Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hamile likte hangi aşılar yapılmalı ? Hamile likte hangi aşılar yapılmalı ? Ölümlerin azaltılmasındaki en önemli etkenlerden biri anne nin , fetüsün ve yenidoğanın aşılanmasıdır.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı ?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı ?
  Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı ? Ölümlerin azaltılmasındaki en önemli etkenlerden biri annenin, fetüsün ve yenidoğanın aşılanmasıdır.


  Aşılama anne ve fetüsün sağlığını korurken aynı zamanda geçen pasif antikorlar sayesinde, yenidoğanın ilk altı ayında enfeksiyonlardan korunması sağlar. Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Senai Aksoy hamilelik sırasında yapılması gereken aşıları anlatıyor.
  Hamilelik esnasında inaktif (ölü) virüs ya da bakteri ve toksoid kullanılarak yapılan aşılamaların anne adayı ve bebek için bir risk oluşturmadığı biliniyor. Ayrıca emzirme dönemi boyunca da aşılama yapılmasının herhangi bir sakıncası yoktur.
  Hamilelerde aşılama genellikle 2.trimesterden itibaren yapılır. Aşılamadaki en önemli amaçlar şöyle sıralanabilir:
  Hamilelik sırasında fetüste konjenital malformasyon
  • Büyüme geriliği, ölü doğum ve nörolojik arazlara sebep olan enfeksiyonlardan korumak
  • Erken doğum eylemini azaltmak
  Hamilelikte daha şiddetli seyreden hastalıklardan anneyi korumak (influenza, hepatit B vb),
  • Yenidoğan enfeksiyonlarını azaltmaktır

  Hepatit B aşısı:
  Taşıyıcı annelerin bebeklerine doğum esnasında hastalık bulaştırmaları mümkün. Bu nedenle hepatit B taşıyıcı annelerin bebeklerine doğar doğmaz ilk 12 saat içerisinde hepatit B aşısı ve immunglobulini uygulanmalı. Eşi hepatit B taşıyıcı olan anne adayları hamileliğe kadar aşı yaptırmamışsa hamilelikte mutlaka aşılanmalı.
  İnfluenza (grip) aşısı:
  Grip aşısı her yıl oluşan antijene göre hazırlanan ölü virüs aşısıdır. Hamilelikte grip aşısı yaptırmanın herhangi bir olumsuz etkisi yoktur. Ayrıca grip aşısı emzirme döneminde de güvenle yapılabilir. Hamileliğinin 2. ve 3. trimesterini grip mevsiminde geçirecek olan tüm anne adaylarına grip aşısı yaptırmaları önerilir.

  Tetanoz aşısı: Daha önce aşı yaptırmamış anne adaylarının hamileliğin ikekşi ve üçüncü trimesterinde birer ay ara ile iki doz tetanoz aşısı yapılır. İlk aşıdan altı ay sonra üçüncü doz verilir. Daha önce tetanoz aşıları serisini tamamlamış hamilelere aşısının üzerinden 10 yıldan fazla süre geçmiş ise tek doz aşı yapılır. Yenidoğan döneminde bebekte gelişebilecek tetanoz %60 ölümcül olacağından, hastalığın önlenmesi için tetanoz aşısı çok önemlidir.  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Aşılar Bizi Hangi Hastalıklardan Korur
 3. Hamilelikte hangi aşılar yapılmalı?
 4. Hamilelik Öncesi Ve Hamilelikte Diş Sağlığı, Neler Yapılmalı
 5. Aşılar Hakkında Merak Edilenler Aşılar Hakkında - Ne Aşıları yaptırılır - Aşılar hangi has
 6. Hamilelikte vücutta değişiklikler, Hamilelikte vücuttaki sıkıntılı degişimler, hamilelikte
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri