Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yedi aylık bebeğin gelişimi nasıl olur , Yedi aylık bebek gelişimi hakkında bilgi 7.AY BEBEK GELİŞİMİ Bebeğinizin farklı gıdalarla beslenmeye alışması arzu edilen bir durumdur

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Yedi aylık bebek gelişimi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yedi aylık bebeğin gelişimi nasıl olur,
  Yedi aylık bebek gelişimi hakkında bilgi

  7.AY BEBEK GELİŞİMİ

  Bebeğinizin farklı gıdalarla beslenmeye alışması arzu edilen bir durumdur, ancak bu şimdilik çok da şart değildir, önemli olan bebeğinizin yemek yemekten keyif almasıdır. Düzenli olarak yeni yemekler vermeye devam edin. Değişik tatlar denemesini sağlayın, ancak “tabağını tertemiz yapmasını” veya bunun gibi hoşlanmayacağı şeyleri ondan talep etmeyin. İlgisini kaybettiğinde ve ağzından geri çıkardığında yeteri kadar yemiş demektir, ısrar etmeyin.

  Ebeveynler genelde bebeğin ana yemeğinin günün hangi saatinde verilmesi gerektiğini bilemezler. Besin değeri düşünüldüğünde bunun fazla önemi yoktur, ancak farklı yemekleri yiyebileceği zamana kadar et-sebze menüsü gün ortasında verilmelidir. Bir çok anne-baba bebeğin akşam yemeğinden önce yedirilip, sonra ailesi yemeğini yerken onlara mama sandalyesinde oturarak eşlik etmesini tercih eder. Ancak bunun yerine bebeği erkenden uyutup, sonra da sakin bir akşam yemeği yemek daha yerinde olabilir.Bu dönemde bebekler, önlerinde farklı yemek seçenekleri olduğundan biberondan sıkılabilirler. Eğer bir kaptan da yardımla içebiliyorsa, günde birkaç kez aldığı biberonu bırakabilirsiniz. Yine de bu konuda fazla aceleci olmayın-bazı bebekler hala emmeyi tercih edebilir ve birinci senenin sonuna kadar memeden kesilmeye hazır olmayabilirler.
  Bu dönemde ortaya çıkan bazı yeni davranış biçimleri de anne-babaları endişelendirebilir. Örneğin ayak parmağı emmek, hijyen nedeni ile endişe yaratabilir. Ancak ayaklar, bebek kendi başına yürümeye başlayana kadar (ki bu dönemde zaten ayak parmağını emmeyi çoktan bırakacaktır) el parmakları kadar temizdir.
  Kulaklarla oynamak tipik bir diş çıkarma göstergesidir. Artık bu çok belirgin bir hareket haline gelmiştir. Birçok bebek de diş çıkarırken alt dudağını emer. Diş çıkarma bazı bebeklerde diğerlerine göre daha acılı ve zor olabilir, ancak rahatsızlığı çok fazla ise, bunun başka nedenleri olup olmadığını anlamaya çalışın. Genelde bebeğin normal olmayan her türlü davranışı diş çıkarıyor olmasına yorulur. Diş çıkarmanın ishale veya çok yüksek olmamakla beraber ateşin artmasına neden olduğu doğrudur. Ancak sıkıntısının nedeni başka ciddi bir rahatsızlık da olabilir ve diş çıkardığını düşünüp bunu göz ardı etmemelisiniz.
  Ses çıkarmalar yine çok yoğun olmakla beraber, bebeğiniz zaman zaman diğer motor aktivitelerine konsantre olup bu dönemde ses çıkarmayı biraz azaltabilir.Memnuniyetini tatlı bir gülücük ya da neşeli çığlıklar gibi tamamen farklı yollarla belli edebilir. Bebek genelde yanındaki yetişkinlerin çıkardığı sesleri taklit eder ve kendisine “hayır” denildiğini daha çok sesinizin tonundan anlar.

  Bebek için annesi hala dünyanın merkezidir. Saçınızı veya üzerinizdeki herhangi bir şeyi ısırarak veya çiğneyerek sizi daha iyi tanımaya çalışır. Şimdiye kadar “anne” veya “baba” dediğinde direkt olarak sizi kastetmiyor, büyük bir ihtimalle yakınında bulunan birine sesleniyor veya bir şikayette bulunuyordu. Birkaç hafta içinde ise sadece size “anne” demeye başlayacak.Bebek artık görmediği şeylerin de aslında var olduğunu anlamaya başlar. Örneğin yere düşürdüğü şeyi aramaya başlayacak ya da sevdiği oyuncağı sadece bir ucunu görse bile tanıyacak.
  Bebeğiniz ayrıca bu dönemde “neden-sonuç” ilişkisini de kavramaya başlar. Örneğin bir çarşafın üzerinde duran bebeğe ulaşıp ulaşamayacağını hisseder. Ancak çarşafı kendine doğru çekerek bebeği alabileceğini kestirebilir. Bütün bunlar size basit görünse bile aslında onun için çok önemli gelişmelerdir.Eğer çalışmaya başlayacaksanız ya da başlamışsanız- kendinizi suçlu hissetmeyin. Ne olursa olsun, huzurlu bir anne, huzurlu bir çocuk demektir, bu yüzden siz ve aileniz için en uygun olduğuna inandığınızı yapın.

  7.AY DÖNÜM NOKTALARI : SOSYAL FİZİKSEL ZİHİNSEL GELİŞİMİ

  Şakaları anlar ve kendisi de şaka yapmaya çalışır.
  İstemediği bir şeyi yapmamak için direnir.
  Aynadaki görüntüsüne elleriyle vurur.
  Ses tonundan "hayır" ın anlamını kavrar.
  Sosyal bir etkileşimin içinde olmak ister.
  Kafasını tam olarak kontrol edebilir.
  Emeklemekten çok sürünür.
  Ellerini ve dizlerini iterek öne arkaya hareket eder.
  Sırtüstü yatarken kalçalarını öne arkaya kaldırarak hareket eder.
  İki diş çıkarmış olabilir.
  Aynı anda her iki elinde de birer nesne tutabilir ve bunları birbirine çarpar.
  Ağzı ve elleriyle vücudunu tanımaya çalışır.
  Nesneleri tutmak için parmaklarını kullanır.
  Tek başına desteksiz oturabilir.
  Dikkatini daha iyi toplar ve detaylarla ilgilenmeye başlar.
  Kendisinden saklanan nesnelerin aslında yok olmadığını bilir.
  Duyduğu sesi veya sesleri taklit eder.
  “ma,mu,da,di” gibi heceleri söyler.
  Bir nefeste birkaç ses çıkarabilir.
  Kendi hareketlerinin sonuçlarını anlamaya başlar.
  Bebek resmini kendisiyle özdeşleştirir ve bunu onaylayan sesler çıkartır.
  "Anne" sinin bir tane olduğunu ve sadece kendisine ait olduğunu öğrenir.
  Bir konuşmada kendi ismini çıkartabilir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Bir aylık bebek gelişimi
 3. On aylık bebek gelişimi
 4. Beş aylık bebek gelişimi
 5. üç aylık bebek gelişimi
 6. iki aylık bebek gelişimi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri