Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

HÜCRENİN KULLANABİLECEĞİ ENERJİ 1. Canlılar Hücrelerinde Kullanabileceği Enerjiyi (ATP) Nereden Sağlar Canlı sistem lerde en fazla kullanılan enerji çeşidi kimyasal enerjidir. Kimyasal enerji , bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hücrenin Kullanabileceği Enerji

  Sponsorlu Bağlantılar
  HÜCRENİN KULLANABİLECEĞİ ENERJİ

  1. Canlılar Hücrelerinde Kullanabileceği Enerjiyi (ATP) Nereden Sağlar

  Canlı sistemlerde en fazla kullanılan enerji çeşidi kimyasal enerjidir. Kimyasal enerji, bir molekülün atomları arasındaki bağlarda depo edilmiştir. Bu bağların koparılmasıyla hücre içinde enerji üretilir. Şeker ve yağ gibi temel besin maddelerindeki enerji kimyasal enerjidir. Hücre içinde üretilen ATP enerjisi de kimyasal enerjidir. Yeşil bitkiler fotosentezle güneş enerjisini kimyasal bağ enerjisi olarak besin moleküllerinde depo eder. Bu besin molekülleri bitki ve hayvan hücreleri tarafından alınır ve hücrelerin kullanabileceği yeni bir enerji şekli olan ATP’ye dönüştürülür.

  Canlılar hücrelerinde herhangi bir enerjiyi kullanamazlar. Hücrede kullanılan enerjinin, hücreyi parçalayamayacak kadar küçük olması ve her zaman hücrenin içinde bulunması gerekir. ATP denilen özel enerji, molekülün kimyasal bağında bulunur. ATP, hücredeki bütün enerji gerektiren olaylarda kullanılır. Hücrede ATP kullanıldıkça bir enerjikaynağından yararlanılarak tekrar ATP üretilir. ATP molekülünde hücre içinde kullanılabilen ve hücreye zarar vermeyen özel bir kimyasal bağ enerjisi vardır.

  Hücrelerin içinde çok büyük enerji dönüşümleri ve enerji açığa çıkaran olaylar oluştuğu halde, hücre bundan zarar görmez. Çünkü, hücrede enerji veren olaylar basamak basamak ve kontrollü şekilde olur. Örneğin; bir karaciğer hücresinde yaklaşık 1000-1600 mitokondri ( Hücrede enerjienerjicanlı kalamazdı. Bu kadar büyük enerji yavaş yavaş oluştuğu için hücrelere zarar vermez.


  Onur Kılavuz

  Fen Bilgisi Öğretmeni

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hücreden Organizmaya Hücrenin Yapısını Sıralayınız
 3. Hücrenin Bölümleri Nelerdir
 4. Evrimde Hücrenin Hangi Organeli Önde Olmalı
 5. Hücrenin Kısımları ve Görevleri Nelerdir?
 6. Enerji tasarrufu haftası resimleri, Enerji tasarrufu görseller, enerji tasarrufuyla ilgili
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.
mektup örnekleri