktır. Kur’an’da meleklere imanın farz olduğunu bildiren ayetler vardır. Bunlardan birinde;

  “O Peygamber de kendisine Rabbinden indirilene iman etti, mü’minler de. (Onlardan) her biri, Allah’a, O’nun meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine inandı” (Bakara 285)şeklindedir. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 4. Melekler sözlükte, elçi, güç, kuvvet, haberci gibi anlamlara gelir. Dini terim olarak ise melek: Yüce Allah’ın yarattığı gözle görülmeyen varlıklar, demektir. Melekler , iyiliği , faydalı olmayı, güzel şeyleri sembolize çağrıştırır .


 5. DIRECTIONER.

  İslam'da Melekler

  İslam'da melek

  İslam'da Meleklerin Allah'ın emirlerini uygulamakla görevli nurdan yaratılmış varlıklar olduğu inanılır. Meleklere iman İmanın altı şartı arasındadır. Melekler insanlardan, kendilerine cüzi irade verilmemiş olmaları yönünden ayrılırlar.İslam'a göre meleklerin cinsiyeti de yoktur.

  Dört Büyük Melek

  Dört meleğin her biri belli bir görevi yerine getirmektedir. Aralarında bir hiyerarşik ilişki olmamakla birlikte Cebrail en büyük melek kabul edilmektedir.
  • Cebrail : İslamda dört büyük melekten biri olan Cebrail’in Peygamberlere vahiy getirmek, onlara Allah'ın emir ve yasaklarını bildirmekle vazifeli melek olduğuna inanılır. Cebrail’e 'Cibrîl, 'Rûh-ul-emîn', ', 'Nâmûs-ı ekber de denir.
  • Azrail : Eceli gelen insanların ruhlarını teslim alır. Melekü'l-Mevt, yani, ölüm meleği adı da verilir.
  • Mikail : İnsanların rızıklarını ulaştırmak ve Allah'ın iradesine göre tabiat olaylarını düzenlemekle görevli melektir.
  • İsrafil : Kıyamet günü, Sur üfleyecek olan melektir.

  Diğer melekler


  • Kirâmen Kâtibîn: Her insanın sağ ve sol omzunda yer alıp, yaptığı iyi ve kötü işleri kaydederler. Kiramen kâtibin insanın aklından geçen kötü işleri eyleme dökmediği müddetçe kaydetmezler. İyi işlerini ise niyet anında hemen iyilik hanesine yazarlar. Hafaza (koruma) melekleri ismiyle de anılırlar.
  • Münker ve Nekîr melekleri: Kabirde insanı sorguya çeken meleklerdir. Bu sorgu sonucuna göre kabir hayatının cennet veya cehennemde mi geçeceğini belirlerler.
  • Rıdvân: Cennetteki meleklerin başıdır.
  • Mâlik: Cehennemde görevli olan meleklerin başıdır. 6. DİRECTİON

  Beğendim mi desem ne desem...... Muhteşemmm


 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri